Skocz do zawartości

Kawaleria II RP- Kawaleryjskie śmierci podczas pokoju.


Rekomendowane odpowiedzi

W uzupełnieniu do bratobójczych walk na ulicach Warszawy, w maju 1926 roku. Ze wspomnień por. Henryka Piątkowskiego ze Szkoły Podchorążych: Wkrótce w głębi z ulicy Brackiej, z kierunku Placu Trzech Krzyży, pojawił się pluton szwoleżerów, szykując się do szarży. W wąskiej ulicy 20 koni szwoleżerów stanowiło grożną masę. (...) Po krótkiej chwili zakomenderowałem:
- Pierwszy strzał w górę, drugi do nich. Ognia !
Rozległy się strzały. Pierwsze z nich oddane w górę nic im nie zrobiły,, gdy podchorążowie oddawali drugi strzał- szwoleżerowie już nas mijali. Stałem na jezdni przy trotuarze i zobaczyłem szarżującego na mnie szwoleżera. Dobyłem szabli świadom, że lancy szwoleżera w szarży nie sparuję. Ruszyć się jednak nie śmiałem, żeby swoim odruchem nie wywołać paniki wśród podchorążych. W momencie, kiedy szarżujący szwoleżer był w odległości kilkunastu kroków, podchorąży Bronisław Żelkowski wysunął się przede mnie, przyklęknął i strzelił. Szwoleżer spadł z konia zabity..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 605
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

70.W końcu października 1935 roku zmarł w 6 Okręgowym Szpitalu Wojskowym we Lwowie, ułan Stefan Pliz z 12 Pułku Ułanów Podolskich.
Pogrzeb odbył się 25 pażdziernika. W Ostatniej Drodze na Cmentarz Janowski towarzyszyła Jemu asysta honorowa z 14 P.Uł. Jazłowieckich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cmentarz w Tarnowie.
Miejsce Wiecznego Spoczynku porucznika Kazimierza Zawilińskiego z 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zmarłego 11 grudnia 1935 roku. W grobie tym spoczywa również oficer Artylerii Konnej, Andrzej Starak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie