Skocz do zawartości

Jak się szuka to i znajdzie


fala

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Wstawię tekst, żeby było łatwiej


Odkryto średniowieczne sztolnie!

Chodzi o kopalnię „Ciche Szczęście”, położoną w pobliżu miejscowości Leszczyna. Jak dotąd powszechnie uważano, powstała około sto lat temu, w latach 30. XX wieku. Dawniej wydobywano tam miedź, ale od kilku dekad kopalnia stoi opuszczona. Tymczasem okazuje się, że jest ona dużo starsza.

Wśród miejscowej ludności popularna jest legenda o wielkich skarbach ukrytych w sztolniach. Lokalna fundacja archeologiczna postanowiła wyruszyć w podziemia. Wystarała się o stosowną zgodę u konserwatora zabytków i zorganizowała wyprawę pod wodzą dr. Tomasza Stolarczyka, który dysponuje kompletem starych niemieckich map.

Droga wiedzie przez sekretne przejście – szyb wentylacyjny usytuowany w połowie stromego zbocza. Archeolodzy skarbu nie znaleźli, ustalili natomiast, że kopalnia jest dużo większa, niż początkowo sądzono. Łączna długość podziemnych chodników wynosić może nawet kilkadziesiąt kilometrów. Natrafiono na pozostałości po wydobyciu z XIX wieku, np. elementy kolejki wąskotorowej. Na kamieniach osadziły się tlenki miedzi, nadając im zielono-niebieską barwę.

Jednak początki kopalni sięgają jeszcze dalej, a konkretniej – do czasów średniowiecza. Najstarsze wyrobiska powstać miały w XV wieku. Dokładniejsze datowanie będzie możliwe po przeprowadzeniu badań archeologicznych. Odkrywcy planują udostępnić kopalnię turystom.
Napisano
Odkryto średniowieczne sztolnie!

Chodzi o kopalnię „Ciche Szczęście”, położoną w pobliżu miejscowości Leszczyna. Jak dotąd powszechnie uważano, powstała około sto lat temu, w latach 30. XX wieku. Dawniej wydobywano tam miedź, ale od kilku dekad kopalnia stoi opuszczona. Tymczasem okazuje się, że jest ona dużo starsza."

Nic dziwnego - Leszczyna leży na obszarze tzw. starego zagłębia miedziowego (szeroko rozumiane okolice Złotoryi).


Odkrywcy planują udostępnić kopalnię turystom."
Mam nadzieję, że odkrywcy wiedzą że od stycznia ma obowiązywać znowelizowane prawo górnicze i wielu trasom turystycznym w obiektach pokopalnianych grozi zamknięcie, gdyż nie sprostają nowym wymogom (finansowym - a jakże!). Szczegóły
http://wroclaw.tvp.pl/27634303/muzealne-kopalnie-niczym-aktywne-absurdalne-przepisy

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie