Skocz do zawartości

Zdjęcie naszego samolotu - część 30


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 427
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Panowało przekonanie, że samolot został zniszczony we wrześniu 1939 r. podczas bombardowania zakładów PWS. Jak jednak się okazało, dn. 08. wrześniu 1939 r. samolot został zdobyty przez Niemców na Okęciu (hangar nr 10 ITL) i otrzymał znaki niemieckie.
W/g T.J.K. samolotem tym przylecieli do Radomia dwaj niemieccy lotnicy z Warszawy.

Tu „Junak” przed hangarem nr 10 (ITL), widoczny nr rej. ...BST.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrz też >>> https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum26/zpws40.jpg

25 stycznia (2007 r.) kolekcjoner z Holandii, Jan van den Heuvel zamieścił w anglojęzycznym forum internetowym zakupioną przez eBay niemiecką fotografię zdobycznego samolotu. Jego prośba o pomoc w identyfikacji zaowocowała przeważajacymi opiniami, że to najprawdopobniej de Havilland Moth Minor.Dość przypadkowo natrafiłem na ten wątek i przyznam, że do dziś nie wiem, co właściwie kazało mi się nim bliżej zainteresować? Coś w podświadomości nie dawało mi jednak spokoju. Porównałem wiec ten nieznany mi samolot z dostępnymi zdjęciami de Havillanda. Podobieństwo było zauważalne, ale... nie całkowite. Jakiś mocno przebudowany Moth Minor? Nieco zaintrygowany, poprosiłem Jana o zbliżenie elementu, który mógł, choć nie musiał, stanowić logo producenta, na zbliżeniu widać było czarny prostokąt z rozmytą plamą jakby ptaka w okręgu. Nadal nic mi to nie mówiło, ale szukać zacząłem już w jednym, konkretnym kierunku, po to aby – dla świętego spokoju – wyeliminować pewną prześladującą ewentualność. Jak jednak się okazało, wyeliminować się jej nie dało – po przerzuceniu sterty książek i obejrzeniu setek zdjęć, zacząłem znajdować to samo logo na PWS-26 i RWD-8 PWS. Niedowierzanie zmieniło się w pewność – no to wypłynęło pierwsze znane zdjęcie PWS-40...

Krzysztof Kolczyński, Andrzej Glass ”Ujawniony PWS-40”, Lotnictwo nr 3/2007 str. 78-79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie