Jump to content
Sign in to follow this  
Leuthen

Odkryto nowe wejście do kompleksu Riese

Recommended Posts

http://www.wprost.pl/kraj/10012897/Odkryto-nowe-wejscie-do-kompleksu-Riese-Co-kryje-sie-za-pancernymi-drzwiami.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 18:25 28-06-2016

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niestety drzwi już nie ma :(
http://dziennik.walbrzych.pl/nieudana-proba-esploracji-sztolni-nr-6-eksploracja-czy-bezmyslna-dewastacja/

Share this post


Link to post
Share on other sites
O całej sprawie (i jej możliwych konsekwencjach) pisze także Gazeta Wrocławska"
http://www.gazetawroclawska.pl/dolny-slask/a/mieli-odkryc-tajemnice-sztolni-a-zniszczyli-wlot-sprawa-dla-prokuratury-zdjecia-film,10367976/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pewne muzeum też :D i zamieszcza takie cuś. http://www.facebook.com/muzeum.eksploracji/photos/a.1419887791559403.1073741827.1419887661559416/1769373179944194/?type=3&theater
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak któryś z nas wykopie dołek na tzw. stanowisku archeologicznym, które jest polem oranym od kilkudziesięciu lat to idzie pod prokuratora. Tu barany niszczą koparką i nic.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie tak znowu nic:

Podczas zjazdu eksploratorów w Jugowicach Górnych (woj. dolnośląskie) poszukiwacze sprawdzili, co znajduje się za pancernymi drzwiami. Teraz sprawę bada konserwator zabytków, a do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w sprawie dewastacji. - Nic szczególnego się nie stało - zapewnia w internetowym wpisie prezes Stowarzyszenia Riese". - Wiedzieliśmy, że była tam sztolnia, ale nigdy nie została odkopana - mówił w ubiegłym tygodniu Krzysztof Szpakowski, szef Stowarzyszenia Riese" i organizator V Międzynarodowego Zjazdu Eksploratorów. Czytaj więcej na ten temat To właśnie podczas zjazdu miłośnicy tajemnic, w towarzystwie wicestarosty wałbrzyskiego, mieli sprawdzić, do czego dostępu strzegły pancerne drzwi. Prawie im się udało. Do akcji wkroczyła koparka. Jak opisuje portal walbrzych.naszemiasto.pl: Drzwi nie zostały (...) otwarte, a usunięte ze skarpy wraz z pozostałościami betonowego muru".

Krytyka i zawiadomienie w prokuraturze
W środowisku zawrzało. Jedni mówią o rozczarowaniu, niesmaku i skandalu. Ktoś, kogo zdenerwowało działanie eksploratorów, o sprawie postanowił powiadomić śledczych. - Wpłynęło do nas zawiadomienie, z którego wynika, że mogło dojść do dewastacji historycznego obiektu w Jugowicach Górnych. Zawiadomienie ma ogólny charakter i będzie sprawdzane - poinformował Marcin Witkowski, szef Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. Sprawę bada też konserwator zabytków. - Sprawdzamy zgodność przeprowadzonych prac z wydanym przez nas pozwoleniem - mówi Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. I przyznaje, że postępowanie jest poszlakowe, bo urzędników nie było w sobotę na miejscu. Dlatego na razie zbierają dane, poszukują zdjęć i nagrań z przeprowadzonej eksploracji.

Nic szczególnego się nie wydarzyło"
Przebieg wydarzeń opisał na Facebooku Krzysztof Szpakowski. W sobotę koparka zorganizowana przez Starostwo odkopała stalowe drzwi i otworzyłem je własnoręcznie i okazało się że jest zawał" (pisownia oryginalna - red.). To co zobaczyli eksploratorzy miało ich zaskoczyć. Z słów Szpakowskiego wynika, że sztolnia nie była wybetonowana, a niezabezpieczony mur groził zawaleniem. (...) mur został przewrócony, drzwi zabezpieczone, zawał za murem lekko rozkopany na tyle na ile pozwalały warunki". Zdaniem eksploratora ic szczególnego się nie wydarzyło", a beton nikomu już nie zagraża i w późniejszym terminie ma być, razem z drzwiami, odtworzony. - Decyzja o rozwaleniu drzwi była zasadna. To nie była ścianka postawiona przez Niemców, a taka zwykła osadzona w gruncie, nie miała znaczenia historycznego. Gdyby drzwi zostawić, mogłoby to się skończyć nieszczęściem, bo koparka odkryła część, a z tyłu był luźny górotwór, który zaczął się niebezpiecznie ruszać - przekonuje też jeden z eksploratorów, który w sobotę był na miejscu.
http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/riese-mieli-sprawdzic-pancerne-drzwi-zawiadomienie-w-prokuraturze,658745.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i prokurator...

http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/sprawa-zburzenia-wlotu-sztolni-w-prokuraturze,3800330,art,t,id,tm.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://dziennik.walbrzych.pl/radni-pytaja-staroste-o-winnych-zniszczenia-pancernych-drzwi/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information