Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Czlowieksniegu

Osady łużyckie pod" Kłodzkiem

Recommended Posts

Ślady kilku osad znaleziono podczas prac ziemnych prowadzonych na trasie budowanej właśnie obwodnicy Kłodzka. Najstarsze pochodzą sprzed około 2 tysięcy lat.


Obwodnica Kłodzka powstaje po zachodniej stronie miasta. Zadanie zakłada też budowę łącznika z drogą krajową po stronie wschodniej. Łącznie inwestycja jest warta 200 milionów złotych.

- Tego, że znajdziemy tam pozostałości dawnych osad, mogliśmy się spodziewać - mówi Sebastian Żmuda, reprezentujący Fundację Dziedzictwa Archeologicznego Dolnego Śląska, która wykonuje na terenie inwestycji badania archeologiczne. - Tutaj od lat przecinały się szlaki handlowe. Jest to więc miejsce bardzo korzystne do zamieszkania.

Zwłaszcza, że to teren do tej pory niezbadany. - To biała plama jeśli chodzi o archeologię - potwierdza Żmuda. - Nie wykonywano tutaj żadnych dużych inwestycji. Obszar jest bardzo słabo rozpoznany. A jest niezwykle ciekawy.

Historyczne początki Kłodzka sięgają X wieku. Kosmas, kronikarz czeski pisze, że już w 981 roku był tu gród, położony na Górze Fortecznej, zwanej też Górą Zamkową. Leżał przy szlaku handlowym, będącym jedną z odnóg szlaku bursztynowego, wiodącego z południa Europy nad Bałtyk.

I z tego też okresu pochodzi jedna z trzech znalezionych właśnie osad. W Krosnowicach odnaleziono ślady osady wczesnośredniowiecznej z X wieku. Koło Czerwonej Góry archeolodzy odnaleźli ślady po dwóch innych osadach. Tę młodszą datują na czasy wpływów rzymskich na tych terenach z II -III wieku n.e. Tę najstarszą - osadę kultury łużyckiej - datują się na 500 lat p.n.e.

Odkrycie nie jest zaskakujące, bo jak podaje portal lokalny dkl24.pl, już w latach 50.-60. znaleziono w okolicach Kłodzka dwie osady datowane na ten okres. W 1968 roku natrafiono tu też na ślady osady wczesnośredniowiecznej.

W tej chwili archeolodzy przebadali 2,5 hektara terenu. Znaleźli głównie pozostałości po naczyniach ceramicznych codziennego użytku.

Niestety, informacje o odkryciach spowodowały olbrzymie zainteresowanie mieszkańców. Wczoraj na terenie prac pojawiły się tłumy ciekawskich. Także niestety osób z wykrywaczami metali. Jak mówi Sebastian Żmuda, konieczna była interwencja policji.

Cały tekst: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20143510,na-terenie-gdzie-powstanie-obwodnica-odkryli-slady-osady-luzyckiej.html#ixzz49s2vAjvz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heheh, wiedziałem że będzie gdzieś pocisk na wykrywaczowców no i jest. Klasyka gatunku!

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information