Skocz do zawartości

tygrys we wrocławiu


marecki.

Rekomendowane odpowiedzi

A jak obejść błędne koło ? Prawdopodobnie potrafię wskazać miejsce spoczynku Sdkfz, jest nawet sygnał na bagnie o podobnych wymiarach. Muzeum Broni Pancernej chętnie by to wydobyło ale żeby zainwestować kasę musi mieć dowód. Pomimo wielu umiejętności nadal ni cholery nie potrafię wykopać dziury w bagnie żeby zrobić fotkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
>>> marecki
To wyglada troche inaczej niz myslisz ( zauwazyles ze nie uzywam polskiej czcionki)mysle ze nie bede zlodziejem
Chociaz zwalczyc biorokracje to droga przez meke ale realne.
Probowano wyrwac" te tygrysy ( prawde mowiac sa dwa dlatego mnie to kusi z dwoch zlozyc jeden)za pomoca Bergpanzer,a .Nie udalo sie!!uciag 540ton!
Jak je wyrwac to juz wiem pozostaje sprawa transportu(ca 30km) oraz remontu
Ps inna sprawa co mnie kusi to wyhandlowanie"polskiego dziala z Westerplatte bedacego w szkole marynarki we Flensburgu
Uwazam ze jego miejsce jest na Westerplatte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K woli scislosci na cmentarzu stoja cztery ruski - chyba ze przez ostatnie trzy dni cos sie zmienilo albo dwa zmienily wlasciciela.
W ubieglym tygodniu zauwazylem ze pokrywy silnikowe na nich sa otwarte -czyzby ktos szykowal do odjazdu.
Albo plaga zlomiarzy zaczyna rozkrecac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> a to jesteśmy w domu pamiętam pisałeś kiedyś o tym dziale z westerplatte tu na forum sorry nie skojarzyłem ciebie

no cóż jak już będziesz go miał na podwórku to remont będzie dla ciebie najważniejszą rzeczą podejrzewam kasy na to pujdzie niestety sporo ale nie ma rzeczy nie możliwych
miło by mi było gdybyś zaprosił mnie na wyciąganie tego potwora

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheheheeh !!!!!
zagłębiłem się w tajemnice kazamatów pod liebichs hohe
odwiedziłem kilku przyjaciół i zleciało niewiem kiedy od jutra znowu szara rzeczywistość ale w czerwcu wybieram się do naszych południowych sąsiadów i będzie to co lubię najbardziej podziemny świat !!!

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> marecki
To nie ja pisalem o tym dziale we Flensburgu ale mam je praktycznie pod nosem" Wiec dlaczego nie zalatwic tej sprawy?
Co do tej imprezy z Tygrysem to jesli juz to w przyszlym roku ( dam znac) ,musze policzyc ile to bedzie kosztowalo i co z tym zrobic pozniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>> wiciu_r
tak to jest z naszymi muzeami chcieli by by wszystko im podać na talerzu
w bagnie wykopać diurę chyba nikt nie potrafi
skontaktuj się z okejosem pojawia się tu na forum to fachowiec od tych spraw pozdrawiam !!

>>> jacek byłem tam w 1994 r ale tak jak tafla wody w kanale tak tam dziś nawet niewiem kto jest włascicielem tego obiektu teraz
w każdym bądż razie temat jest ciekawy

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no z tą podstawą to ci się trafiło !!!!!!!


natomiast co do niemieckich czołgów użytych w walkach we wrocławiu to jeden radziecki pułkownik Osadgin podaje że było ich razem 65
m in wymieniany jest sturmpanzer 4 - o czym nie wiedziałem


pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

horst gleiss wydał 10cio tomową pracę pt. breslauer apokalypse 1945 znajduje się tam wiele wzmianek nt. panzer-jager-abteilung breslau która to jednostka grupowała wszystkie pojazdy pancerne w twierdzy wymienia tam czołgi typu : stug 3 , panzer 2 , jagdpanzer 4 , oraz sturmpanzer 4 natomiast nic nie pisze o dwóch remontowanych w famo tygrysach
In mid April of 1945, Hanke reported that his forces have only two Tigers to face enemy attacks. The two Tigers were repaired at the FAMO plant, before being committed into battle - źródło: www.linux-penguin.org/achtungpanzer/articles/bres.htm
jonca w upadek festung breslau też nie wymienia tych tygrysów więc jak było naprawdę ???

pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu były trzy Pantery, z zatartymi silnikami.
Stały koło budynku sądu.Rosjanie remontowali te silniki
ze skutkiem pozytywnym.Ok.roku 1947 jedna z tych Panter
stała,wraz z kupą złomu na Biskupinie w folwarku,
w tzw.świniarni(koniec ul.Olszewskiego)
Wykorzystano ją do odbudowy mostu Bartoszowickiego,
który był wysadzony i leżał w wodzie.
Howk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w necie jest kilka fotek z czołgami na ulicach wrocławia ale zazwyczaj są to maszyny radzieckie ciężko trafić na niemiecki
tu link z ruskiem w walce ulicznej

http://hydral.com.pl/neo/teeold1.php?ref=9341&type=z&thread=0&f=1


pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
czy goliaty brały udział w obronie twierdzy ?
czy we wrocławiu były produkowane ? w jakich zakładach ?
lechul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrońcy Festung Breslau dysponowali goliathami (Ryszard Majewski podaje, że było ich 2 plutony), ale nie spotkałem się jak dotąd z opisem ich użycia w walkach o Wrocław. Kilka goliathów (o ile pamiętam - 2) odkopano w 1979 r. w czasie remontu budynku PKZ przy ulicy Dominikańskiej we Wrocławiu i przekazano je do Arsenału (obecnie eksponowany jest chyba tylko jeden).

Pozdrawiam
Leuthen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

były produkowane we FAMO
napewno brały udział w walkach obrońcom było łatwo nimi sterować za barykad i piwnic
te dwa co wykopano były bez ładunku

ciekawostka - słyszałem że dwa zasypano przy kopaniu tylko niewiem gdzie i czy to prawda

pzdr

marecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wspomnień gen.Niehoffa:

I wszystko byłoby cacy jak na papierze lecz jak wiadomo historia płata figle i nigdy się dokumentów nie trzyma. Niemcy, czemu nie należy się dziwić niszczyli do czasu wejścia Rosjan broń, amunicje i środki łączności oraz mapy. Np. broń krótka oraz karabiny wyrzucano zdekompletowane do Odry lub do basenów ppoż. (Inowrocławska róg Zachodniej) czy wszelkiego rodzaju stawów bajor i oczek wodnych. Właśnie w tych miejscach byłem ja, jak i inni mieszkańcy miasta świadkiem wydobywania tej zdekompletowanej broni w 1972-1974 roku. I oprócz basenu na Inowrocławskiej, z którego sam wyciągnąłem masę broni to z samego oczka w Parku Nowowiejskim za mojej wrocławskiej kadencji przez kilka dni z mułu wyciągano historyczne już MG czy pancerfausty. Nie oddano także czołgów, choć je trudno było w Odrze topić. Niemcy niszczyli silniki Panter jeżdżąc nimi na pierwszym biegu wokół kompleksu gmachów sądowych na Podwalu aż do zatarcia silnika.
Po samej ceremonii kapitulacji w Głuzdowskim odezwała się słowiańska fantazja i zaprosił Niehoffa i jego sztab na bankiet z okazji zakończenia oblężenia. Sama impreza miała miejsce w jednym z magicznych budynków Wrocławia a mianowicie w gmachu dowództwa niemieckiego okręgu wojskowego na Gajowickiej. Takie już tradycje w Armii Czerwonej tej z okresu wojny jak i po, że w ten wydawać by się mogło dziwny i kontrowersyjny sposób honorowano przegranych
(Majewski pisze, że Niehoff przez tydzień był w Colloni"). Później bo w latach 60 tych bywało, że przy imprezach związanych z manewrami wojsk państw stron Układu Warszawskiego oficerowie Armii NRD i Armii Czerwonej przy kieliszku wspominali walki o Sewastopol czy Stalingrad. Historia płata figle.
Wracając do ostatniego dnia Breslau to już nazajutrz gromadzono broń niemiecką przed Halą Targową, na placu 1 Maja, w okolicach Biblioteki Uniwersyteckiej. Spisywano dokładnie dane żołnierzy a następnie kierowano ich w kolumnach marszowych (czwórkach) za miasto. Bywało i tak, że niektórzy popełniali samobójstwa jak np. Herzog dowódca Volkssturmu.
Jeszcze inni ukrywali się by być złapanymi po kilku dniach przez radzieckie patrole.
Moskwa kapitulację Breslau uczciła salutem z 224 dział i komunikatem radzieckiego naczelnego dowództwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wujek,w latach czterdziestych opowiadał,że we
Wrocławiu było więcej Panter.
Miały charakterystyczny żółty kolor, inne niemiecke
czołgi były szare i ludzie doskonale rozpoznawali
te czołgi, właśnie po kolorze.
Wujek mówił,że rosjanie używali niem. czołgów do rozmi-
nowywania pól.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie