Skocz do zawartości
  • 0

klamra carska


szczurek_1979

Pytanie

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
I znowu dostałem odpowiedź nie na temat. Dobrze. Sam sobie w takim razie odpowiem: tylko jedna cecha identyfikowanej klamry mogłaby sprawić, że dałoby się ją nazwać wzorem 1907. Cechy tej nie widać na zdjęciu - KOLOR METALU. Biorąc pod uwagę rzadkość takich klamer i kolor z miejscu uszkodzenia patyny wątpię żeby taka była.
Jak dla mnie to klamra wz. 1857 z lat do 1894 choć ta druga część tezy też jest moim przypuszczeniem.

Rozporządzenie nr 552 (znalazłem oryginał w międzyczasie naszej konwersacji) wzmiankuje jedynie o wprowadzeniu klamry, którą można nazwać klamrą образца 1907" (wzoru) ale jej główną cechą jest wykonanie z białego metalu. Reszta tam nic o nowym rysunku, kształtów czego nie możemy znaleźć z poprzednich rozporządzeniach - koncentrujemy się na klamrze piechoty".
Rozporządzenie to nie wprowadza żadnego wzoru klamry a jedynie ustala jakie jednostki są uprawnione do noszenia klamer żółtych" i iałych" z godłem państwowym.
Klamry żółte" niezmiennie od roku 1857 funkcjonowały w armii i poza dodaniem koloru i zmianą sposobu mocowania, która nie wprowadzała nowego wzoru a jedynie ewolucję techniczną, ciągle są klamrami образца 1857" (wzoru 1857). Jeśli ktoś pokaże mi rozporządzenie określające zmianę rysunku klamry wz. 1857 i jej nowy wzór głęboko się ukorzę.

Swego czasu wielu próbowało doszukiwać się różnic w obrazie godła: inne ułożenie herbów, inne rysunki ogona, wstęg, wyraźniejszy order św. Andrzeja nad ogonem itp. Próby te nie dały się systematyzować i po prostu zwalono" to na mnogość matryc i producentów co jest normalne w Rosji.
Kolekcjonerzy lubujący się w dogłębnym badaniu posiadanych artefaktów odkrywają nowe ich cechy na chwałę im i kolekcjonerstwu ale dodawanie nowych wzorów jest jak dla mnie nadinterpretacją i bez dowodów w formie np. Prikazów" będą mnożyły nieprawdziwe tezy.

A może coś wielki huk100 tutaj doda. On zawsze jest wywoływany przez wszystkich identyfikujących klamry jako wyrocznia a w tym ciekawym temacie milczy. :D

Pozdrawiam.
Hubert
Napisano
Errata 2 akapit, 2 zdanie:
Nie ma tam nic o nowym rysunku, kształtach czego nie moglibyśmy znaleźć w poprzednich rozporządzeniach - koncentrujemy się na klamrze piechoty".
Napisano
Witam

od początku śledzę wątek z zainteresowaniem bo posiadam w swoich skromnych zbiorach właśnie taką klamrę, tak jak to huk100 opisał krótsza o około centymetr ~75mm, szerokość podobna do standardowych ~55mm, z tyłu dwie poprzeczki delikatnie zachodzące rdzą przy lutach czyli stalowe, zaczepu niestety brak, w miejscu gdzie był widać jakby śladowe ilości rdzy więc zapewne też był stalowy, ale do rzeczy. Zainteresowała mnie teza o wersji oszczędnościowej, jak huk100 pisał są one z cieńszej blaszki i wiadomo, poprzeczki i haki ze stali, pierwotnie faktycznie zdawało mi się że coś w tym jest, ale zacząłem ją skrupulatnie porównywać z innymi nazwijmy je standardowymi" klamrami. Moja wydała mi się tej samej grubości co inne a może nawet ciut masywniejsza, więc wziąłem je na wagę kuchenną:D może taki dość banalny sposób ale ciekawość mnie zżerała ile można zaoszczędzić mosiądzu na takiej operacji odchudzania" i zamianie peryferiów" na stalowe. O dziwo klamry carskiej piechoty w standardowym" wymiarze (w komplecie tzn poprzeczka plus hak) ważą w granicach 57g do 60g natomiast moja klamra z dwoma poprzeczkami stalowymi ale bez haka waży 56g czyli w zasadzie wartość znikomo różna, no bo ile mogą te 2 poprzeczki ważyć ze 4g ? czyli na takiej zamianie haków i poprzeczek można zyskać z 5 gramów czyli jakieś niecałe 10% całości. Czy to wartość warta takim operacjom? nie wiem... Najbardziej przemawiał do mnie fakt odchudzenia" blachy głównej ale u mnie takie zjawisko nie występuje... więc sam już nie wiem.
Może huku masz jak przeważyć więcej takich klamer jeśli masz możliwość?
Napisano

sorki że dopiero teraz ale skończyłem dyżur późno - no to kolega ma klamerkę z cienkiej blaszki i najprawdopodobniej brakujące poprzeczki były stalowe :) są mniejsze od standardowych i dlatego wielu nazywa je kadeckimi ale ja uważam je za wersję oszczędnościowe .

Napisano

na tej po prawej stronie na dole ładnie widać rdzę w miejscu haka i poprzeczek - ale trafiałem też takie ze stalowymi poprzeczkami ale hakiem z blachy miedzianej !

Napisano

nie mam pod ręką piechoty tylko artylerię przysłaną z Rosji -szuflada ze złoceniem ale to nie ma znaczenia z piechotą było to samo ale coby mi tu jakaś wyrocznia nie pisała że je spiłowałem to ją daję - ta ma hak i poprzeczki stalowe - pozdro

Napisano

jest jeszcze jedna teoria - że było to oszustwo producentów coby było taniej - ale ja obstaję przy swoim -pozdro

ps.chyba nigdzie nie znajdziecie ich w żadnych katalogach to nie moja wina :):) a one wychodzą

aaaaa mam jeszcze tylko większą od standardowych i wychodzą w jednym ? dwóch miejscach w Polsce :) i też ich nie ma w przepisach i katalogach :):)

Napisano
są jeszcze inne typy klamer do których pugoviza. się nie przyznaje kiedyś tu toczyłem dyskusje do donikąd z adminem pugovizny na temat carskich klamer stalowych - ja mu pokazuje klamrę a on mówi że nie ma ich w przepisach - ja go klamrą a on przepisy i tak w kółko :):) wyczerpałem temat - teraz może coś dopisze HU13ERT -pozdro
Napisano
to co pisałem - pisałem z mojego doświadczenia nie jestem w stanie znać wszystkich myków producentów w Rosji czasami trafiają się grube blachy o mniejszych wymiarach ale wtedy widać że były piłowane ze standardowych - w jakim celu nie wiem , co do ważenia to dałem link wyżej - masz go jeszcze raz .
http://myvimu.com/exhibit/16367817-klamra-mala-carskiej-piechoty


ps.w wolnej chwili przeważę jeszcze raz wszystkie małe klamry ale jestem pewny swego -pozdro huk100
Napisano
Linki widziałem, dzięki, faktycznie wychodzie, że twoja jest sporo lżejsza, może faktycznie z początkiem wojny zaczęły się pojawiać problemy z materialem i tak stopniowo je odchudzali, najpierw wielkość, poprzeczki, haki, potem grubość i materiał, jak się jutro do kompa dopadne to wrzucę foty swojej.

pozdrawiam
Napisano
Witam.
@huk 100 ja jednak jestem zwolennikiem tzw.klamer oszukanych. Kiedyś zgłębiałem sposób zamawiania materiału wojennego w armii carskiej, pod koniec XX wieku oporządzenie było zamawiane przez szefostwo pułku, to było ogromne pole do nadużyć, później to skorygowano. Mam u siebie klamrę stalową, która miała udawać mosiężną. temu służyło jej platerowanie miedzią, w głowie mi się nie mieści, że takie badziewie mogło spełniać jakiekolwiek normy wojskowe. Nie wiem skąd informacja, że klamry z zaczepami stalowymi były tylko w dwóch miejscach w Polsce, wychodziły w Beskidzie Niskim, na Jurze i w okolicach Radomska, czyli mieli tego trochę.
Napisano
@huk100
Pugoviza to nie jest najlepsze źródło wiedzy choć momencie powstania strona była przełomem i wnosiła bardzo dużo.
Nie bardzo widzę tu sprzeczność: masz klamrę, której nie było opisanej w rozporządzeniach. Ded negował jej istnienie? czy tylko pisał, że nie ma jej opisu w dokumentacji? - bo to spora różnica.

@Rosenrot
Czy ta klamra stalowa mosiądzowana jest z orłem?
Napisano
HU13ERT czy ty myślisz że ja siedzę tylko na pugowiznie ? co do tej klamry zakończyłem temat ty jej nie zidentyfikowałeś a teraz sprytnie idziesz w innym kierunku .
Napisano
Rosenrot - mam taką klamrę stalową :)

a co do tych dwóch miejsc w Polsce to chodziło o tą dużą większą od standardowych :) bo ta o której jest wątek to masz rację wychodzą nie tak często jak standardowe wymiarowo klamry ale wychodzą , charakterystyczne jest to że wychodzą bez poprzeczek bo stal gniła szybko -pozdro
Napisano
huk temat się rozwija, wychodzi już dawno poza identyfikowaną klamrę. Nie ma się co gorączkować.
Piszesz, że jej nie zidentyfikowałem - vide: mój wpis 2016-01-02 00:08:34 akapit drugi.
Zakończyłeś jej temat bo tak stwierdziłeś? I co? Czy to znaczy, że nie można już nic pisać? Niedoczekanie :D
Napisałeś, że Rosjanie nie używają wzorów - poza pugovizą używanie określeń Пехотная пряжка образца 1857 - 1917" jest powszechne więc nie masz racji.
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Powinienem je zadać w oddzielnym wpisie?
Napisano
Rosenrot.
Świetny egzemplarz!
Nie bardzo rozumiem wywodu na temat udawania klamry mosiężnej za pomocą stalowej - przecież wykonanie takiej klamry powszechnie stosowaną metodą matrycy i patrycy jest dużo trudniejsze i wątpię, żeby takie klamry były tańsze w wykonaniu. Nie wiem jak to się miało w odbiciu do ceny stopu mosiądzu. Może mimo wszystko taniej było tłoczyć stalowe klamry z ryzykiem zużycia matryc niż inwestować w mosiądz (?)
Napisano
jak mogłeś ją zidentyfikować jak to nie ta

Jak dla mnie to klamra wz. 1857 z lat do 1894 "

nie znając jej wymiarów :):):) to klamra produkowana jak już brakowało materiałów strategicznych :)

ja też napisałem że dla mnie to starego typu ale dopiero po podaniu wymiarów i rzuceniu okiem na blachę i zwrócenie uwagi na rozmieszczenie orła na niej (skrzydła znajdują się blisko krawędzi) napisałem to co jest - dlaczego po podaniu wymiarów tego nie zrobiłeś ?


chłopie ogarnij się bo Pulitzera dostaniemy :) napisz coś jeszcze niech twoje zostanie na wierzchu zawsze możesz wezwać swojego kolegę który się błaźni właśnie w tej chwili na towarzyskim zarzucając mi podwójne konta :):):)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie