Skocz do zawartości
  • 0

Luneta snajperska Mosin?


Mistrzu

Pytanie

Napisano

Mam pytanie czy to na pewno celownik, lunetka snajperska PU Mosin 91/30? Ma tylko bicia w postaci dziwnego symbolu i liczby poniżej. Może ktoś wie kto jest producentem?

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam uprzejmie.
To jest jak najbardziej autentyczny celownik typu PU.
Ten celownik przedstawiony przez Kolegę jest z początku produkcji.
Został on skonstruowany specjalnie dla karabinu SVT 40 .
Sowieci na siłę starali się zrobić z tego karabinu snajperkę .
Po tym jak nic im z tego nie wyszło byli zmuszeni wrócić do poczciwej Tricholinijki czyli mosina 91/30. W Mosinie zaadaptowano celownik PU zamontowany na pośpiesznie zaprojektowanym montażu bocznym.
Celownik Pu z początku produkcji [1942-1944] różniły się konstrukcyjnie.
Mianowicie miały one okular wykonany ze stali i był on większej średnicy od tubusu oraz oprawę bębnów o nieco większej średnicy niż tubus. Późniejsze celowniki miały okular tej samej średnicy co tubus i był on wykonany z aluminium .Oprawa bębnów miała tą samą średnicę co tubus.
Ta luneta w komplecie z Mosinem 91/30 służyła w wojskach układu Warszawskiego do 1963 roku i została zastąpiona przez lunetę PSO 1 i karabin SWD .Oczywiście na Mosinie montowano też inne celowniki jak PM ale celownik PU był najprostszy i niezawodny oraz odporny na niemal wszystko.Jego konstrukcja i sposób zamontowania pozwalały prowadzić ogień z celownika mechanicznego. Snajperzy wybierali celownik PU.
Skont to wszystko wiem , stąd że posiadałem takiego właśnie Mosina w wersji snajperskiej z 1944 roku wyprodukowanego w Iżewsku [na zdjęciu] .Celownik na moim Mosinie był dokładnie tego samego typu co Kolegi i był wyprodukowany w 1942 roku .Był całkowicie sprawny bo posiadam pozwolenie na broń. Celność była wręcz zdumiewająca biorąc pod uwagę prostotę konstrukcji .
Pozdrawiam
Marek

Napisano

Bardzo dziękuję Steell za nakierowanie na właściwe materiały! Znalazłem logo i nr z lunetki. Jest to celownik z 1944 roku z zakładów optyczno-mechanicznych nr 237 NKW w Kazaniu.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie