Skocz do zawartości

Konferencja archeo dot. militariów 23-24.10.2015 Warszawa


Gizeh

Rekomendowane odpowiedzi

Konserwacja zapobiegawcza środowiska 5. Dziedzictwo militarne 23-24 października 2015 r.

Konferencja naukowa organizowana przez Instytut Archeologii UKSW i Państwowe Muzeum Archeologiczne W roku 2000 w czasie międzynarodowych konferencji poświęconych ochronie dziedzictwa kulturowego, które odbyły się w Vantaa w Finlandii oraz w Krakowie, prof. Andrzej Tomaszewski przedstawił ideę kompleksowych i zintegrowanych działań na rzecz ochrony przyrodniczego i kulturowego środowiska człowieka, którą określił mianem konserwacji zapobiegawczej środowiska. W rocznicę przedwczesnej śmierci Profesora corocznie wracamy do Jego idei i zastanawiamy się wspólnie, czy jesteśmy w stanie doprowadzić w Polsce do jej realizacji.

Tematem piątej edycji konferencji, która będzie miała miejsce w roku 2015, jest dziedzictwo militarne w najszerszym rozumieniu tego terminu.

Zapraszamy do udziału w niej osoby, które chcą podzielić się wynikami badań fortyfikacji i pól bitewnych od starożytności po współczesność, zaprezentować projekty rozwiązań konserwatorskich, jak i funkcjonujące już realizacje oraz ukazać problemy istniejące w tej dziedzinie, zarówno w skali pojedynczych obiektów, jak i w aspekcie krajobrazowym. Zapraszamy również osoby zajmujące się problematyką bronioznawczą, bez określania cezur czasowych, co jak sądzimy pozwoli zaprezentować wyniki badań i prac konserwatorskich zarówno historykom sztuki jak i archeologom, a także historykom i historykom techniki, zajmującym się sprzętem i uzbrojeniem nowożytnym, a nawet współczesnym, jak również technikami pola walki, umundurowaniem i barwą. W szczególności liczymy na udział badaczy zajmujących się materialnymi śladami wielkich wojen XIX i XX wieku, gdyż ten właśnie przedmiot badań jest najbardziej zagrożony działaniami nieprofesjonalnymi i wymaga wypracowania zasad i metod zarządzania tą częścią dziedzictwa, która nie funkcjonuje jeszcze w świadomości społeczeństwa, jako ważna i niezbędna dla historii nie tylko społeczeństwa polskiego, ale co najmniej całej Europy Środkowej.

Konferencja będzie miała miejsce na terenie nowego kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ul. Wóycickiego 1/3 oraz w gmachu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zgłoszenia tematów wystąpień z krótkimi streszczeniami (do ½ strony maszynopisu) prosimy nadsyłać na adresy: jacek.wysocki@op.pl lub w.borkowski@pma.pl do 20 września 2015 roku. Szczegółowy program konferencji zostanie ogłoszony 1 października 2015. Udział w konferencji jest bezpłatny. W imieniu organizatorów Dr Jacek Wysocki (IA UKSW) i Dr Wojciech Borkowski (PMA)
Miejsce konferencji:

ul. Wóycickiego 1/3,Warszawa

https://konferencja-naukowa.pl/warszawa/5542-konserwacja-zapobiegawcza-%C5%9Brodowiska-5-dziedzictwo-militarne.html

https://www.facebook.com/konserwacja.zapobiegawcza?fref=ts
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne konferencje będą pt: aukowe metody rozróżnianie hełmu radzieckiego od niemieckiego na podstawie różnic w kształcie"

i powolutku dojdą do tematu: Kulturowe rozwarstwienie społeczeństwa polskiego na podstawie badań archeologicznych dołków ze śmieciami znajdowanych na terenie obozów harcerskich z lat 1980-1989"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak robią, a jednak dzieli ich od nas parę tysięcy lat. Zanim wymienią podręczniki lub dopiszą nowe i wyszkolą archeologów w tej dziedzinie, to już z tego złomu w ziemi nic nie zostanie. To nie kamień czy brąz, a stal i to czasami tandetna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie