Jump to content
Sign in to follow this  
odyn12

Nabijka

Recommended Posts

Witam! Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu nabijki " w kształcie muszli". Wykonana z mosiądzu, na awersie wybity orzeł. Wymiary to 14,5 x 15 cm. Na szyjce" posiada resztki skorodowanego nitu. Spoczywała kilka metrów od guzika z nr 6. Nabijka i guzik podniesione pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Drezdenkiem- lubuskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Maszpa wątek dotyczy nabijki, która wyszła niedaleko guzika 6 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego (1807-1815). Guzik został wykonany przez Samuela Munchheimera.

zobacz
http://www.buttonarium.eu/kolekcja/guzik/1815


Podobna nabijka z sieci, wyszła w identycznym kontekście. Orzeł został inaczej przedstawiony i w innym miejscu. Kształt nabijki i sposób mocowania jest ten sam.

http://www.pasja-eksploracja.com/archiwum/identyfikacja/granat-gorejacy-ksiestwo-warszawskie-a/msg24607/?PHPSESSID=nmd1hgqaoaat8cm00e96kmmj37#msg24607

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok - oberwało mi się.
Wybaczcie miernocie ;) Następnym razem długo się zastanowię, zanim coś napiszę. Guzikiem zasugerowałam się, bo mam podobny (zdj.) a tyłu nie widziałam (dodane prawie jednocześnie z moim komentarzem).
Sorki, już mnie nie ma ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalazłem w necie taką jak moja http://archiwumallegro.pl/search/5402641-nabijka.html
prawdopodobnie jest to ta sama do której link podał kol. Rosforek.
Oczywiście nit- mocowanie" to na 100% stal. Proszę o wszelkie sugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Według mnie z bardzo dużą ostrożnością należy podchodzić do identyfikacji" sprzedawanych przedmiotów, najdelikatniej mówiąc.

Według mnie przedmiot nie jest nabijką, ale elementem jelca kordu, kordelasa, czy tego typu broni białej. Pewnie znający się lepiej ode mnie na militariach (o co nie trudno) mogą to potwierdzić, lub wykluczyć, sugeruję tylko przypatrzenie się pod tym kątem.

http://www.google.pl/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACUA7CVUpK9-uIji2-avYfQrIA-2VAnNCK6VWyzSh3V4QontTGuwiPPx1DAQFG-7wbzNsc6gTTPJ_1Er_1pWztJy2yIsyoSCbb5q9h9CsgDEQI9Z_1zxejVDKhIJ7ZUCc0IrpVYRmwDh6OBhNEgqEgnLNKHdXhCiexGLgkxxRXwPFCoSCVMa7CI8_1HUMEYuCTHFFfA8UKhIJBAUb7vBvM2wRRhw0k62U-o8qEglzqBNM8n8SvxGLgkxxRXwPFCoSCelbO0nLbIizEehqCPRELCKP&q=kordelas&ei=rkrRVKF_iudo9aOC2A8&ved=0CAkQ9C8wAA#tbm=isch&q=kordelas+my%C5%9Bliwski&imgdii=_

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ups, teraz zauważyłem wymiary, chyba jednak nie to. Tylko czy dobrze je podałeś? Jeśli to tak duży (i ciężki) przedmiot to raczej szukałbym w kierunku elementu świecznika, zegara, lub jakiejś ozdoby.

Share this post


Link to post
Share on other sites
odyn nie mam dla Ciebie dobrych wieści ;) Sprawę drobnego wyposażenia WP z okresu Księstwa Warszawskiego okrywają mroki tajemnicy i z baraku źródeł oraz przedmiotów mogących służyć do badań porównawczych ciężko przyporządkować Twój znajdek" do czegokolwiek. Z pewnością nie jest to część kordelasa jak to pisz sigis3. Sądzę tak z powodu orzełków, które są wybite na Twoim i tym drugim znanym przedmiocie. Są one rozmieszczone nierównomiernie a to raczej wyklucza uzycie Twojej muszelki" do szpady (kordelasa z pewnością nie). Takie użycie jak sądzę wyklucza rónież kształt abijki". To, że razem z Twoim znane są dwa egzemplarze, które znalezione zostały z wyraźnym kontekstem czasowym świadczy, że jest to jakiś element wyposażenia WP Ks. Warsz. i znów nie wiadomo czy końskiego czy żołnierskiego ;). Nawet nie wiadomo czy to fantazyjne wyobrazenie wybuchającego granatu czy muszelki. Osobiście sądzę, że granat to nie jest ponieważ część nabijki, na której są pozostałości żelaznego nitu była ukryta pod czymś a skoro była zakryta to podobieństwo do granatu jest bardziej niż iluzoryczne. Poza tym ozdoby w kształcie granatu były eksponowane na wyposażeniu w całości a mocowania były ukryte. Pozwolę sobie wykorzystać zdjęcia do dalszych studiuów nad przedmiotem. Mam nadzieję, że nie będziesz miał o to pretensji :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skoro uważasz, że takie połączenie nie jest możliwe, to negujesz rónież muszlę św. Jakuba jako element jelca?

Jedno drugiego nie wyklucza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ylooC - Twoja kreatywność została doceniona i inteligencja również. Ja na szalę moge jedynie rzucić lata nad studiowaniem szczegółów wyposażenia wojskwego z okresu napoleońskiego, które mi podpowiada, że muszla św. Jakuba" jako element kompletnie obcy wszelkim skojarzeniom z wojskowością nie była pucowana orłem polskim i używana jako element wyposażenia.
Jak więc widzisz, pokonałes mnie kreatywnością :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dla Osyjana- 6 mm.
Panowie! Czy wszystko co kształtem przypomina przegrzebka musi być zaraz muszlą św. Jakuba???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest i trzecia nabijka, taki sam kształt, wielkość.Punca z orłem nabita tak samo jak na mojej. O ile dostanę zgodę właściciela to zamieszczę foto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information