Jump to content

Nabijka


Recommended Posts

Witam! Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu nabijki " w kształcie muszli". Wykonana z mosiądzu, na awersie wybity orzeł. Wymiary to 14,5 x 15 cm. Na szyjce" posiada resztki skorodowanego nitu. Spoczywała kilka metrów od guzika z nr 6. Nabijka i guzik podniesione pomiędzy Strzelcami Krajeńskimi a Drezdenkiem- lubuskie.

Link to comment
Share on other sites

Maszpa wątek dotyczy nabijki, która wyszła niedaleko guzika 6 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego (1807-1815). Guzik został wykonany przez Samuela Munchheimera.

zobacz
http://www.buttonarium.eu/kolekcja/guzik/1815


Podobna nabijka z sieci, wyszła w identycznym kontekście. Orzeł został inaczej przedstawiony i w innym miejscu. Kształt nabijki i sposób mocowania jest ten sam.

http://www.pasja-eksploracja.com/archiwum/identyfikacja/granat-gorejacy-ksiestwo-warszawskie-a/msg24607/?PHPSESSID=nmd1hgqaoaat8cm00e96kmmj37#msg24607
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem w necie taką jak moja http://archiwumallegro.pl/search/5402641-nabijka.html
prawdopodobnie jest to ta sama do której link podał kol. Rosforek.
Oczywiście nit- mocowanie" to na 100% stal. Proszę o wszelkie sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Według mnie z bardzo dużą ostrożnością należy podchodzić do identyfikacji" sprzedawanych przedmiotów, najdelikatniej mówiąc.

Według mnie przedmiot nie jest nabijką, ale elementem jelca kordu, kordelasa, czy tego typu broni białej. Pewnie znający się lepiej ode mnie na militariach (o co nie trudno) mogą to potwierdzić, lub wykluczyć, sugeruję tylko przypatrzenie się pod tym kątem.

http://www.google.pl/search?tbm=isch&tbs=rimg%3ACUA7CVUpK9-uIji2-avYfQrIA-2VAnNCK6VWyzSh3V4QontTGuwiPPx1DAQFG-7wbzNsc6gTTPJ_1Er_1pWztJy2yIsyoSCbb5q9h9CsgDEQI9Z_1zxejVDKhIJ7ZUCc0IrpVYRmwDh6OBhNEgqEgnLNKHdXhCiexGLgkxxRXwPFCoSCVMa7CI8_1HUMEYuCTHFFfA8UKhIJBAUb7vBvM2wRRhw0k62U-o8qEglzqBNM8n8SvxGLgkxxRXwPFCoSCelbO0nLbIizEehqCPRELCKP&q=kordelas&ei=rkrRVKF_iudo9aOC2A8&ved=0CAkQ9C8wAA#tbm=isch&q=kordelas+my%C5%9Bliwski&imgdii=_
Link to comment
Share on other sites

odyn nie mam dla Ciebie dobrych wieści ;) Sprawę drobnego wyposażenia WP z okresu Księstwa Warszawskiego okrywają mroki tajemnicy i z baraku źródeł oraz przedmiotów mogących służyć do badań porównawczych ciężko przyporządkować Twój znajdek" do czegokolwiek. Z pewnością nie jest to część kordelasa jak to pisz sigis3. Sądzę tak z powodu orzełków, które są wybite na Twoim i tym drugim znanym przedmiocie. Są one rozmieszczone nierównomiernie a to raczej wyklucza uzycie Twojej muszelki" do szpady (kordelasa z pewnością nie). Takie użycie jak sądzę wyklucza rónież kształt abijki". To, że razem z Twoim znane są dwa egzemplarze, które znalezione zostały z wyraźnym kontekstem czasowym świadczy, że jest to jakiś element wyposażenia WP Ks. Warsz. i znów nie wiadomo czy końskiego czy żołnierskiego ;). Nawet nie wiadomo czy to fantazyjne wyobrazenie wybuchającego granatu czy muszelki. Osobiście sądzę, że granat to nie jest ponieważ część nabijki, na której są pozostałości żelaznego nitu była ukryta pod czymś a skoro była zakryta to podobieństwo do granatu jest bardziej niż iluzoryczne. Poza tym ozdoby w kształcie granatu były eksponowane na wyposażeniu w całości a mocowania były ukryte. Pozwolę sobie wykorzystać zdjęcia do dalszych studiuów nad przedmiotem. Mam nadzieję, że nie będziesz miał o to pretensji :)
Link to comment
Share on other sites

ylooC - Twoja kreatywność została doceniona i inteligencja również. Ja na szalę moge jedynie rzucić lata nad studiowaniem szczegółów wyposażenia wojskwego z okresu napoleońskiego, które mi podpowiada, że muszla św. Jakuba" jako element kompletnie obcy wszelkim skojarzeniom z wojskowością nie była pucowana orłem polskim i używana jako element wyposażenia.
Jak więc widzisz, pokonałes mnie kreatywnością :-)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information