Skocz do zawartości
  • 0

Różne punce i znaki


m7

Pytanie

Witam
Proszę o pomoc w indentyfikacji sztuców, posiadam kilka kompletów starych po rodzinie, chciałabym wiedziec czy to srebro czy metal posrebrzany.
1. Punca 84 a obok niej w prawym górnym rogu mała litera duzego G pod G kreska lub kropka, po lewej stronie punca ze znakiem A półksięzyc i F.
2.Punca 84GR
3. 30 po lewej a po prawej 2 gałązki ułozone w wieniec laurowy, pomiędzy gałązkami w górnej części dwie litery OE.
4. Punca 60
5. 84 a obok niej w prawym górnym rogu mała litera dużego G pod G kropka a po lewej napis w podłuznym polu kwadrat dwoma mieczami a nad mieczami korona a dalej napis Guildaus.
6.Nabierka po lewej stronie w podłużnym polu kwadrat dwoma mieczami a nad mieczami korona a dalej napis Guildaus a po prawej stronie 10 w prawym górnym rogu mała litera dużego G a pod nią kropka.
7. Nabierka druga- po prawej stronie punca ze znakiem A półksiężyc i F. a po lewej stronie ma 10 w prawym górnym rogu mała litera dużego G a pod nią kropka.
8. Po lewej stronie punca 84 nad nią gwiazdka i litera SNO wokół gwiazdki a po prawej w puncy kwadratowej okragłe pole z napisem REX.

Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się, że jubiler za wiele nie wie na ten temat. Jestem przekonany, że pomylił to oznaczenie z rosyjskim, które odnosi się do srebra. Ważne jest jednak, że rosyjskie punce 84 nigdy nie występują bez innych oznaczeń. Tutaj mamy typowo francuski imiennik (oznaczenie wykonawcy) i dodatkowo francuską wytwórnię. Wiele osób często myli te punce i zakłada, że 84 zawsze oznacza srebro (zresztą sam tak na początku zrobiłem).
Przeczytaj uważnie to zdanie French solid silver tends to use symbols and initials for identification, rather than numbers. You can identify French silver plate by a number alongside a maker’s mark. The number refers to the grams of silver used in the electroplating process. So, a spoon may bear the mark “12 G” or “12 Gr,” indicating that 12 g of silver created the item. The number “84 G” or “84 Gr” or similar means 84 g of silver.
Ważne jest na końcu or similar", co oznacza, że nie zawsze jest G lub GR.
Jeśli będziesz chciał więcej wiedzieć poczytaj dokładniej o oznaczeniach francuskich (niestety po angielsku)
http://archive.org/stream/handbooktofrenc00chafgoog#page/n6/mode/2up
Będziesz może mógł w przyszłości sam ocenić czy to cenny kruszec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tak czasem przy 84 występuje również literka C z kreska lub kropką.
To był jubiler Francuski a faktem jest, że prawie nie widac rosyjskich sztucców na rynku.
Jubiler jak ogladał powiedział jednoznacznie i zdecydowanie do tego oznaczenia 84. A do tego 84 G powiedział, że to plater.
W tym linku pisze : French Silver Hallmarks
The vast majority of French silver found today was made after 1838 and will bear only two marks; Silver Guarantee & Maker’s Mark. The left example shows the large guarantee mark (Minerve) & maker’s mark, the right example the small guarantee mark (boar’s head) and maker’s mark. These marks are usually not in close proximity as shown in the examples. A tu są dwie punce i nie wiecej jak u mnie na widelcu.
Puncy z rombem praktycznie we Francji nie ma a wystepują te z rombem a srebrem nie są.
Jutro pójde jeszcze do innego jubilera zobaczymy co powie...
Dziękuje za wszelkie możliwe informacje, ważne jest dla mnie aby w końcu ocenic co to jest. Jak uda mi się zrobic pozostałe punce to wyśle zdjęcia. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dziwne, że jubiler mówi, że to srebro, a na wyrobie nie ma znaku probierczego dla srebra.
Prosty przepis na sprawdzenie czy wyrób jest srebrny:
Najlepiej przygotować do tego naczynie o kształcie tuby – na przykład zwykłą szklankę, gdyż objętość w tym przypadku to iloczyn jej wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu i liczby pi (około 3,14). Następnie należy włożyć do naczynia biżuterię i obliczyć różnicę wypartej wody i zapisać ją w mililitrach, czyli centymetrach sześciennych. Na koniec należy podzielić zanotowaną wcześniej masę przez objętość wypartej wody. Iloraz będzie gęstością, a więc poszukiwaną wartością. Jeśli wynik będzie w pobliżu 10,5 g/cm³, to srebro."
Oczywiście może być też menzurka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuje za odpowiedź, lecz nie do końca dla mnie jasna jest sprawa gdy przy znaku 84 nie ma litery G lub Gr czy to jest posrebrzane czy srebro?
Czy moge prosic jeszcze o pomoc w indentyfikacji czajniczka ? jeśli mi sie uda zrobie wiecej zdjęc innych punc. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są to wyroby platerowane
Punce spotykane w tym samym okresie na wyrobach złotych i srebrnych znajdziesz tutaj
http://www.925-1000.com/Ffrench_marks.html
A tu będą jeszcze punce wytwórców - nie wszystkie niestety mają fotografie
http://www.925-1000.com/Ffrench_makers_A.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dziękuje za odpowiedź, czyli samo 84 w puncy znaczy wyrób platerowany ? To na świecie nie obowiazuje jednolita informacja? Jeżeli w Rosji jest 84 do srebra to czy inne państwo ma prawo taka punce używac do plateru bez dodatkowych oznaczeń przy liczbie 84 ( chodzi mi o zonaczenia typu G lub Gr).Posiadam sztucce 84 bez G i sztucce 84 z G i 84 Gr czym się one różnią ? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych reguł w zakresie stosowania oznaczeń w danych krajach. Dlatego ważne są wszystkie elementy puncy (kształt, dodatkowe elementy itp.) oraz dodatkowe oznaczenia na wyrobie. Zwykle jest on oznaczany przez wytwórcę i to potwierdza pochodzenie. Dlatego znacznie łatwiej jest powiedzieć coś na temat wyrobu na podstawie zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Proszę o pomoc w indentyfikacji sztuców, posiadam kilka kompletów starych po rodzinie, chciałabym wiedziec czy to srebro czy metal posrebrzany.
1. Punca 84 a obok niej w prawym górnym rogu mała litera duzego G pod G kreska lub kropka, po lewej stronie punca ze znakiem A półksięzyc i F.
2.Punca 84GR
3. 30 po lewej a po prawej 2 gałązki ułozone w wieniec laurowy, pomiędzy gałązkami w górnej części dwie litery OE.
4. Punca 60
5. 84 a obok niej w prawym górnym rogu mała litera dużego G pod G kropka a po lewej napis w podłuznym polu kwadrat dwoma mieczami a nad mieczami korona a dalej napis Guildaus.
6.Nabierka po lewej stronie w podłużnym polu kwadrat dwoma mieczami a nad mieczami korona a dalej napis Guildaus a po prawej stronie 10 w prawym górnym rogu mała litera dużego G a pod nią kropka.
7. Nabierka druga- po prawej stronie punca ze znakiem A półksiężyc i F. a po lewej stronie ma 10 w prawym górnym rogu mała litera dużego G a pod nią kropka.
8. Po lewej stronie punca 84 nad nią gwiazdka i litera SNO wokół gwiazdki a po prawej w puncy kwadratowej okragłe pole z napisem REX.

Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, (no to bałagan jest z tym na rynku jak nie ma reguł ) wysyłam jeszcze raz zdjęcie widelca i prosze jesli to możliwe pomóc mi określic czy jest srebrny czy nie ? ile jest ewentualnie wart mam tego sporo po rodzinie, chciałam zostawic sobie 2 kompl. a reszte może sprzedac. I prośba o ten czajniczek miejsce pochodzenia? lub jakie to jest srebro ? ( nie ma na nim innych znaków oprócz tych co wyżej opisałam w postach oraz te napisy co są widoczne wyżej w poście na zdjeciu. Pozdrawiam i dobrego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce ciecz probiercza chromowa jest m.in. na allegro (coś około 5 - 10 zł). Powinni mieć ją także jubilerzy itp., którzy skupują srebro. Niestety, wtedy trzeba delikatnie spiłować sprawdzany element (najlepiej w miejscu, w którym tego nie widać, żeby usunąć ewentualną powłokę ze srebra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcia, albo narysuj, bo jakoś nijak nie mogę tych opisów ogarnąć, a chyba jednak większość tutaj to też wzrokowcy :)
Jeśli nie, to możesz sam spróbować
http://www.silvercollection.it/hallmarks.html
http://925-1000.com/
Te z 84 szukałbym w rosyjskich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam udało mi sie zrobic kilka puncy widelca, nabierki oraz dzbanek do herbaty, jest dziwny bo jak się go trzyma w ręce jest jakby plastyczny wgiął sie po lekkim uderzeniu o podłoge. Dzbanek uzyskał lekko nalot koloru złotawego w środku jest białypo wyczyszczeniu nie jest podobny do srebra ma metaliczny kolor i nie ma czarnego nalotu.Ma napisy : niformne pole z napisem byc może arabskim? pod nim napis maillecm c lub o n lub ch ? argent qualite superieure. Numer na uhwycie chyba 22..?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Byłam 2 godziny temu u jubilera a on mi mówi że widelec to srebro wiec juz nie wiem co o tym myslec...? Natomiast co do dzbanka dlaczego uważasz ze to stop ?
Na dzbanku jest napis w tłumaczeniu znaczy : Najwyzszej jakości srebro, gdyby to był stop to chyba byłby jakis opis ? czy nie ? i czy opis najwyzszej jakości srebro może byc stopem ? przed chwilka sprawdziłam na magnes no i przyciaga magnes ale nie bardzo mocno, raczej tak normalnie. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie