Skocz do zawartości
  • 0

Młyn z niemieckiej mapy ?


Swiety82

Pytanie

Pytanie do młynarza - amatora ;)

Na skanie niemieckiej mapy z początku XIX wieku zaznaczyłem interesujący mnie obszar. Widoczna czarna gwiazda to prawdopodobnie rodzaj młyna wodnego, aczkolwiek potrzebuję jakiegoś potwierdzenia w tej materii. Widoczny obok gwiazdy" kanał już dawno wysechł, natomiast w środku zachowały się jakieś kamienie (prawdopodobnie piaskowiec).

Pytanie czy dobrze myślę że to młyn i jakiego rodzaju? Młyn rzeczny, stacjonarny, kołowy... ? Kto może określić jakiego typu budowla mogła niegdyś się tu znajdowac?

I pytanie nr 2 - na mapie z 1924 roku nic już w tym miejscu się nei znajduje. Co mogło wpłynąć na tę okoliczność, że miejsce te zostało zrównane z ziemią? Dolny Śląsk, żadnych I-wojennych zmagań, ktoś ma jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie spotkałem się z takim zaznaczaniem młynów, przeważnie są to koła zębate, tudzież wiatraki, itp. Jeśli to był młyn, to raczej wodny;). A co do znikania obiektów na rożnych mapach jest to standard. Wiele takich znalazłem w swoich okolicach (też młyny). Powody mogły być różne, czasem ekonomiczne a technologia budowlana inna, itp. Ogólnie jeśli nie poznasz jakichś miejscowych źródeł to jest to wróżenie z fusów;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledziłem podobny temat na Podlasiu, młyn był w 1830 a w 1911 już nie... tu akurat poznałem historię - pożar i po młynie. Małe młyny w większości były drewniane, tak jak i urządzenia do spiętrzania wody. Drugi przykład - Rzeczka Kamionka(wpada do Bugu) na mapach pojawiało się nawet 4 młyny w ciągu 150 lat w różnych odstępach czasu i różnych miejscach i ilościach. Jeszcze 50 lat temu było 4... teraz są ruiny jednego i drugi w nawet niezłym stanie. Po dwóch nie ma nawet śladu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie