Skocz do zawartości
  • 0

odznaka krzyż czaszka


rokita6661

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

To jest tak. Dziaddk był zawodowym żołnierzem i służył w 72 PP a potem w 72 PP AK korpus Jodła, czyli z nim ta odznaka niema nic wspólnego. Jego ojciec a mój pradziadek był lesniczym a wcześniej legionistą 1 KK, po nimm mam odznakę legionową i ta omawiana tutaj także nie ma z nim nic wspólnego. Jego ojciec czyli mój pra-pra dziadek zginał mając 25 lat w powstaniu 1863 (partia Langiewicza), swojego syna nie poznał. Jego brat z którym wspólnie byli w Powstaniu wyemigrował (przekroczył granicę z Langiewiczem) i do Polski wrócił po 1912, zwiedził kawał świata" i zmarł mając 80 lat w roku 1920. I teraz tak, ta odznaka według przekazów rodzinnych jest związana w jakis sposób podobno z pra-pra dziadkiem. A może z jego bratem? Bo to on podobno miał ją przywieźć wraz z innymi pamiątkami po swoim poległym Bracie, ale może to jest coś co ze sobą przywiózł? Podobno był w Austrii, Francji, Turcji, na bliskim wschodzie... Reasumując nikt się nigdy nie interesował co ten krzyż oznacza, jakiej formacji to odznaka, jaki kontekst, a ja szukając informacji na jej temat trafiłem na pustke i tyle... Zaczynam podejrzewać ze moze to jest jakiś prywatny pomysł na kanwie osobistych przezyć? Rewers jest całkowicie gładki ze słupkiem do nakrętki, nakrętki brak. Zadnej daty, zadnego bicia, żadnego inicjału, słowem nic. Cała odznaka jest lekko wypukła tak jak bywa wypukłe wiele odznak. Materiał to na pewno miedź, ramiona krzyża sa emaliwane a nie szklone. Odznaka z czaszką jest mosiężna, prawdopodobnie nalutowana. No i oczywiście jest zagadką i pewnie nie da się jej rozwiąć co mnie troszkę denerwuje bo znam w miarę dokładną historie praktycznie każdej rodzinnej pamiątki za wyjątkiem tej...

Pozdrawiam:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie