Jump to content

Prawo dotyczące wiatrówek


grzeb

Recommended Posts

Ostatnio u właścicieli wiatrówek (gwintowanych), które mają je zarejestrowane w policji, pojawiją się jej funkcjonariusze i proszą o przeprowadzenie stosownych badań u rusznikarza, w celu uzyskania zaświadczenia o energii wiatrówki.
http://www.airguns.pl/porady-prawo-dotyczace-wiatrowek
Link to comment
Share on other sites

Wiatrówką nie należy określać urządzenia sprężynowego" o mocy poniżej 17J. Wszystkie urządzenia powyżej 17J w rozumienia prawa są tzw wiatrówkami" a ściślej karabinkami pneumatycznymi. Są takie karabinki pneumatyczne, które potrafią przebić czaszkę bizona - do tej pory używa sie takich w myślistwie. Ustawa odnosi sie więc wyłącznie do karabinków pneumatycznych, których moc przekracza 17J. Wszystko to co poniżej jest traktowane jako urządzenie pneumatyczne" i nie podlega jakiejkolwiek rejestracji.
Link to comment
Share on other sites

Prawo (ustawa) nie zna pojęcia wiatrówki, a ściślej karabinka pneumatycznego", nie zna pojęcia urządzenie pneumatyczne"

W ustawie mamy broń pneumatyczną (art 4 ust 1 pkt 2 UoBiA), definiowaną następująco:

Art. 8.
W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które
w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją
zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku
opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J."


Choć nie czujcie się bezpieczni, znany i słynny jest przypadek zabezpieczenia przez Policję poczciwego Łucznika wz 70, sprawy karnej przeciwko posiadaczowi, i opinii biegłego, że coś, co nawet w czasach swej świetności miało energię około 2,5J, ma energię grubo powyżej 30 (!!!) J i stanowi broń pneumatyczną.

Tak, tak, a na pieczątce dumne Biegły sądowy przy sądzie okręgowym w Gdańsku, w zakresie broni strzeleckiej, amunicji i balistyki, mgr inż Roman Świrski" - notabene komendant Straży Miejskiej bodaj w Rumii.
Link to comment
Share on other sites

A tak poza tym poeta, posłuchajcie, jak śpiewnie i poetycznie brzmi czarny kolor ich powłok zewnętrznych" z w/w opinii.

Biegły to były wojskowy, któremu płacimy z naszych kieszeni niemal 8000 zł miesięcznie za ycie komendantem" (informacja publiczna). O ciągotkach jak z Orwella, posłuchajcie:

Pogoda nie oszczędza, osoby prywatnych posesji są zmuszeni odśnieżać chodniki przyległe do ich nieruchomości. Mandat za nieodśnieżenie może wynieść nawet i 500 zł. W Rumi mieszkańcy są zdyscyplinowani podkreśla komendant Straży Miejskiej" - cóż, skądś to 8000 zł musi się zebrać, prawda?
Biegłemu się chyba marzy państwo policyjne, bo rejestruje sam z własnej woli swojego nie wymagającego rejestracji Łucznika. I tacy ludzie mają wpływa na nasze losy, jako biegli.

Się rozpisałem, ale rusza mnie taki bezsens i marnowanie naszych pieniędzy. W samym roku 2011 ów pan zarobił 2657 za takie jak powyższa opinie" - no ale tym razem przegiął,i chyba niebawem przestanie być biegłym. Uj, jaka plama na honorze. Na ulicach bezprawie, bandyci obnoszą się bezczelnie z bronią o czarnych powłokach, a Komendant śni o zaaresztowaniu każdego posiadacza ASG i innych roni ostrych" (przecież tym można się skaleczyć !!!!)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information