Skocz do zawartości

Radiostacja N2/C - identyfikacja


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy konstrukcja widoczna na wieży czołgu 7TP może być wymontowaną radiostacją N2/C? Do znalezionych w internecie zdjęć odbiornika N2 nie pasuje, nadajnika nie widziałem. Być może koledzy obyci z polskimi radiostacjami z okresu II RP coś zauważą? Przepraszam za jakość fotografii, lepszym materiałem nie dysponuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiostacja N2C z radiostacjami N2 używanymi w piechocie i kawalerii miała tylko wspólny zakres częstotliwości pracy. N2 to nazwa taktyczna a nie fabryczna. Były to zupełnie inne konstrukcje tak elektronicznie jak i z wyglądu.
Niestety mi przynajmniej nie udało się trafić na jakiekolwiek zdjęcia radiostacji N2C więc gdybyś miał rację to byłby pierwszy ślad. Masz te fotki w lepszej jakości?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fiku,

Dziękuję za posta. Co do oznaczenia taktycznego/fabrycznego to oczywiście racja, co już kilkakrotnie było sygnalizowane na forum. W kwestii różnic w elektronice to moje wiadomości są minimalne - i bazują wyłącznie na warunkach technicznych dla N2/C oraz instrukcji do radiostacji N2. Jeśli wiesz coś ponadto, będę wdzięczny za informacje.

Co do samej N2/C to była ona pochodną nie N2 piechocińskiej", a N2L/M. O tej ostatniej wiem jednak jeszcze mniej, niż o N2/C (przynajmniej jeśli chodzi o elektronikę).

Osobną, ale nie mniej istotną kwestią była skrzynka zasilająca - jej wygląd i napięcia na wyjściu: czy 4/15/400 V (s/z/s) jak w N2 piechoty?. Raczej nie ...

Co do anten to muszę sobie najpierw dokładniej postudiować fragmenty Rothammela, by zacząć choć w minimalnym stopniu rozumieć różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiazaniami.

Lepszych fotografii nie posiadam. Pracuję nad tym, ale dostanę wyraźniejsze skany nie wcześniej niż za kilka miesięcy. A i to bez gwarancji, że faktycznie będą bardziej czytelne :)

pozdrawiam,

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiostację N2C pochodzącą z jednego z czołgów wykopano koło Głowaczowa (wg informacji dostępnych na tym forum), więc przynajmniej ogólny zarys konstrukcji powinien być znany?

Osobna sprawa to dokumentacja zdjęciowa jak powyżej. Na tej podstawie można sobie przeprowadzić proces dedukcji. W tym przypadku nie wiem nawet których wozów dotyczą pokazane fragmenty zdjęć. Niemniej skłaniam się ku stwierdzeniu, że istotnie na zdjęciach widoczna jest radiostacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotes,

Fotografia pokazuje ten sam czołg. Na innych fotografiach jest widoczna antena, ale samej podejrzanej" konstrukcji już nie widać, niestety.

Co do N2/C spod Głowaczowa to nic mi na ten temat nie wiadomo - poza informacjami z Forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Będę się mu odtąd baczniej przyglądać ;)

Przy okazji: zawartość niszy wieży to w ogóle pewnie dość ciekawy temat? Trochę na zdjęciach widać, przede wszystkim pojawia się praktycznie zawsze w dolnej części dość płaskie wypełnienie (spotkałem się z opiniami, że to balast dla wyważenia wieży). Ale już np. rysunek z Kubinki pokazuje coś innego (radiostacja i zasilanie?). I czy rzeczywiście przewożono tam też dodatkową amunicję? Jeśli tak to czy był specjalny stelaż czy po prostu mieściły się tam 2 zwykłe skrzynki po 5 naboi od 37-mki? Pytań mógłbym jeszcze mnożyć, z odpowiedziami gorzej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotes,

Zawartość niszy to osobny problem - jeszcze nie rozwiązany. Ale pracujemy nad nim z JJ od dłuższego czasu i pewnie coś z tego wyjdzie.

W tym wątku chcę się jednak skupić nad wyglądem N2/C. Nie ukrywam, że tylko wiedza kilku kolegów którzy na lampkach i drucikach znają się znacznie lepiej niż ja może zaowocować jakimś szkicem układu tego urządzenia - w oparciu o ich znajomość podobnych rozwiązań urządzeń radiowych II RP.

pozdrawiam,

Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie