Jump to content

Wykopane w ZOO we Wrocławiu


Recommended Posts

Niewypały, obelisk poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w Na szczęście ekipy prowadzące wykopy w ZOO na niewypały natykają się dość rzadko, chociaż w czasie oblężenia Wrocławia było tu dość gorąco". Od czasu do czasu, podczas prac ziemnych i porządkowych można się natknąć na przeróżne pamiątki z minionych epok. Często są to rzeczy i przedmioty, które kiedyś były wyposażeniem ZOO, ale są też i takie, które po wojnie jako gruz trafiły na teren ZOO i pobliskie tereny powystawowe.

Do ciekawszych odnalazków" należy niewątpliwie obelisk z 1915 roku, poświęcony żołnierzom garnizonu wrocławskiego, którzy zginęli w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870-71. Dużo nazwisk żołnierzy wymienionych na obelisku ma polskie brzmienie: Kowalski, Czajka, Dolata, Klepacky, Zawadzky, Borowski, czy Wruubel. Być może byli to Polacy spod zaboru pruskiego, którym przyszło zginąć za Cesarza i Ojczyznę".

Wśród gruzu znaleźliśmy także tablicę jakiejś zapewne szacownej firmy budowlanej, która wystawiła ją po zakończeniu robót budowlanych, a rzemieślnicy poszczególnych branż, wymienieni z nazwiska, na tablicy ręczą za rzetelność wykonanych przez siebie prac.

Ostatnio nasi ogrodnicy dokonali odkrycia, a właściwie odwrócenia kamienia na klombie. Okazał się on być tablicą pamiątkową poświęconą jednemu z dawnych zasłużonych dyrektorów naszego ZOO, Friedrichowi Grabowsky.

Tekst i zdjęcia: http://www.zoo.wroclaw.pl/index.php?strona=159&aktualnosc=826
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information