Skocz do zawartości
  • 0

silnik FSO


tosiek175

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
dzięki, a może przybliżony rocznik? czy 1500 miały jakieś istotne różnice między sobą?
Auta to nie moja bajka, fiatami jeździłem tylko jako dziecko i nie znam ich od środka.
Jest do wzięcia taki silnik, niby nówka, potrzebuję dokładnej identyfikacji, aby wiedzieć czy opłaca się go sprowadzać do PL. Wybaczcie kwestię finansową, silnika ja nie potrzebuję ale może jest sens go przywieźć i odsprzedać komuś kto zrobi z niego użytek.
Reasumując, prosze jak najwięcej szczegółów.
Napisano
Widziałem i to nie jeden. Osprzętem i kolektorami na 100%, niestety suwmiarki w oczach nie mam więc kanałów w bloku nie zmierzę.
Napisano
Moja rodzina byłą szczęśliwym posiadaczem Fiata 125p, 1300 od 1972. Cudo to było, z bordową tapicerką, podłokietnikiem i napisem na tylnej szybie: Uwaga hamulce tarczowe. Nawet szyby były włoskie. Po wypadku ojciec dostał nowe nadwozie, niestety silnik zarżnął na uskiej" benzynie lotniczej ( samozapłon). To były czasy.
Napisano
dzięki za odzew. na pierwszym zdjęciu widać wyraźnie odlew 115 - czyli poj.1500, natomiast polonez odpada bo miał oznaczenie literowe. Tyle wywnioskowałem z odpowiedzi.
Silnik stoi na Węgrzech, gdzie było sporo Fiatów wyeksportowanych więc wszystko zgadzało by się.
Napisano
Parus , to tak dla porządku. Jaką obudowę rozrządu miał silnik poloneza? Czy posiadał filtr odśrodkowy? Gdzie był mocowany filtr oleju? Sprawdź i powiedz jeszcze raz że widziałeś silnik do poldżera. I wcale nie trzeba mierzyć kanałów ani tym bardziej (bo chyba o tym myślałeś) cylindrów.
Pozdrawiam
Napisano
Jak słusznie zauważył PATRON,poldek to to nie jest.
Silnik 1500 seria 115,na pasku(nie łańcuszku) rozrządu,o mocy 75 KM,produkowany po 1983 roku.W 1989 w 125 zaczęto stosować silniki z poldka o oznaczeniu AB
Napisano
Jeszcze jedno pytanie do Poldka. Napisałeś że fabrycznie silniki fiatolota były na pasku. Ja swój na pasek przerabiałem na częściach rzemieślniczych. Obudowa rozrządu od poldka , kółko na wałek z poldka ale na wał już wytwór rzemieślniczy. Czy fabryka stosowała takie przeróbki? Bo prawdę mówiąc nie spotkałem nigdy fabrycznej przeróbki.
Pozdrawiam
Napisano
Z tego co pamiętam w wersji 115 C zastosowano już pasek.Wprowadzono to teoretycznie w MR83 kiedy wygasła umowa z fiatem.Oznaczali je chyba 1,5 S (silnik wzmocniony) i 1,5 E(zapłon elektroniczny).Co do przeróbek rzemieślniczych,to nic o tym nie wiem.
BTW
Po co przerabiać wytrzymały łańcuch,na gumowy pasek?
Napisano
Silnik był cichszy a poza tym pasków było pod dostatkiem w sprzedaży a łańcuchów nie. To moze zapytam jeszcze po co rzemiosło regenerowało sworznie i końcówki drażków? :-) Albo popularne wtedy opony-nalewki . Po co było ze sobą wozić alternator , gaźnik , aparat zapłonowy czy łyżki do opon , wulkanizator i łatki? :-)
Pozdrawiam
Napisano
W starej,mądrej książce doczytałem się jeszcze,że wersja na pasku,była krótką serią produkcyjną.teoretycznie nie wyszła z fazy prototypu,ale ja osobiście znam osobę,która do dziś posiada fiata z takim motorem.Żadna przeróbka,oryginalny wytwór FSO z 85 roku.Znając realia lat 80 ludzie brali wszystko.
Napisano
Bieżnikowane,nadlewki czy jak tam zwał:-)
Jak to po co?Fabryka nie nadążała,cała produkcja szła na eksport.Zresztą to co trafiało do Holandii czy Wlk.Brytanii na miejscu było rozkręcane do ostatniej śrubki i na nowo składane.Ekipy serwisowe w krajach kapitalistycznych miały niezłe diety:-)
Napisano
Ciekawie wyglądała zamiana paska klinowego na polonezowski. Koło pasowe od wentylatora zmieniano na to od Poloneza, bo obwód był inny. Przerabiałem to w 1988
Napisano
prośba do moderatora: proszę o połączenie wątków
mea culpa, ale od chyba 1992 żadnego z tych silników nie widziałem. Zwłaszcza, że głównie fiatowski naprawialiśmy bo taki mieliśmy. Zresztą przeboje rodzinne co do awarii podawać bez liku: od przebicia pod kopułką zapłonu w Rumunii, dalej brak łądowania za alternatorem przez śniedż na szczotkach w kostce i podstawa częste padanie tarczy sprzęgłowej ( wina ojca?)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie