Jump to content

Głogów-zbiorowa mogiła


Recommended Posts

Zanim Amba zje:

Szczątki około osiemdziesięciu osób znajdowały się w grobie z końca drugiej wojny światowej, który odkryto w Głogowie w minioną środę. Oprócz kości znaleziono też fragmenty uzbrojenia i umundurowania żołnierzy Wehrmachtu. Te informacje to efekt pierwszych ekspertyz, których dokonano w prosektorium.


Całą sprawę śledzi Przemysław Lewicki, autor książki „Festung Glogau”, który opowiada o najnowszych ustaleniach. - Mamy już niemal pewność, że są to żołnierze niemieckiej armii, którzy
zginęli podczas oblężenia miasta na początku 1945 roku. Nie ma śladów rozstrzelania, więc prawdopodobnie zginęli w walce. Pochowani zostali w tym miejscu najpewniej dlatego, że w pobliżu znajdowały się koszary, gdzie stacjonowała silna grupa broniąca miasta - mówi P. Lewicki.

Wśród znalezionych ludzkich szczątków są kości nóg i czaszek. Brakuje natomiast innych fragmentów szkieletu. Te prawdopodobnie nadal znajdują się w ziemi. Niewiadomych jest jednak więcej. W miejscu, gdzie znaleziono szczątki, będą prowadzone więc dalsze prace. Potrzebne jest jednak specjalne zezwolenie na ekshumację. Badania biegłych wyjaśnią dokładnie kim byli pochowani w grobie żołnierze oraz kiedy i w jakich okolicznościach zginęli. Sprawą zainteresowały się fundacje z Polski i Niemiec.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
W latach 70-tych moj ojciec i jako robotnik budowlany pracujac przy wezlach cieplnych na Wroclawskim Kozanowie kopiac wykopy pod te rury cieplownicze wykopali setki szczatek kosci piszczelowych, w butach ,resztki mundurow,pasy, protezy nog,etc etc,(powiedzial cikawostke ze kolega z buta ze skory wyciagnol noz i w ten sam dzien kroil nim kielbase na kanapki)mowil ze natrafili na ''smietnisko szpitalne''gdzie wyrzucali po prostu wszystko po amputacjach, nie bylo broni tylko wyposarzenie osobiste,w Glogowie chyba podobna sytuacja, brak kosci kregoslupa, zeber, czaszek,to takie moja dopowiastka do artykulu bo ich tez zadziwia brak kosci glownych np kregoslupow etc,etc,ps .sluchalem z duza ciekawoscia opowiesci ojca o pracach (wykopkowych) we Wroclawiu
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information