Skocz do zawartości
  • 0

Szabla solingen - jaka, skąd ?


Lygi

Pytanie

Napisano

Jak na załączonym obrazku. Ktoś mi coś powie więcej o tej szabli bo jestem zielony w tym temacie.

Pozdrawiam !

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Na tym rysunku jest podobna - nr 19. Spotkałem się co prawda z nieco innym rozwiązaniem rękojeści niż przy Twojej. Za chwilę podrzucę resztę - tylko się przekopię przez notatki :)

Napisano
Czołem Panowie !!! Wydaje mi się, że producent to Weyersberg und Stamm ...czyli szabelka pochodzi chyba sprzed około 1870 roku...dokładnie nie pamiętam w jakich latach działała ta spółka ale jakoś tak mi się kojarzy...
Napisano
...aha a mógłby kolega podać wymiary - długość całkowitą, szerokość klingi przy progu i długość rękojeści (mierząc z jelcem), bo faktycznie może to być bawarska szabla artyleryjska ale jest jeszcze przynajmniej 1 możliwość a bez wymiarów trudno się zorientować...tyle wiadomo na 100% że z II poł XIX wieku i że ogólnie rzecz ujmując niemiecka.
Napisano

Jak na załączonym obrazku. Ktoś mi coś powie więcej o tej szabli bo jestem zielony w tym temacie.

Pozdrawiam !

Napisano
Dziękuje bardzo za podpowiedzi. Daje mi to jakieś pojęcie co mam. Podaje wymiary:

- szerokość klinki przy progu = 25 mm
- długość całkowita = 100 cm
- długość rękojeści = 13 cm
- długość klingi = 87 cm
Napisano
Ale raczej nie jest to szabla prezentowana na rysunku. Inna szerokość i kształt klingi, parę szczegółów jeśli chodzi o rękojeść. Choć ta rękojeść nr19 z rysunku z rękojeściami wydaje się bardzo podoba do rękojeścią mojej szabli.
Napisano
Szabla oficerska, prywatne zamówienie (brak odbiorów), w takowych mogą być duże różnice. Dł głowni mogła być na indywidualne zamównienie (dopasowana do wzrostu).

Dany wzór był w różnym wykonaniu (ze zdobieniami, bez, lekka wersja, wersja bojowa, z użyciem starszej głowni itp, itd.)
Dlatego różnicami to nie ma się co przejmować.
Napisano
Faktycznie kolega Mietek ma rację ...problem polega na pewnej dowolności jeśli chodzi o szczegóły wykonania nawet w obrębie jednego oficjalnego wzoru danej broni...
Napisano
Rzeczywiście data zakończenia działalności nie jest jasna w literaturze. Walter podaje daty, które zapisałem, ale dalej wyczytałem, że firma produkowała przed 1900.
Nie wiem skąd te rozbieżności i niejednoznaczności, nawet u jednego autora. Być może wynikają z analizy realizowanych kontraktów lub stosowania bić producenta. Nie zmienia to jednak mocno datowania na szczęście.
Napisano
W przypadku szabel, zwłaszcza w przypadku Republiki Weimarskiej, Cesarstwa czy później Rzeszy szable oficerskie były na przestrzeni dziesięcioleci wykonywane jako podobne, ale różniące się detalami w zależności od wytwórcy, czasu i upodobań zamawiającego. Można spotkać np. bardzo podobne rękojeści i zupełnie różne klingi. W przypadku tej szabli, która jest określana jako szabla oficera artylerii (chociaż także stosowana w pociągach) nie mówi się o jakimś konkretnym wzorze (chociaż czasami w literaturze dokonuje się jakichś klasyfikacji, ale raczej a siłę".
Zupełnie inaczej przedstawiają się sprawy szabel żołnierskich wykonywanych zgodnie ze wzorem i podlegających odbiorom. W ich przypadku też daje się zaobserwować różnice zależne od producenta, ale są o wiele mniejsze (zresztą podobnie było z polskimi szablami, czy bagnetami z Warszawy i Radomia)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie