Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

groszek37

Krzyżackie osady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam szukam i znaleźć nie mogę. Czy dysponuje ktoś jakimś spisem osad/wiosek zakładanych od podstaw przez krzyżaków? Interesuje mnie rejon kosznajderii.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wtam,było cos wydane przez olsztyn,opisy stany magazynowe itp.zapomniałem tytułu. Nakład był nieduży .Pytaj się na zamku.pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kolega, zdaje się pyta o Kosznajderię. Mam w Polsce pracę Paula Panske Koschnewjer Doerfer" (czy jakoś tak) gdzie jest opisana każda wioska kosznajderska i podane są nazwiska Kosznajdrów mieszkających w każdej z nich. Szczegółów nie pamiętam. Zdaje się, że również w słynnej i znakomitej Die Geschichte der Koschneiderei" księdza Rinka jest sporo o historii kosznajderskich wsi. Są tam fantastyczne, szczegółowe mapy z nazwami terenowymi, niekiedy już obecnie zapomnianymi- nazwy pagórków, łąk, bagien, leśnych uroczysk etc. Polecam Ci też nowe prace bydgoskich historyków na temat Kosznajderii- profesora Jastrzębskiego i doktora Knopka. Jeśli będziesz w Bydgoszczy, wstąp do biblioteki uniwersyteckiej na Chodkiewicza, jest tam na górze księgarnia. Zapytaj o te pozycje, może jeszcze leżą. Może- powiadam- gdyż od kilku lat jestem na zesłaniu i nie wiem co się dzieje w Ojczyźnie mej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nie ma tłumaczenia. Przypomniałem sobie natomiast, że kilka lat temu Uniwersytet KW w Bydgoszczy wydał pracę zbiorową, poświęconą Kosznajderii. Są tam obszerne omówienia Geschichte der Koschneiderer". Tę książkę też można było onegdaj kupić w księgarni uniwersyteckiej na Chodka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Włodzimierz Jastrzębski, Kosznajderia – kraina i ludzie między Chojnicami a Tucholą (XV-XX w.), Bydgoszcz-Tuchola 2003.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Witam

Chodzę po tych terenach i przeczytałem już Rinka od dechy do dechy, jak by co to pisz na maila m_baranowski@o2.pl

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
do sm 500
Kolega poszukuje info, jak widać - stara się... A Ty tak spłycasz temat . Nie bój się, starczy skarbów i dla Ciebie ...Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie