Skocz do zawartości

Mosin wz. 1891


leman05

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Szukam dokumentów o powstaniu broni Mosin wz. 1891.
W szczególności raport komisji o przyjęciu tej broni na uzbrojenie oraz dekret Cara o przyjęciu tej broni. Dokumenty pochodzą z kwietnia 1891 roku. Również będę wdzięczny za zdjęcia z początków powstania tego uzbrojenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasopiśmie Oblicza Historii" nr 02/2005 (05) jest obszerny artykuł na temat Mosina (liczne zdjęcia i rysunki części karabinu).

Polecam też literaturę na której oparty jest artykuł:

- Wyd. MON, Instrukcja strzelecka karabin wz. 1891/30, karabinki wz.1928, wz. 1944 i karabin wyborowy.
- Andrzej Konstantkiewicz , Broń strzelecka wojska polskiego 1918-1939.
- Stanisław Torecki, Broń i amunicja LWP.
- Ireneusz J. Wojciechowski, Karabin Mosin wz.1981
- Marian Maciejewski, Broń strzelecka wojsk polskich 1717-1945
- Mjr. Frederick Myatt M.C., Współczesna broń strzelecka
- Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak, Encyklopedia współczesnej broni palnej
- Jaroslav Lugus, Hand-Feuerwaffen
- Deutsches Waffen Journal, nr 11/1971 i 10/1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest jak najbardziej przydatne. Nie mniej jednak we wszystkich wydaniach historia powstania tej broni jest zbyt uboga. Brak jest zdjęć dokumentów pracy komisji która wybrała akurat ten typ broni jak również dokumentu albo dokumentów (dekret) podpisanych przez Cara nakazujących przyjąć tą broń na wyposażenie swoich wojsk. Brakuje tez mi zdjęć prototypów jake opracowywał pan Mosin. Z tego co wyczytałem zanim ona została zaakceptowana przez Cara była wielokrotnie modyfikowana przez Mosina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem jak czytam takie potoki życzeń to chce mi się wrzasnąć, a weż sam poszukaj.Są tysiące stron na temat Mosina, jak byś jeszcze rosyjski i angielski znal to setki tysięcy, tylko trzeba czasu, a Ty rzucasz hasło potrzebuje", zawsze znajdą się usłużni
jelenie" którzy całą robotę za ciebie odwalą i czas poświęcą.Dla mnie to zwykłe naciąganie ludzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolego Boer troszkę za ostro pojechał Kolega z tymi jeleniami". Sam staram się w pomagać jeżeli dany temat jest mi w miarę możliwości znany i nie widzę w tym naciągania. Po to jest forum by sobie pomagać i dzielić się widzą, na dodatek nawet dzisiaj w dobie googla, ludzie mają problem by w natłoku danych znaleźć to co ich interesuje.
Zgodzę się z Tobą odnośnie zagranicznych for, w szczególności wschodnich, są one przebogate, jednak cyrylica stanowi w moim przypadku przeszkodę, i bez translatorów nie ma co się nawet za to brać.
Kolego Leman proponuję poszperać po necie, i w razie owocnych poszukiwać podzielić się rezultatami.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o to aby ktoś szukał czegoś za mnie a jedynie liczę że może ktoś trafił na takie dokumenty lub wie gdzie szukać. Jeśli będę miał do przekopania ogródek to poszukam wówczas jelenia. Wracając do tematu. Znam na tyle dobrze rosyjski, że przeszukałem już ich strony i tego czego szukam nie znalazłem.
Pozostawiam temat dla osób które zamiast uwag wniosą coś konkretnego do tematu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Mosinow 1891 bylo mnostwo wersji.
Akurat zbieram bagnety Rosyjskie i mam sporo literatury na temat Mosinow.

Polecam Markiewicza Bron Strzelecka Swiata - po rosyjsku,
Terence Laptin - Mosin Nagant Rifle po angielski
i dwie ksiazki Wrobla Drei Linien o karabinie Mosin-Nagant po niemiecku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie