Jump to content
wuefka

mundur z 1938 r.

Recommended Posts

Zwracam się z prośbą o pomoc w ustaleniu, do jakiej jednostki wojskowej należy mundur żołnierza ze zdjęcia. Jaki jest jego stopień wojskowy oraz jakie ma odznaki na mundurze. Istnieje podejrzenie, że jest to żołnierz 55 Poznańskiego Pułku Piechoty z Leszna. Żołnierz zamieszkiwał w Lesznie. Urodził się w 1913 r. Zdjęcie zostało zrobione w 1938 r. Niestety żołnierz nie wrócił z II wojny i został uznany za zaginionego na froncie.

Pozdrawiam Wanda

Odznaki to POS, odznaka grenadierska i odznaka strzelecka.
Na naramienniku widać jakiś numer. Ale zdjęcie jest zbyt małe żeby coś dostrzec.

Żołnierz przedstawiony na zdjęciu to kapral. Brak jest niestety jakiegokolwiek dowodu, że służył w 55pp - patki widoczne na kołnierzu nie są patkami piechoty. Mimo czarno-białego zdjęcia widać, że patki mają kolor jaśniejszy niż mundur. Patki piechoty były granatowe z żółtą wypustką i na fotografiach z okresu są ciemniejsze niż barwa munduru. Te z załączonego foto natomiast wskazują na jaśniejszy kolor, a w dodatku wypustka jest ciemna.

Dziękuję bardzo za informacje. No cóż, dalej mnie martwi brak wiedzy o jednostce, w której służył żołnierz z fotografii.

Pozdrawiam Wanda

Wracam i chcę zadać pytanie. Czy to może być mundur 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Pułk ten również stacjonował w Lesznie.
z pozdrowieniami Wanda

To na pewno nie jest mundur kawalerii - ta nosiła na kołnierzu wężyk i proporczyk - bez patki (na tle zieleni khaki samego kołnierza), a tu mamy wężyk na patce (zwanej też łapką), a na końcu patki jest pionowy paseczek w formie ptaszka" zwany wypustką.
Jaśniejsze patki od wypustek były stosowane w służbie uzbrojenia, służbie sprawiedliwości, w Korpusie Audytorów i na upartego w artylerii lekkiej i motorowej - tam patka była ciemno-zielona a wypustka czarna, ale na fotkach czarno-białych ciemna zieleń nie wychodzi tak jasno - jaśniejsze są czerwienie.
Nie wiem jak to było ze służbami - ale może w etacie pułku piechoty byli podoficerowie którejś ze służb, które miały takie jasne patki i ciemne wypustki?

Może to jest jakiś zaczątek tropu -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Służba_uzbrojenia_(II_RP)

Wygląda na to, że jacyś podoficerowie służby uzbrojenia byli już na szczeblu kompanii piechoty.

Sorry za takie cykanie, ale elementy służby sprawiedliwości - w osobach szeregowych (czyli także kaprali) w strukturach pułków piechoty nie występowały.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Służba_sprawiedliwości_(II_RP)

Korpus Audytorów możemy sobie od razu odpuścić, bo to było zastrzeżone dla oficerów wyższych szarż - pułkownicy i tacy tam. ;)

Z artylerią już się wcześniej ozprawiłem", a poza tym w Lesznie nie stacjonował chyba żaden pułk artylerii - ani letkiej", ani ciężkiej tym bardziej - jeśli mnie pamięć nie myli. :)

Czyli wychodzi na to, że zdjęcie może przedstawiać prawdopodobnie jakiegoś pomocnika rusznikarskiego podlegającego rusznikarzowi (tu nie wiem, czy był jeden dla całego pułku piechoty, czy byli osobni dla każdego z batalionów???) lub podoficera broni na szczeblu kompanii piechoty.

Krzyhal,
chyba przyjmę za pewnik, że był żołnierzem 55 pułku piechoty i zajmował się uzbrojeniem.
Za tym chyba przemawiają dwa zdjęcia, które znajdują się u rodziny. Pierwsze z nich przestawia przemarsz jednostki wojskowej, a na jego odwrocie znajduje się adnotacja o powrocie do domu. Na drugim zdjęciu jest spora budowla, a na niej żołnierze. Na odwrocie tego zdjęcia żołnierz napisał, że jest to strzelnica żel-bet na Zaolziu, na której można strzelać na wszystkie strony.
Na żadnym ze zdjęć nie ma daty. Biorąc pod uwagę, że Polacy wybrali się na Zaolzie w 1938 r., to przyjmuję, że w tym roku one zostały zrobione. Co innego zdjęcie żołnierza, które jest datowane na 1938 r.
Dziękuję za pomoc. Proszę o ocenę mojego toku myślenia. Czekam też jeszcze na foto od jednej z forumowiczek, której ojciec służył w wojsku w Lesznie w latach 30-tych. Jak już dostanę, to wstawię na to forum.

Mój dziadek tez urodził się w 1913 roku służył prawdopodobnie w Sieradzu. Ma podobne umundurowanie. Wuefka, czy już pani coś więcej ustaliła?

1939-ok.Adam Winkler (1)_527x800.jpg