Skocz do zawartości

Zestrzelony Samolot niedaleko Antoniowa gmina Chlewiska powiat Szydłowiecki


fotoszyk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie do kolegów bo słyszałem dwie wersje dotyczące tego samego miejsca. Jedna mówiąca o rosyjskim samolocie który usiadł tam na brzuchu a druga o alianckim zestrzelonym samolocie który robił zrzut broni i amunicji dla partyzantów. Czy ktoś coś wie na ten temat? Dla przypomnienia Antoniów gmina Chlewiska powiat szydłowiecki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Była u mnie w zakładzie starsza pani z grupy AK Szarego którzy na tym terenie działali to od niej wiem że to był aliancki samolot który robił zrzut zaopatrzenia. Ma mi się jeszcze wszystkiego dokładnie dowiedzieć jak będzie na spotkaniu z kombatantami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot nie rozbił się, a siadł na brzuchu. Na pewno miał dwa silniki. Przez jakiś czas był źródłem pozysku potrzebnych gratów przez okoliczną ludność - sądzę że wywiad środowiskowy" pomógł by w odpowiedzi na pytanie co to za samolot był... Ja nigdy nie miałem czasu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram różne relacje osób które mogły by coś wiedzieć. Niedawno też dowiedziałem się ciekawej rzeczy odnośnie pierwszej bitwy Hubala pod Huciskiem. We wszystkich książkach jest podane Hucisko to po trasie Szydłowiec-Niekłań niestety jest to błąd bo nie o to Hucisko chodziło. Pierwsza bitwa rozegrała się na przedpolach Huciska ale tego położonego nad rzeką Jabłonicą (zresztą to Hucisko zostało doszczętnie spalone przez Niemców i też tam prowadzi do niego droga od Niekłania). Mam dostać na dniach plan bitwy sporządzony przez historyka, który spisał całą historię gminy chlewiska i ma zamiar to opublikować. Ten Pan pochodzi z tamtych rejonów i jak była bitwa miał 12 lat więc wie gdzie bitwa się rozegrała. Tu mi też ciekawostkę sprzedał że też jeżeli chodzi o straty w ludziach to i źródła Polskie jak i Niemieckie podają różne informację. Niemcy mówią że tylko 2 Niemców zginęło. Natomiast z relacji Hubalczyka wynika że zginęło ich ok 160 i że został zestrzelony samolot co można uznać za fantazję. Jedno jest potwierdzone że sołtys Huciska na prośbę Hubala pochował poległych żołnierzy w miejscu bitwy. Co do samolotu to ten Pan nic nie wiedział. Za to ponoć w Ostałówku spadła rakieta typu V albo 1 albo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubal temat bardzo ciekawy i ważny.
Ale dowiedz się więcej o samolocie - przybliżona data, pora dnia (czy może noc), jaki rodzaj poszycia, jakie malowanie (kolor), jakie silniki (rzędowe/gwiazdowe), ilu członków załogi i czy były ofiary, a jeśli tak, to ile. Do tego ewentualnie zdjęcia części. Wtedy będziemy mogli lepiej pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubal temat bardzo ciekawy i ważny.
Ale dowiedz się więcej o samolocie - przybliżona data, pora dnia (czy może noc), jaki rodzaj poszycia, jakie malowanie (kolor), jakie silniki (rzędowe/gwiazdowe), ilu członków załogi i czy były ofiary, a jeśli tak, to ile. Do tego ewentualnie zdjęcia części. Wtedy będziemy mogli lepiej pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś czytałem ,,Tropami Zestrzelonych,,-Andrzeja Olejko,-śledził on loty bojowe alianckich maszyn,zestrzelenia,odnajduje to co zostało.
Podaje tam namiary na kolegów w poszczególnych regionach,któży zajmują się tym tematem. Może tam zobacz.
Lub-,,J.Zubrzycki.-Załogi zestrzelone nad Polską
K.Baniecki,-Lotnicze wsparcie Armii Krajowej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BIENIECKI. Biblia dla zajmujących się zrzutami. Jeśli to samolot sowiecki, to jednak podana literatura ci nie pomoże.

Tropami zestrzelonych" to chyba najlepsza książka Olejki na ten temat - przedstawia rezultaty badań własnych autora, głównie z podkarpackiego. Na cuda jednak nie licz.
W innych pracach (m.in. Słowackie epizody z polskiego Podkarpacia") ociera się o temat działań lotnictwa sowieckiego, ale w zasadzie tylko nad Beskidem Niskim i Bieszczadami, ale tak naprawdę lwią część tego, co napisał, zaczerpnął (czasami dosłownie) ze starszych opracowań słowackich.
Poza tym te wpadki: w jednym ze swoich programów myli Ła-5 z Iłem-4, w innym fatalnie konfabuluje na temat lotniska w Balicach w 1939. Innych nie miałem siły oglądać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie