Skocz do zawartości

Dziwny oficer z 7TP


Rekomendowane odpowiedzi

Tematyka 7TP gości na forum dość często. Być może temat opisany poniżej był już poruszany. Jeśli tak, proszę o informacje gdzie.

Interesuje mnie los mjr Edmunda Karpowa, który dowodził na początku wojny obronnej 2 Batalionem Czołgów Lekkich 7TP (1 IX 47 wozów). Co się właściwie z nim stało, gdy 6-7 września porzucił rozproszony batalion i udał się na poszukiwanie paliwa"? Czy była to świadoma ucieczka z obawy przed doraźnym sądem wojennym (grozili mu nim oficerowie Wołyńskiej BK) czy może major faktycznie przepadł albo złapali go Niemcy? Jakie są jego dalsze losy?

I jeszcze jedno. Jak to wreszcie było z tymi 7TP z 2 kompanii 1 batalionu, które ponoć 11 IX zatopiono w Wiśle na północ od Ryczywołu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno wylowili je Niemcy przy pomocy okolicznego wloscianstwa. Czy jednak to prawda i czy wyciagnieto wszystkie maszyny? W koncu mialo byc ich tam az 6 7tp z drugiej kompanii. Moze ktos zweryfikuje te informacje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesować, to może się ktoś tym interesuje, ale co z tego, skoro na temat losów majora Karpowa po 6-7 września 1939 nie można znaleźć informacji w żadnym opracowaniu (przynajmniej znanym mi) - dotarłem tylko do info o jego losach przed wybuchem wojny.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sparwa mjr Karpowa nie jest jednoznaczna. Przeciez nie wiadomo, ze opuscil jednostke z zamiarem ucieczki z pola walki. Z drugiej strony po paliwo spokojnie mogl sie udac oficer nizszej rangi badz nawet podoficer. Poza tym mogl we wrzesniowym chaosie gdzis zginac co jest prawdopodobne bowiem o jego losie nic nie wiadomo. Trudno dyskutowac o jego intencjach wobec braku faktow o nich swiadczacych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie