Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

lina_90

kaliber broni, długość komory nabojowej, dlugość łuski- pytanie

Recommended Posts

Witam! Panowie jutro mam egzamin z tego niewdzięcznego przedmiotu, w różnych publikacjach różnie jest to opisane tak ku pewności. Czy długość komory nabojowej jest jednoznaczna z długością amunicji (wraz z łuską)
Oznaczenie strzelby mossberg 12/76- cyfra 76 oznacza długość komory nabojowej czy też łuski(z nabojem), są podane 12/70, 12/76. Tu mam problem czy 12/70 to sama łuska a 12/76 to już łuska z nabojem czy też długość komory nabojowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hej
Czy długość komory nabojowej jest jednoznaczna z długością amunicji (wraz z łuską)Oznaczenie strzelby mossberg 12/76- cyfra 76 oznacza długość komory nabojowej czy też łuski(z nabojem),

W przypadku broni śrutowej, o którą pytasz, długość naboju = długość łuski (pocisk z niej nie wystaje) = długość komory nabojowej. Wszystkie te wartości są takie same (J.Brodacki, Amunicja małokalibrowa, skrypt PW)

Share this post


Link to post
Share on other sites
12/76 oznacza kaliber/długość komory nabojowej, a to znaczy że używasz do niej naboju o takim samym oznaczeniu, z tym że nabój jest nieco krótszy. 76mm ma łuska wystrzelona, czyli otwarta. Broń kal. 12/76 można załadować nabojem 12/76 i 12/70 ponieważ obie łuski zmieszczą się w komorze nabojowej po otwarciu, natomiast broni o kal. 12/70 nie można załadować nabojem 12/76 ponieważ łuska się w pełni nie otworzy i zablokuje drogę śrutowi, brenece czy co tam włożysz.
Ale zaznaczam że broni gładkolufowej nie posiadam, innej też nie, więc to co napisałem jest - ak mi się wydaje".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Net coś szwankuje widzę i dwa razy załadowało. Ale nie o tym miało być. Do broni o kal. 12/76 co prawda nabój 12/70 wejdzie i wystrzelić się da, ale nie wiem co o tym regulaminy i instruktorzy czy wykładowcy. Bo mogą uważać że nabój 12/76 do broni 12/76 a 12/70 do 12/70 i koniec.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki już po egzaminie poszło dobrze ;) w odpowiedziach było kaliber 12 i 76 długości łuski, oraz kaliber 12 i 76 długość komory nabojowej- stąd wątpliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To Wojciechowski wam nie dał prezentacji na temat mossberga?
Gdybyś coś potrzebował do uderzaj, mam trochę materiałów ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiesz co miałem te materiały tylko spór był czysto ,,teoretyczny'' między ludźmi jaka to odpowiedź na to pytanie jest ;) Kolega już skończył czy w trakcie edukacji jeszcze? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information