Skocz do zawartości

Grosz Praski


hinyy

Rekomendowane odpowiedzi

Moze nie na 100% ale prawie ;)
Grosze Wacława II były najładniej bitymi monetami tego typu, w tym celu król specjalnie sprowadził mincerzy z Florencji - te roczniki nie różnią się aż tak bardzo od siebie.
W tym egzemplarzu nie pasuje mi krój liter, za gruba postać lwa i teraz dołożę do tego pseudo perełkowe otoki, oryginały do porównania:
http://wcn.pl/archive?q=grosz+praski+wac%C5%82aw+II
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sporo współczesnych falsyfikatów groszy Wacława krąży, trzeba być ostrożnym. W tym konkretnym przypadku za słabe zdjęcie, żeby odpowiedzialnie coś stwierdzić, zwłaszcza, że te ostatnie kopie nie są jakieś prymitywne. Sporo pisali o tym na cafe allegro, poszukaj zdjęć w zarchiwizowanych aukcjach, porównaj, np.
http://cafe.allegro.pl/showthread.php?121499-Kolejny-fa%C5%82szywy-grosz-praski...-z-cyklu-quot-god%C5%BCilla-quot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym ekspertem i może się mylę ale to co mi się rzuciło w oczy, porównując z moimi groszkami:
Ucho- nawet najbardziej zajechany grosik, nie jest na tyle by ucho lwa było bez dziurki"
Lewa noga - ta wyprostowana, na żadnym z moich egzemplarzy nie ma trzech kosmyków" tylko pięć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego belmont, ładny grosz, dla mnie na zdjęciu wygląda dobrze.

Kolego janek5501, większe zdjęcie, obie strony monety poprosimy. Przede wszystkim należy porównać krój liter, na oryginalnym stemplu były wybijane puncą, więc powinny być jednakowe na różnych elementach napisu (dlatego m.in. falsy są niedobite (czy też sprawiają wrażenie wytartych), choć bywało tak i w oryginałach, ale w przypadku tych groszy nieczęsto). I żeby był lew, a nie jak ktoś trafnie nazwał, godzilla. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie