Skocz do zawartości

monetka Austria


Zenit

Rekomendowane odpowiedzi

3 PFENNIG, Leopold I 1658-1705
Austria

http://www.google.pl/search?q=3+PFENNIG+1669&sugexp=chrome,mod%3D18&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=o_K9UNLkOMOXrAGH9oHoDA&biw=1366&bih=653&sei=pvK9UOCVJ4rG0AGN84D4Dw

-pozdro-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mike79, greszel a jednak 3 pfeningi, halbbatzen a jednocześnie 2 kreuzery itp. itd. podobnych przypadków można by wymieniać jeszcze duuużo.
To,że ty wolisz greszela nie znaczy,że wszyscy mają tak uważać,jedni wolą szelągi Jana II Kazimierza a inni boratynki... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sqr mi nie chodzi o to co ja wolę, ale to że kiedy mamy do czynienia z polskimi monetami nazywajmy je tak jak występują w katalogach i opracowaniach. Nie kreuzery tylko krajcary i nie tak jak w tym przypadku 3 pfennigi tylko greszel. Występowanie jej w nazwie 3 pfennig" jest obecne tylko w niemieckojęzycznych opracowaniach.
Kolego tyfus już wyjaśniam :), jedyne o co mi chodzi w Twoim opisie to to że napisałeś że jest to moneta austriacka a taką ona wcale nie jest, jest to śląska moneta, bita tylko dla terenów Śląska, którego zwierzchnikiem był Leopold I.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części zgodzę się z kolegą, moneta to greszel, czasem występuje jako groszyk, niem. Gröschel. Klasyfikowana zwykle jako Śląsk pod panowaniem austriackim. Określenie nominału 3 fenigi czy raczej halerze (spolszczając, co jest ogólnie przyjęte), to rzecz drugorzędna i komplikująca, choć w sumie prawidłowa. Wszystko to kwestie pewnej tradycji w nazewnictwie i historycznie przyjętych w literaturze terminów, podziałów, itp.

Natomiast czy monety śląskie są monetami polskimi" to mocno bym się zastanawiał, szczególnie w XVII w i później, choć to pewnie niezbyt popularny pogląd. Kwestia definicji i jednak indywidualnego podejścia.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie