Skocz do zawartości

szóstak gdański 1763


HASAG40

Rekomendowane odpowiedzi

witam koledzy znowu mam zagadkę dzisiaj szóstak znowu dziwna sprawa jak widać piękny rewers więc wszystko widoczne przeglądając i porównując inne monety z tego rocznika w archiwum wcn znowu nie dopatrzyłem się identycznej na wszystkich odmianach są różnice np.głowy lwów oraz ogony,różnice w rysunku tej palemki na górze szczególnie tej po lewej stronie nad głową lwa,litera E nachodzi na tarczę herbową iraz różnice w tych zdobieniach na których stoją te lwy no i data oczywiście podaje tylko różnice bardzo widoczne gołym okiem ponieważ wiem że nie każda moneta monecie równa w tamtych czasach więc może któryś z kolegów mnie oświeci w temacie z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na fotce postrałem sie zaznaczyć różnice które nie pasują do siebie w porównaniu z innymi egzemplarzami z tego rocznika wiem że jest kilka odmian tego rocznika ale tak jak pisałem przeglądałem katalogi oraz archiwum wcn nie mogłem dopasować jak nie data to znowu jedno z tych zaznaczonych i tak aż do ostatniej sztuki nie było nawet niemal identycznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/w katalog wyróżnia tylko jedną odmianę zwykłą" (reszta czyste srebro lub złoto), więc o jakichś niuansach trudno tu pisać. W Corpus... Gedanensis są dwie zwykłe" odmiany, z datą rozdzieloną literą E i połączoną, jak Twoja, która jest rzadsza (ceny stanu III 120 i 90 zł- chodzi o proporcje). Taki już urok starych monet, prawie zawsze znajdzie się jakąś różnicę, zwłaszcza przy tych bitych masowo.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filip dzięki to może jest to ale różnic jest zbyt wiele np.te zdobienia na których stoją lwy w katalogu są że tak sie wyrażę niefachowo proste a na mojej monecie czego może na fotce nie widać są łukowate też właśnie w moim katalogu porównywałem ten wariant więc może sigis ma rację że to efekt masowego bicia tych monet ale dziwi mnie troszkę za duzo tych róznic i to widocznych gołym okiem jak na ten sam stempel?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegromat.pl/index.php?a=szukaj&str=sz%C3%B3stak+1763&x=54&y=13

Przeglądałeś trochę?

Moneta z prasy walcowej, o ile się nie mylę. Więc nawet z jednej partii wychodziło kilka rodzajów monet minimalnie różniących się detalami (tyle ile stempli na wałku, każdy robiony ręcznie). Takie różnice raczej nie są podstawą wyróżniania nowych odmian, choć pewnie niektórzy mogą uważać inaczej. Ważniejszy będzie raczej typ popiersia, korony, odmiany literowe- ewentualne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie