Skocz do zawartości

Kurtka mundurowa wz 43 LWP


WP1945

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam.
Chciałbym uszyć sobie tą bluze i tu pojawiają się problemy. Jak wiadomo trzeba wiedzieć jakie ma wymiary taka bluza, krój, modełko, no i sam materiał : gramatura i kolor (czy jest to drelich surowy ?).
Czy ktoś z Szanownych kolegów mógłby mi pomóc ?
Napisano
może tutaj coś się dowiesz więcej http://www.zbieramwp.fora.pl/ogolnie-o-lwp,38/umundurowanie-i-wyposazenie-lwp-1943-45,419.html

wysłałem Ci info na priv, pozdrawiam
Napisano
Trzeba pamiętaz też o zachowaniu proporcji tak jak w fabryce, Zapewne były 3 rozmiary tych bluz.
Dzięki za artykuł, znam go, jest ciekawie opisany, jak widać od 43 do 52 roku były różna odcienie tych bluz co jest całkiem zrozumiałe. Martwi mnie to, że z kampani wrześniowej jest pełno informacji a z kolei o lwp na wschodzie mało (oczywiście chodzi mi o szegóły umundurowania).
Napisano
Czy chodzi Panu o wykonanie repliki kurtki mundurowej takiej jakiej Rosjanie dostarczyli formujacej sie 1 Armii Wojska Polskiego ? Bo te późniejsze jednak trochę się różniły . Jeden uzytkownik tego forum dał kiedyś do identyfikacji taką piękną kurtkę radzieckiego wykonania z drelichu przez nich używanego . Sam mam dwie radzieckie kurtki mundurowe z lat siedemdziesiatych ale drelich jest identyczny .

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=693518#1313970
Napisano
Do kolegi upham18 - Nie można wysłać do kolegi maila.
Czy koledzy coś wiedzą odnośnie metalowego mocowania pasa styłu bluzy który pozwala na to, że pas nie opadał niżej - czy stosuje się to rozwiązanie w kopiach i jak to wygląda, czy da się to zrobić ?
Napisano

Orginalna bluza wz 43 ze strony : http://www.zbieramwp.fora.pl/ogolnie-o-lwp,38/umundurowanie-i-wyposazenie-lwp-1943-45,419.html

Nie mogłem znaleść w sieci haczyka który był w wz 43, przypuszczam, że to samo było w tej bluzie bo przecież wz 43 jest prawie wierną kopią wz 36 drelich.

Napisano
Swoją drogą to ciekawe czy w każdych bluzach produkowanych przez radzieckie zakłady były te haczyki ? Czy w bluzach, kopiach produkowanych przez firmy mają te haczyki ? bo nigdzie to nie jest opisane.
Napisano
Bluza wz. 43 nie posiadała żadnych haków mundurowych i mimo że zdarzały się liczne różnice w krojach, uzależnione datą produkcji i jej miejscem, nigdy nie widziałem żadnej wersji wyposażonej w coś takiego, ani nawet samych haków luzem".

Rozpoczynając działalność naszej Grupy przeglądaliśmy asortyment polskich firm produkujących repliki mundurów wz. 43 i żaden z nich nie przypadł nam do gustu. Rażące błędy w kroju, strukturze, rodzaju czy też kolorze tkaniny, w połączeniu ze sporymi cenami detalicznymi skutecznie zmobilizowały nas do wykonania poprawnych wykrojów na podstawie kilku 100% wojennych egzemplarzy. Potem wystarczyło znaleźć odpowiedni materiał, zafarbować na pożądany kolor, znaleźć zdolnego krawca i gotowe ;)
Napisano
Znając realia wojenne mogli w większości partii bluz nie montować tego, zresztą różne fabryki to robiły.
Dało by radę opublikować tutaj modełka (wykroje) bluzy wz 43 ? Co by było na przyszłość dla innych bo nigdzie jeszcze nikt nie zamieszczał takich szczegółowych informacji i zdjęć pomocnych do uszycia takiej bluzy.
Napisano
Dokładam się do prośby kolegi WP1945. Ma ktoś dostęp do zdjęć mundurów z kołobrzeskiego muzeum? Słyszałem, że jest tam dość merytoryczna wystawa z zakresu WP 1943-1945. Niestety dla mnie to drugi koniec Polski, ciężko dojechać. pozdrawiam
Napisano
Daje linka do wymiarów kurtki wz 36 (43 była na wzór robiona).
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,warunki-techniczne-kurtki-lnianej-wp-39,1591
Napisano
Szukam odpowiedz na pytanie:
Czy kurtki szyte zaraz po wojnie - lata 45-47, były szyte zgodnie ze wzorem opracowanym w 1943?
Dziękuję.
P.S. bolas, czy masz możliwość rozwinięcia swojej wypowiedzi na temat różnic kurtki wz. 36 i wz.43"?
  • 2 weeks later...
Napisano

Kurtka wojenna opracowana u naszych braci wschodnich nie ma nic wspólnego z kurtkami zwanymi popularnie wz.36 - ani z sukienną, ani z drelichową. Kurtka wz.43" opiera się na wcześniejszym wzorze polskiej kurtki, którą popularnie zwie się drelichem wz.31" (nazwa robocza, nikt jej jeszcze nie wykopał w dokumentach). To zapewne z takiej dokonano kopiowania, bowiem wiele rzeczy jest b. podobnych. Po pierwsze liczba guzików na jakie są zapinane kurtki - 6 a nie 7 jak we wz.36. Pozostałe detale kurtki są zbliżone zdecydowanie bardziej niż przy porównaniu do kurtek wz.36.

Tyle o samym wyglądzie - teraz materiał, we wz.43 jest zupełnie inny - to bawełniany drelich, często radziecki w zupełnie odmiennym kolorze niż nasze przedwojenne lniane drelichy. Podobnie naramienniki - w wojennych kurtkach są one sukienne. Powojenne czy nawet późnowojenne kurtki szyte już w 1944/45 roku na terenach zajmowanych przez Armię Czerwoną często nawiązują z kolei do kurtek wz.36 lub są swoistymi hybrydami. Serie kurtek powojennych - popularnie zwane wz.48" czy ich późniejsze wersje to również nawiązanie do kurtek przedwojennych z pewnymi cechami kurtek wojennych - np. sukiennymi naramiennikami. Jednak ani kurtki powojenne, ani przedwojenne nie są zdecydowanie identyczne jak kurtki radzieckiej produkcji wz.43". Mała fotka obok, od razu widać różnice ...

Napisano
Witam. Mam 4 kurtki wzoru 43 każda wykonana jest z innego materiału.Najciekawsze to 2 ponieważ jedna z nich wykonanajest z ,,drelichu,, produkcji USA , ma nieregulaminowe 7 guzików i obszycia starszego śerściucha wykonane z niemieckiej tresse (przyszyte z ręki)w środku widnieją resztki stempla tuszowego parti materiału z którego jest wykonana ......& CO,kolor to zgniła zieleń.
Druga natomiast do zdobyczny(bele materiału )drelich niemiecki ,,JODEŁKA,,kolor piaskowy.
Tak że reasumując nie ważne z jakich materiałów taka replika powstanie i tak będzie dobrze:)ruskie akurat w tej kwestji specjalnie wagi nie przywiązywali.Co do producentów to HERO jednak ma spore doświadczenie w temacie ,a wymieniany inny poznański producent to badziew który można oczywiście założyć ale no właśnie ale......
Napisano
Kolego unterforster zechciałbyś wrzucic zdjęcia tych swoich perełek? szczególnie tę z amerykańskiego materiału i zdobycznego niemieckiego


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Dunczyk 16:47 10-11-2012

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie