Skocz do zawartości

pieczęć czy moneta?


Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na odciśnięty centralny fragment monety
5-kopiejkowej,z tym że srebrnej,dlatego ma mniejszą średnicę.
Co do przeznaczenia ,to tak jak kolega pisał wcześniej -jakaś plomba.
Spotkałem się już w wojsku z podobnym zastosowaniem monet,odciskało się nimi tzw.referentki przy drzwiach,jak nie było pieczątki ,a trzeba było otworzyc jakieś zaplombowane drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zdjęć niewiele można odczytać, średnicy też nie podałeś, ani materiału, więc wszyscy zgadują. Zgaduję i ja- 5 kopiejek z klepanym rantem. Podejdź poważniej do tematu to otrzymasz sensowniejsze odpowiedzi.

.....................
http://www.miejski.pl/slowo-Fant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz niszczyć, żeby sprawdzić. Różnica między ołowiem, materiałem na plomby, a miedzią i jej stopami jest jednak znaczna.

Nie jest to więc plomba, nikt też nie odcisnął monety. Wygląda na 5 kopiejek kon. XIX w, pocz. XX. Po co ktoś klepał monetę pewnie pozostanie zagadką, ale te monety dość często wykorzystywano wtórnie. Zapewne nie tylko ja widziałem takie przykłady.

http://www.wcn.pl/archive/44994?q=5+kopiejek+petersburg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....................
Lepsze zdjęcie dużo wyjaśniło, mogło być tylko trochę większe i mocniej wykadrowane. Dobrze jest też unieruchomić aparat(telefon)i wykorzystać mocne dzienne światło. Następnym razem zaczynaj od przyzwoitego zdjęcia, na pewno potrafisz, a to dużo wyjaśnia. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że napisałem jasno. To obiegowa moneta, której ktoś, z nieznanych bliżej powodów, sklepał boki. Zwykle takie duże monety wykorzystywano na guziki, tu zapewne chodziło o coś innego. Mogło to zostać zrobione w epoce, lub parę lat po wycofaniu z obiegu. Tyle wnioskuję ze zdjęć i Twojego opisu.

I nie upieraj się przy tym fancie", to określenie dyskredytuje znalezisko i wysiłek włożony w jego identyfikację. Na przykład ja zwykle nie biorę udziału w identyfikacji przedmiotów, które właściciel określa jako fant", czyli według słownika przedmiot pochodzący z kradzieży. Ponoć na forum obowiązuje język polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sklepał, może dolutował, może obciął monetę i w coś wcisnął, ludzie bywają pomysłowi, a kiedyś czasu jakby więcej mieli, i mniej się w sklepie rzeczy kupowało. Faktem jest przerobione obiegowe 5 kopiejek. Daj lepsze, większe zdjęcia, zważ monetę, to się zastanowimy, może ktoś będzie też miał inne zdanie. Zwłaszcza zważenie dużo wyjaśni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie