Skocz do zawartości

Guzik z nr. 6


Weles

Rekomendowane odpowiedzi

Kształt uszka wskazuje na okres insurekcji kościuszkowskiej. Natomiast kolor biały i nr 6 pasuje do 6 Regimentu Pieszego Łanowego (Brodowskiego). Miejsce znalezienia podchodzi pod Wschowę, gdzie ów regiment stacjonował m.in. w 1792r. To przysłowiowy rzut beretem od miejsca znalezienia. Gratuluję wspaniałego znaleziska!!! To musi być baaardzo rzadki okaz, zwłaszcza w takim stanie. Dodam skan z jakiejś pozycji (niestety nie pamiętam jakiej) mówiący o umundurowaniu w tamtym okresie. Podają tam m.in. o numerach i kolorach guzików. Resztę informacji znajdziesz w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, tylko ciekawe jak Andrzeju wytłumaczysz fakt wystapienia tego guzika na ziemi lubuskiej ;-)

w.g. mnie to uproszczony francuz" odlany bez labrów albo coś zagranicznego w grande armee, ewentualnie jakiś przypadkowy guzik z Królestwa Polskiego na ziemiach obcych ale to bardzo wątpliwe.

Czcionka jest stylu francuskiego i jego pochodnych, raczej wątpliwe aby była z Powstania Kosciuszkowskiego lub Wojny o Ustawę Majową.
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy coś to zmieni,ale małe sprostowanie Panowie-wszystkie guziki z jednego małego poletka we Wschowie-> https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum26/p1240565.jpg w zasadzie różnica kilku kilometrów,ale może to coś zmienia.Sorki za wprowadzenie w błąd ;) .I dzięki za zainteresowanie tematem..pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, tylko ciekawe jak Andrzeju wytłumaczysz fakt wystapienia tego guzika na ziemi lubuskiej ;-)

Wystarczy wpisać Szlichtyngowa w wyszukiwarkę i przeczytać historię miasta. http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlichtyngowa Wraz z II rozbiorem Polski w 1793 r. miasto dostało się pod panowanie Prus, przejściowo wchodząc w skład Księstwa Warszawskiego. Tu o 6 regimencie http://pl.wikipedia.org/wiki/6_Regiment_Pieszy_%C5%81anowy a na koniec proszę spojrzeć na mapę i zobaczyć ile dzieli Wschowę od Szlichtyngowa.
Pzdr andrzej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i udowodnić że ten regiment nosił takie guziki, bo analogii w guzikach z czasów Wojny o Ustawę Majową i Powstania Kościuszkowskiego nie widziałem..

poza tym jest bałagan w.g. wiki: Barwy pułkowe po 1776: wyłogi jasnozielone (papużaste), guziki srebrne. Barwy pułkowe podczas insurekcji kościuszkowskiej: wyłogi pąsowe, guziki złote, lampas żółty." w.g. przewodnika dla kolekcjonerów guziki białe ale nie podane do kiedy..


w.g. mnie prędzej guzik zawędrował tam po Powstaniu Listopadowym, wraz z żołnierzami pochodzącymi z Województwa Kaliskiego, lub w rękach pruskich.


Nawiasem mówiąc podobne są jeszcze guziki rosyjskie wykonywane z cyny, noszone od 1829 r. do 1862 r, a czasem znaszane podczas I WŚ.


ps. Poza tym Wschowa leży na trakcie z Kalisza do Berlina o ile pamiętam.


Jednoznaczności tu nie ma bo obaj możemy się mylić.
Póki co jednak nie widziałem polskiego guzika z końca XVIII w. odpowiadającego takiemu wzorowi..


Czcionka tego typu jest analogią dla czcionek francuskich, używanych od wczesnego XVIII w. na guzikach wojskowych (ryciny dostępne np. w katalogu p. Fallou).

Nie skreślam polskiego guzika z końcówki XVIII w. ale nie widziałem analogii..
Do guzików szeregowych armii Królestwa Polskiego jest mu blisko (wcale bym się nie zdziwił gdyby niektóre guziki z obu okresów były identyczne, z tego co pamiętam siódemki" są bardzo podobne, więc i szóstki" mogą).

pozdrawiam.
D.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówiąc o obu okresach - miałem na myśli niektóre z guzików cynowych z końcówki XVIII w, w zestawieniu z guzikami cynowymi z Królestwa Polskiego, być może niektóre były niemal identyczne.
Księstwo Warszawskie było już nieco odrębniejsze, ale w Legionach z tego co wiem wzorowano niektóre guziki na tych z Wojny o Ustawę Majową oraz Powstania Kościuszkowskiego.

Tak więc mogą być analogie w cynówkach" w okresie schyłku XVIII w. oraz Królestwa Polskiego, wyłączając tu Księstwo Warszawskie z jego regulaminowymi guzikami.

pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie