Skocz do zawartości

Bastion Ceglarski gotowy, ale jeszcze zamknięty


Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek zakończyły się prace przy Bastionie Ceglarskim, a teren został zgłoszony do odbioru. Trzeba go wysprzątać, ale mieszkańcy już mogliby tu odpoczywać, bo wszystko jest gotowe. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie otwarty.

Prace nad zagospodarowaniem Bastionu Ceglarskiego na Wzgórzu Polskim rozpoczęły się w sierpniu 2011 roku. Pierwotnie bastion miał być gotowy do końca kwietnia, ale roboty się przedłużyły, bo zasiany trawnik nie chciał wyrosnąć.

W czwartek zbocze górki od strony hotelu Radisson Blu wciąż było gołe. Trawa zdołała wyrosnąć tylko na skwerku od ulicy Garncarskiej. W pozostałych miejscach, po drugiej stronie bastionu i u szczytu wzgórza, trawnik został ułożony z gotowych rolek. Zarząd Zieleni Miejskiej, który administruje terenem, zdecydował się na to, bo trawa w ocienionych miejscach nie miałaby szans urosnąć.

Na szczycie wzgórza kończyło się układanie nowej nawierzchni. Działają tam już latarnie i stanęła też ławka. Trzeba jednak nasadzić zieleń, co może opóźnić oddanie inwestycji.

Za to mury bastionu są od dawna zabezpieczone. Podobnie gotowy jest skwer z ławkami i kubłami na śmieci, a także tablice informacyjne. Jednak dostępu do nich ciągle broni metalowy płot.

Gołym okiem widać, że przy Bastionie Ceglarskim można by już swobodnie usiąść, a nawet urządzić piknik. Pierwsi spacerowicze i ciekawscy wchodzą na wzgórze, bo droga nie jest zagrodzona dla pieszych, ale choć budowa się kończy, nie wiadomo, kiedy legalnie będą mogli tu odpoczywać.

- Obecnie prowadzone są tam prace porządkowe. Firma zgłosiła już inwestycję do odbioru. Mamy siedem dni na wyznaczenie jego terminu - mówi Teresa Choroszy-Minikowska, kierownik działu inwestycji i remontów ZZM.

Zarząd nie potrafi powiedzieć, kiedy dokładnie bastion zostanie oddany wrocławianom. Na początku maja urząd obiecywał, że na pewno stanie się to przed mistrzostwami Euro 2012, ale ZZM nie może na razie tego potwierdzić. - Postaramy się, żeby do tego doszło, ale decyzję musi podjąć dyrektor - mówi Choroszy-Minikowska.

Z dyrektorem ZZM Krzysztofem Działą nie udało nam się w czwartek skontaktować.

** Bastion Ceglarski powstał w XVI wieku i był częścią murów obronnych Wrocławia. Dzisiaj duża część fortyfikacji znajduje się pod ziemią. Przez lata porósł dziką roślinnością i niszczał. Nie można było do niego wchodzić, ale imprezowicze, bezdomni i grafficiarze nic sobie z zakazu nie robili.

Obecne prace to pierwszy etap zagospodarowania terenu. Po ich zakończeniu mieszkańcy będą mieli dostęp do skweru, położonego nad nim tarasu i na szczyt wzgórza, skąd doskonale widać Odrę i Ostrów Tumski, a po drugiej stronie Panoramę Racławicką.

Wnętrza bastionu zostały zagrodzone kratami, ale plany magistratu, że w przyszłości zostaną zbadane, uporządkowane i być może powstanie w nich jakiś lokal. Na to potrzebne są najpierw pieniadze.

Pierwszy etap zagospodarowania bastionu kosztował 1,7 mln zł

Więcej... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35751,11839521,Bastion_Ceglarski_gotowy__ale_jeszcze_zamkniety__FOTO_.html#ixzz1wTOD70OL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest dostepna - czeka na zbadanie i remont a na to potrzebne sa pieniadze" To cytat z tego co sam wkleiles z gazeta.pl Przez tyle lat bastion stal i udalo im sie tylko uporzadkowac gore a niestety ale to co jest w srodku na pewno pochlonie znacznie wiecej pieniedzy i nie sadze zeby w najblizszych latach ktos sie za to zabral.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie