Skocz do zawartości

Zabytkowe znalezisko nad Jeziorem Żywieckim


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Tabernakulum pochodzące najprawdopodobniej z XIX wieku odnalazł mieszkaniec Żywca, gdy spacerował nad brzegiem Jeziora Żywieckiego (Śląskie). Zabytek przekazał muzeum katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej – poinformowała placówka.

Dyrektor muzeum ks. Grzegorz Klaja poinformował, że tabernakulum jest zniszczone i częściowo zbutwiałe, choć zważywszy na warunki, w jakich przebywało, jego stan należy uznać za dobry. - Być może muł jeziorny zakonserwował drewno. Zachowała się konstrukcja skrzyni, brakuje bocznych ścianek, w dobrym stanie są drzwiczki i ścianka frontowa. Znakomicie zachowały się ornamenty, płaskorzeźba kielicha oraz hostii. Widoczne są pozostałości oryginalnych kolorów – powiedział duchowny.

Nie wiadomo, skąd pochodzi tabernakulum i w jaki sposób znalazło się na wałach jeziora. Muzealnicy domyślają się, że może pochodzić z kościoła w Starym Żywcu, którego fundamenty zostały zalane przez sztuczne Jezioro Żywieckie. Zdaniem ks. Klai tabernakulum mogło być przechowywane w składziku kościoła, a podczas tworzenia zbiornika i zalewania osady pozostało niezauważone i przechowało się w błotach jeziora.

[...]

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/zabytkowe-znalezisko-nad-jeziorem-zywieckim,1,5131424,region-wiadomosc.html
Napisano
Pamiętam jak lat temu kilkanaście opadły wody Jeziora Żywieckiego i spacerowałem sobie po uliczkach Starego Żywca.
Z kościółka pozostała wtedy już tylko posadzka. Wokoło szczątki mogił, w tym płyta nagrobna z piaskowca, o ile pamiętam zbiorowy grób ofiar zarazy...
Na odsłoniętym dnie leżały ogony od pocisków moździerzowych w ilościach hurtowych...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie