Skocz do zawartości
01111977

780 Tysięcy zarejestrowanych Skarbów w U.K od 1977 roku

Rekomendowane odpowiedzi

Pozostaje jedno proste pytanie.Dlaczego?
Dlatego że legislacja w Wielkiej Brytanii zachęca do poszukiwań a nie piętnuje poszukiwaczy.Słuchałem właśnie audycji radiowej w BBC 2.Wywiadu udzielał urzędnik z 'National Museum' w Londynie.Z ciekawszych informacji,:780 tysięcy skarbów,czyli przedmiotów wykonanych ze srebra lub złota wykonanych minimum 300 lat temu ( kategoria 'Treasure Trove')zostały zarejestrowane lub zasiliły zbiory muzeów w Wielkiej Brytanii i Szkocji od roku 1997.
90% tych znalezisk dokonali zwykli amatorzy posługujący się detektorami metali.Jedynie około 10% to spacerowicze lub wykopaliska podczas prac ogrodowych itp.Jeśli ktoś ma wątpliwości to zapraszam do chociażby do 'National Museum' w Londynie na obejrzenie chociażby na część oferowanych ekspozycji.Na całość mogłoby czasu braknąć.
Może czas by zacząć wywierać jakieś naciski na polską ekipę rządzącą celem dopasowania przepisów do 'norm europejskich'?
Czy jedna z większych grup pasjonatów w Pl ma dalej kryć się w podziemiu i uciekać przed 'stróżami prawa'?No dalej dowalcie mi za ortografię i wklejanie wątku w złej szufladce ale mam nadzieję że choć część z was zastanowi się dlaczego skoro w Anglii się da to Polsce nie i co z tym fantem zrobić.Pod spodem ciekawy link..

http://finds.org.uk/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W Czechach i na Słowacji to samo... może powodem jest to, że nie ma kasy na kulturę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Problem jest podstawowy. Skarby w GB trafiają do muzeów bo np. British Museum ma prawo pierwokupu po cenie rynkowej. A nie jakieś 5 % znaleźnego lub wizyta smutnych Panów o 6 rano. Przy mizernych środkach finansowych nasze muzea nie maja szans na takie działanie. Stąd rozbudowa aparatu represyjnego z wiadomym dla wszystkich efektem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pieniążki na zakup skarbu w UK pochodzą nie tylko z budżetu. Mogą też pochodzić od sponsorów oraz zbiórki społecznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie