Skocz do zawartości

Walki o Sulęcin


Tuszek

Rekomendowane odpowiedzi

Tuszek żyje i ma się dobrze :) Nie było mnie w Wędrzynie dłuższy czas a i narazie czasu na kopanie brakuje :) Korci mnie żeby jutro z rana wyskoczyć na 2-3h w okolice Wędrzyna.

A blaszka fantstyczna, zazdroszcze :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Co do Sulęcina to prasa komunistyczna rozpisywała się o zaciętych o krwawych walkach ulicznych i ogromnych zniszczeniach.Ale taka była linia by nie stawiać w złym świetle towarzyszy radzieckich he . Prawda jest taka,że Sulęcin zajęła bez wystrzału jedna z dywizji kaukaskich należących do armii Koniewa.Także w rejonie sulęcińskim (15km od Sulęcina )do dużego starcia doszło w Kownatach (80% zniszczenia wsi)Także w Torzymiu były starcia ale powietrzne miedzy lotnictwem radzieckim i niemieckim. Pewnie nic nowego nie wniosłem do tematu ale tylko tyle wiem :) Pozdrawiam z Lubniewic:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sonicsquad-mógł byś wkleić ten tekst w ludzkim języku dla mnie,tj angielski,ruski lub Polski?
Koledzy z Wędrzyna idżcie do ojca tej konferencji/jest to pewnie to ,,Centrum Współpracy ....,,tam mają te referaty i Wam je udostępnią.
Na podstawie tych referatów wrzućcie tu wszystkie niemieckie jednostki wojskowe które brały udział w walkach.
Reszta już będzie łatwa.
Bo jak Wam pisałem-w necie są informacje prawie o wszystkich jednostkach SS i Wermachtu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Bardzo ciekawy wątek. Interesuje mnie Sulęcin, bo w kilku miejscach natrafiłem na informacje, że dotarły tam szczątki albańskiej 21. Dywizji Górskiej SS Skanderbeg.

To byłoby dość dziwaczne, gdyby się okazało, że to prawda. Nie ma na razie potwierdzenia tej informacji. Pisze się, że resztki Skanderbega rozbito nad Odrą, ale gdzie? Tego nie znalazłem.

W każdym razie resztki Skanderbega miały walczyć w składzie V Korpusu Górskiego SS, który w tych informacjach o Sulęcinie się pojawia - więc może trochę to trzyma się kupy? Możliwe, żeby Albańczycy wjechali na dworzec w Sulęcinie i tam zostali przechwyceni przez Rosjan? Ktoś z Was wie coś więcej na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Co do walk w rejonie Sulęcina ogólnie lipa totalna w samym Sulęcinie i pobiżu nie było nic.Można udać sie na wschód od Templewa tam zostały rozbite jednostki niemieckie zanim zajeły stanowiska MRU. ogólnie jakaś ganianka tam była.Część z tych oddziałów przebijała się do Kostrzyna ale to niedobitki tylko.To z książki Festung Kostrin.Podobno coś się działo w rejonie Kownaty -Koryta ale to było prawdopodobnie ubezpieczanie wycofujących się oddziałów w kierunku Słubic i innych przepraw .Ktoś znalazł łuski dużego kalibru w okolicy Kownat byłem tam sprawdzić i tak wnioski>
Kownaty znajdują się na wzniesieniu obserwatorzy mieli dobry wgląd na przedpole Kownat i częsci dróg prowadzących na poligon Wędrzyński .Wojska i zaopatrzenie z jednostki musiały przejść pod osłoną na otwarty tereni omijąjąc Miasto, pewnie tak sie stało. Rejon Kownat od zachodu czysto w lesie śladu łusek nie ma.Od pólnocy przy trasie z Sulęcina są ziemianki puste oczywiście.Na pewno nie ma mowy o jakieś większej bitwie.PO stratach poniesionych pod Międzyrzeczem i Wysoką, Templewem SZkopy wiali Na dwa kierunki Kostrzyn i Słubice.Można by coś znależć w pobliżu koszar ale nie wolno tam wchodzić mamndat za wjazd na teren wojska bez przepustki zaczyna sie od 500 zł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem znaku zapytania przy pierwszym zdaniu. Tłumaczenie google-- Już w niedzielę rano 31 Januar wurden die nun auf der R 167 zurückflutenden deut-schen Marschkolonnen aus der rechten Flanke von russischen Panzern beschossen, wahrscheinlich aus der Richtung Wallwitz (heute Walewice). Stycznia, teraz R 167 odwrotu Ger-man maszerujące kolumny z prawej flanki sowieckie czołgi otworzyły ogień, prawdopodobnie z kierunku Wall (teraz Walewice). Der drei Kilometer nördlich von Koritten (heute Koryta) liegende Ort befand sich offensichtlich im Einflussbereich der 44. Trzy mile na północ Koritten (obecnie Koryta) miasto leży oczywiście pod wpływem 44. Gar-depanzerbrigade am Südrand des Truppenübungsplatzes Wandern, die dort seit der Nacht zum 30. Gar-depanzerbrigade na południowym skraju obszaru spaceru szkolenia, nie w nocy od 30 Januar in aktiver Rundumverteidigung versammelt war. Styczeń był bardziej aktywny w zbieraniu obrony rundy. Nach dem Eintref-fen weiterer Kräfte aus dem Durchbruchsraum des 8. Po Eintref-Fen dodatkowych sił z obszaru podział 8. mech. mech. Gardekorps bei Liebenau wurde in der Nacht zum 1. Osłony na Liebenau była noc w 1 Februar der in Kemnath (heute Kownaty) untergezogene Stab des V. SS-Gebirgskorps angegriffen u. schließlich im Laufe des Tages aus dem Ort vertrieben. Kemnath w lutym (obecnie Kownaty) pod stałą pręta V. Korpusu SS Górski zaatakował i ostatecznie w ciągu dnia z miasta sprzedał. Der Stab verlor hierbei einen Teil seiner Fahrzeuge. Pracowników o straciło na pojazdach. Die erste Staffel dieser russischen Kräftegruppierung vermied oft die Durchquerung der nördlich der R 167 liegenden Ort-schaften, um eventuellem deutschen Widerstand aus dem Wege zu gehen. Pierwszy sezon rosyjskich sił ugrupowania często uniknąć przekraczania północ od miasta leży 167 R-tych do opozycji z droga ewentualnego niemieckiego".
To tyle odnośnie terenu, który mnie interesował i podejrzewam, że jest to te same źródło, z którego czerpał kolega sonicsquad.
Pniów za torami kolejowymi polecam(chociaż teraz pewnie nic nie wyjdzie)i po drugiej stronie za autostradą też Pułkownik Langkeit natychmiast po końcówki w kierunku Sternberg.Es ist um die Mittagszeit. Jest około południa. Plötzlich tauchen von Nordosten her Feind-Panzer auf und schießen nach Pinnow hinein. Nagle na północny wschód od czołgów przeciwnika i strzelać do niego przez Pinnow. Gleich eine das erste Pz.-Granaten trifft das Uhrenhäuschen des Gutshauses, so dass es herunterkracht - fast auf den Kopf von Obstlt. Klüver, der gerade vor das Haus getreten ist. Równe, pierwsze pociski pancerne hits zegary na dwór, więc w gruzach - prawie do głowy ppłk Kluever, który wszedł do domu przed teraz.Alarm! Alert! Feindpanzer vor Pinnow! czołgów przeciwnika przed Pinnow!"
itd. itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wyczytałem gdzieś ze w okolicy jednej miejscowosci zostało otoczone i zlikwidowane zgupowanie wroga .Z twojej mapki teraz sie to potwierdza .Szukałem ale pewnie nie tam gdzie trzeba.Poświęcę na to wiosnę. Natomiast W Pieskach się idealnie zgadzaja pozycje niemieckie .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie