Skocz do zawartości

Jelenia Góra: supermarket na grobach? Budowa wstrzymana


Rekomendowane odpowiedzi

W miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego w Jeleniej Górze ruszyła budowa supermarketu. Zgodę wydał magistrat. Problem w tym, że w miejscu budowy wciąż można znaleźć groby w różnym stanie. Budowę wstrzymał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ale jego przedstawiciel mówi: - W miejscu cmentarza ma być parking, więc nie będzie głębokich wykopów.

- W miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego w Jeleniej Górze powstaje Biedronka. Mieszkańcy są oburzeni. Supermarket powinien powstać, ale nie na ludzkich kościach!" - napisał na Alert24 arcofyesod". Jak informuje nasz czytelnik, cmentarz przy ul. Wrocławskiej nie został zlikwidowany w całości. Znaczna część grobów znajduje się nadal w ziemi.

Oburzenia nie kryje jeleniogórski konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński" - pisze nasz czytelnik. Jego kolega, z którym robił zdjęcia, kontaktował się z konserwatorem.

Pozostałości grobów i domu modlitw zagrożone. Przerwać budowę!

Budowa została przerwana właśnie po interwencji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Otrzymaliśmy pismo informujące o tym, że w miejscu wykonywanych prac inwestycyjnych, zwłaszcza w obrębie przyszłego parkingu, należy spodziewać się grobów zachowanych w różnym stopniu - od nienaruszonych do przemieszanych - poinformowała Anetta Jaworska-Rutkowska z firmy Jeronimo Martins Dystrybucja, właściciela sklepów Biedronka. Dodała, że po otrzymaniu pisma firma wstrzymała budowę.

Zagrożone zniszczeniem były pozostałości grobów. Istniała także możliwość natrafienia na pozostałości ewangelickiego domu modlitw. Jak wyjaśnia Jaworska, pozwolenie na budowę, które otrzymała firma Jeronimo Martins, nie uwzględniało nadzoru archeologicznego.

Urząd Ochrony Zabytków: Pozwolenie wydał urząd miasta

- Poprosiliśmy firmę o wstrzymanie prac i wystąpienie o pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych - przyznaje Tomasz Wrocławski, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jak mówi, Jeronimo Martins natychmiast zareagował. Dokumenty dotyczące pozwolenia już trafiły do urzędu. W poniedziałek powinna powstać opinia w tej sprawie i prawdopodobnie zaczną się prace.

- W tym miejscu, gdzie był cmentarz, w projekcie przewidziany jest parking, więc nie będzie głębokich wykopów. Sam sklep ma powstać już poza terenem byłego cmentarza - mówi archeolog.

- Pozwolenie wydał urząd miasta. My klasyfikujemy to miejsce jako miejsce pocmentarne". Mamy jego dokumentację, natomiast nie jest to miejsce objęte specjalną ochroną. Oczywiście, gdyby zgłoszono się do nas po opinię, wydalibyśmy ją, jednak nikt do nas się nie zgłosił - dodaje. Sam cmentarz został w roku 1971 przeniesiony w inne miejsce.

Urząd miasta: Konserwator powinien wcześniej objąć to miejsce ochroną

- Wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem - zapewnia Grażyna Musiał, naczelnik wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa urzędu miasta. - Problem z tym obszarem wynika głównie z tego, że nie ma planu zagospodarowania. Dopiero powstaje. A jeśli jakiś teren nie ma planu, to dla niego bardzo źle, i zawsze jest szansa, że pojawi się bałagan. Konsultujemy z urzędem ochrony zabytków strefy ochrony. Część z nich mamy zaznaczone, na podstawie badań z 2000 r., ale nie mamy ich wytyczonych - dodaje. Jak stwierdza, nie doszło do żadnych uchybień. - Według mnie konserwator powinien objąć to miejsce ochroną wcześniej. Wtedy żadnych problemów by nie było - stwierdza.


http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114883,11314016,Jelenia_Gora__supermarket_na_ludzkich_kosciach__Budowa.html?lokale=wroclaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cmentarz,zostal przeniesiony przez władze miasta w 1971 roku.Jeżeli jakiś czytelnik Gazety Wrocławskiej uważa że przeniesienie cmentarza odbyło sie niezbyt profesjonanie,dlaczego milczał przez 40 lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wszystko było nieskomplikowane to nie była by to po prostu polska rzeczywistość.
A tak Geronimo będzie musiał trochę więcej wyłożyć kasy.
A co.Na bidaka nie trafiło.
Ale argumenty urzędników nadają się na cytaty roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj konserwator i dziennikarze robią szum, czemu w 1971r. kiedy ten zabytek i cmentarz były jeszcze w całości nie zrobili nic aby uchronić je przed wyburzeniem? Na terenie tego cmentarza wybudowano pawilon handlowy, w którm zaopatrywali się okoliczni mieszkańcy przez 40 lat, jakoś to im nie przeszkadxało.Dziś, gdy po kościele i cmentarzu nie ma już żadnych materialnych śladów wszyscy ronią krokodle łzy, rychło w czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe za komuny siedzieli ci sami państwo.Prezydent Jeleniej Góry za komuny dyrektor Muzeum Walki i Pracy,umacniał władzę ludową.Kiedy został prezydentem Miasta swoją żonę mianował Dyrektorem Muzeum Okręgowym.Taka wieś w wykonaniu PO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sprawę kapelana to etat kapelan jest na stanie JW Bolesławie (sekcja wychowawcza) i na pewno nie jest etatem d-cy dywizji skoro JW w Bolesławcu jest na etacie brygady.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie