Skocz do zawartości
kubatarn

Pułk strzelców konnych - podział oddziału

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć, czy w II RP w pułku strzelców konnych występowały takie jednostki jak drużyna" i sekcja" i czy po wojnie, zachował się ten podział ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W psk, jak i w calej kawalerii, w 1939 plutony bojowe dzielily sie na sekcje, druzyn nie bylo. Druzyny wystepowaly w oddzialach gospodarczych pulku (np druzyna gospodarcza szwadronu liniowego), dowodzenia (np 'druzyna dowodcy pulku' i samodzielne (np druzyna pionierow).

W WP wystepowaly trzy typy jednostek dowodzonych przez podoficerow rozniace sie w zasadzie liczebnoscia. I tak:
Patrol: 2-4 zolnierzy
Sekcja: 5-8 zolnierzy
Druzyna: 8+ zolnierzy

Byla to tylko ogolna zasada i nagminnie istnialy odchylenia ze wzgledu na genezy w organizacji pokojowej (np 'sekcja' granatnikow w wojennej kompanii piechoty liczyla do 14 zolnierzy); nazewnictwie (np sekcja ckm nazywala sie formalnie 'karabinem', druzyna artylerii 'dzialonem' itd), czy tez w potocznej mowie pamietajacej dawniejsze czasy (np czesto popluton ckm w kawalerii nazywano 'druzyna' bo taki zwiazek istnial w latach 20tych i wczesnych 30tych).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gdzie po wojnie byli strzelcy konni ? Mógłby kolega coś opowiedzieć ? (mówię tutaj bez przekąsu :) ) !

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W jednostce tej przed wojną stacjonował pułk strzelców konnych, po wojnie nie wiem jaki oddział, zabrałem z tej jednostki nosze i znalazłem na nich napis:
III Drużyna
III Sekcja"
Wygląda on na stary (pisany piórem) i zastanawiam się, czy nosze te nie zostały w jednostce po PSK

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi