abcd Napisano 14 Luty 2012 Autor Napisano 14 Luty 2012 Czy w przypadku Polaków - jeńców wojennych czy dezerterów z WH wcielonych do PSZ Zach.zmieniano im dane personalne (nazwisko) aby przy ewentualnym dostaniu się do niewoli niemieckiej nie byli sądzeni za dezercję ?
matrix14xxx Napisano 14 Luty 2012 Napisano 14 Luty 2012 Gdzieś czytałem że żołnierzom II Korpusu zwerbowanym w obozach jenieckich zmieniano nazwiska.Rodziny były czasem represjonowane gdyż werbownicy Andersa na początku publicznie werbowali w obozach jenieckich(z tego powodu było mało chętnych)a pozostający w obozach jakoś informowali swoich kto się zaciągnął do PSZ.
Dunczyk Napisano 14 Luty 2012 Napisano 14 Luty 2012 Tak, zmiana nazwiska to była standardowa procedura
skrzypol1 Napisano 14 Luty 2012 Napisano 14 Luty 2012 Można o tych zamianach poczytać w książce Ryszarda aczmarka polacy w Wehrmachcie",a jak zajrzysz to książki Nowaka poświęconej 10. Pułkowi Dragonów (bodajże tom I), to znajdziesz tam nazwiska prawdziwe, jak i przydzielone po przyjęciu do PSZ.
PSZACZNAM Napisano 29 Marzec 2012 Napisano 29 Marzec 2012 Bodajże w 50 miastach w czasie kampanii wrześniowej spłonęły spisy ludności/dokumenty odpowiedników dzisiejszych biur ewidencji ludności. Byłym wehrmachtowcom wymyślano nie tylko nowe nazwiska, ale całe życiorysy. Ich miejsce urodzenia i zamieszkania było właśnie w jednej z tych 50 miejscowości. Polecam tu książkę Kazimierza Psutego Moje wojenne wspomnienia", gdzie opisuje to dość dokładnie. Często zdarzały się sytuacje, gdzie mieszkańcy Pomorza i Śląska spotykali się w jednym oddziale i rozpoznawali się, jednak udawali, ze się nie znają i pochodzą z zupełnie innych miast. Po zakończeniu walk to się zmieniło. Na grobach żołnierzy 1DPanc często można znaleźć 2 nazwiska (prawdziwe i pseudonim wojenny).
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.