Skocz do zawartości

co to za monetka


ROBAS17

Rekomendowane odpowiedzi

28mm metal jakis jasny widoczna jest postać z proporcem albo z kosom na dole napis ID albo 1D po lewej stronie postaci są 3 wybite punkty jeden przy drudim p.s bardziej doczyścić już sie nieda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie proszę nic nie czyścić. Może Pan zniszczyć bardzo rzadki egzemplarz pieniądza zastępczego. Proszę o zdjęcia obu stron na adres arek_gosc@poczta.onet.pl oraz informację o miejscu jego odnalezienie.
Pozdrawiam
GoAr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

28 mm to sporo. Moneta jest z tego samego materiału co 10-fenigówki za Adolfa (chyba cynk) - obstawiam, po nalocie. Ja na tym zdjęciu widzę kolegę stojącego z czymś koszykopodobnym" na głowie (albo takie złudzenie), tuż pod stopami 10". Po bokach nad głową jakieś liście ? To nie będzie coś przypadkiem z rodziny marek albo fenigów za czasów republiki weimarskiej? Ewentualnie - coś czeskiego... ?

Pozdrawiam, K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim poście nie ma żądań tylko prośby. Jako że znalazcy niechętnie podają publicznie miejsca odnalezienia takich blaszek stąd prośba o podanie tej informacji na prywatną pocztę. Uzasadnienie tej prośby jest tu: www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/zakonczenie.html
Pozdrawiam
GoAr
PS. Nie widzę awersu – jest dodany do wątku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze – nie dopatrzyłem się szczegółów rysunku na pierwszym zdjęciu. To emisja dominialna i to wcześniejsza forma określająca rodzaj wykonanej pracy. Żeton opiewa na 1 dzień pracy pieszej (były też stosowane żetony potwierdzające pracę z koniem). Emisja ta jest znana z literatury tematu odnotowane są żetony w tym typie bite w mosiądzu. Emisja nie jest jednak przypisana do konkretnego emitenta stąd moje zapytanie o miejsce odnalezienia blaszki.
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego barov - widać że zbyt długo nie jesteś na Forum i nie znasz niektórych naszych Użytkowników.

Śpieszę ci donieść, że kolega GoAr jest wybitnym specjalistą w dziedzinie pieniędzy zastępczych i dominalnych.

Czasem lepiej nic nie pisać niż być adwokatem" w czyjejś sprawie, ale o tym mogłeś nie wiedzieć :)

-pozdro-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję tyfus za dobre słowo. Nie ma z mojej strony żalu czy też złośliwości, po co więc barov złośliwy wpis o urażonej dumie? Przy znaleziskach monet o nieustalonej proweniencji należy koniecznie odnotowywać miejsce ich odnalezienia - nie zawsze ale udaje się na tej podstawie określić emitenta. Wiele wydawałoby się beznadziejnych przypadków blaszek sygnowanych tylko inicjałami wystawców zostało przypisanych konkretnemu majątkowi czy też konkretnej osobie je emitującej.
Tutaj dzięki znalazcy również odnotowałem to miejsce, co ciekawe wcześniej wychodziły w tym miejscu inne monetki dominialne – późniejsze ale nie wykluczone że z tego samego majątku.
Póki co pełna identyfikacja nie jest możliwa. Przy okazji prezentuję zdjęcie tej blaszki z katalogu autorstwa B. Sikorskiego.
Pozdrawiam
GoAr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś więcej o tej konkretnej blaszce będzie trudno. Coś więcej o emisja dominialnych ich przeznaczeniu i cechach charakterystycznych - zapraszam do lektury mojego pracowania: http://www.poszukiwanieskarbow.com/numizmatyka/zastepczy.html
Pozdrawiam
AG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie