Jump to content

silnik Ai-14


spz kurz

Recommended Posts

Witam. szukam do tego silnika (AI-14) dokumentacje techniczną ,świece zapłonowe/ekranowane i smigło. Piszę w imieniu mojego kolegi który kupił sobie taki silniczek i chce go odpalać na specjalnie zmaistrowanej ramie :-) i jak by ktoś wiedział gdzie zdobyć dokumentacje lub np .świece to proszę pisać na PW.
Rafał

Link to comment
Share on other sites

znam te silniki i wiele zalezy od ich stanu technicznego, zasilane moga byc tylko avgasem 100 ll, jednak polecam kontakt z najblizszym aeroklubem gdzie sa mechanmicy ( i paliwo) znajacy ich przypadlosci , co do kalisza (to jest firma przyzwyczajona do lotniczych cen)wstrzymal bym sie bo nie dostaniesz i tak resursu a dokumentacja bedzie w kazdym aeroklubie bo to byl do nie dawna najbardziej popularny z silnikow. Co do takiego sobie odpalania 9 cylindrow ma duzy moment przy uruchamianiu. I uwaga w dokumentacji silnikow nie ma instrukcji ich obslugi a jedynie daty remontow, przepracowane godziny itp. sa dokumentacje samolotow z tymi silnikami. Problem moze dot, tez oprzyrzadowania ktorego chyba nie macie.
Link to comment
Share on other sites

W normalnej eksploatacji dopuszczone jest zasilanie AI-14 tylko Avgasem 100LL, co nie znaczy, że na innym paliwie ten silnik nie zadziała. ASz-62 na 86 oktanówce też pójdzie.

Popytajcie w aeroklubach o świece po resursie bo nowe zrobiły się ostatnio przeraźliwie drogie (do ok 200zł za sztukę, a wam potrzeba 18) i trochę trudno dostępne
Żeby go pchnąć musicie skompletować i uruchomić instalacje olejową, elektryczna i pneumatyczną (rozruchową), trochę zabawy będzie, szczególnie z tą ostatnią :)
Całego śmigła wam nie radzę montować, możecie mieć problem z opanowaniem takiego zespołu, lepsza będzie piasta z krótkimi kawałkami łopat.

Kalisz jakoś we wrześniu zaprzestał remontów AI-14 ale dokumentacja raczej się nie będą chcieli podzielić.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information