Jump to content

Wyburzają 3. BAS w Helu-Borze !


Alkali

Recommended Posts

Witam,

Rekultywacja terenów powojskowych na półwyspie helskim rozkręca się na dobre. Z powierzchni ziemi zniknęły już całkowicie dywizjony rakietowe w Helu oraz Juracie.
Dwa dni temu na Pomorskim Forum Eksploracyjnym jak grom z jasnego nieba gruchnęła informacja, że trwają prace wyburzeniowe na terenie 3. Baterii Artylerii Stałej w Helu-Borze. Wyburzenia prowadzi firma KOBUD S.C. ze Środy Śląskiej.

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=14&t=24655

Na chwilę obecną brak informacji o skali przedsięwzięcia ale z tego co pisze informator z Helu nie wygląda to dobrze.
Bateria w Helu-Borze nie jest typowa, rzekłbym wręcz, że jest unikatowa gdyż jako jedyna z polskich BAS-ów posiadała na uzbrojeniu armaty kal. 152,4 mm. Została ponadto wybudowana zgodnie z rosyjską dokumentacją więc i jej obiekty są unikatowe w skali całego naszego wybrzeża.
No ale o tym nie muszę przypominać.
Niepokoi mnie to, że w obrębie 3. BAS znajduje się przedwojenna polska 32. Bateria Artylerii tzw. „Grecka” oraz mityczna 34. Bateria sformowana z dział zdjętych z zatopionego stawiacza min „Gryf”. Jej odnalezienie zajęło nam kilka lat poszukiwań. Jeżeli chłopaki od wyburzania się rozpędzą, a nadzór przymknie na moment oko to także i te obiekty bezpowrotnie znikną z mapy helskich fortyfikacji.
Może ktoś wie coś więcej na ten temat ? Pora nie sprzyja by czegokolwiek się dowiedzieć bo święta i nowy rok, dużo ludzi wzięło urlopy.
A z drugiej strony zastanawiam się, czy czas rozpoczęcia prac wyburzeniowych nie został aby wybrany celowo ?

pzdr.
Alkali
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Okazuje się, że przetarg ogłosił Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni - http://www.rzigdynia.mil.pl/przetargi.html

nr przetargu 97/III/2011,
a tytuł: „Roboty rozbiórkowe budynków wraz z uporządkowaniem terenu dwóch kompleksów wojskowych (tereny leśne) w m. Hel”.

Jak widać tytuł niewiele mówi, a wręcz może wprowadzić w błąd gdyż w Helu budynków wojskowych, położonych także w lesie, cała chmara. Z tego co wywnioskowałem konkretne prace rozbiórkowe rozpoczęły się w ostatnich dniach.
Co ciekawe w przetargu jest mowa o dwóch kompleksach, pytanie co jeszcze przeznaczyli do przemiału. Szkoda, że link do załączników nie jest już aktywny.
Czy przypadkiem ktoś zassał wcześniej te załączniki ?

pzdr.
Alkali
Link to comment
Share on other sites

Zresztą podaję link - dla każdego:
http://www.rzigdynia.mil.pl/0Zamowienia/zalaczniki/97_III_2011_do%20pobrania.zip

Na stronie z przetargami linki do załączników z zakończonego przetargu są nieaktywne, ale wystarczyło trochę pokombinować z adresem i po kilku próbach w ciemno" udało się :))) Pliki nie zostały usunięte z serwera.

M.
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Dzisiaj razem z Arkadym i Hege przeprowadziliśmy rekonesans 3. BAS. Wygląda przygnębiająco ale ... mogło być gorzej.
Całkowicie rozebrano schrony dla reflektorów lewego i prawego (obiekty 1118 i 1117), schrony dla agregatu reflektora lewego i prawego (obiekty 1123 i 1122), sześć wykonanych z prefabrykatów stanowisk ogniowych baterii przeciwlotniczej zlokalizowanej w rejonie obiektów prawego reflektora.
Pozostałe schrony ‘wybebeszono’ z wyposażenia i zasypano bądź zamurowano wszystkie wejścia. Działobitnię prawego skrajnego stanowiska ogniowego (1101) zasypano gruzem i piachem ‘pod korek’. W pozostałych trzech działobitniach zasypano wejścia ze schronów oraz szyby amunicyjne. Wokół wszystkich obiektów wycięto wystające nad powierzchnię metalowe elementy wyposażenia. Co ciekawe nietknięty jest schron dowódcy plutonu ogniowego (1121). Ocalały też kopuły dalmierzy tak na głównym jak i zapasowym punkcie kierowania ogniem. Oszpecono je jednak poprzez zaspawanie otworów przypadkowo dobranymi materiałami – kawałkami 2-teownika i pociętymi drzwiami.
Podsumowując, wejście do wszystkich schronów baterii jest obecnie niemożliwe. Przed zasypaniem lub zamurowaniem wejść, kominków itp. usunięto z wnętrz i wywieziono na złom całość ocalałego wyposażenia. Z uzyskanych informacji wynika, że ekipa prowadząca prace ma powrócić po nowym roku i kontynuować roboty. Jednak nie mamy wiedzy czy będą to jedynie kosmetyczne poprawki czy też obejmą szerszy zakres, np. zasypanie ‘pod korek’ pozostałych trzech działobitni czy też zniszczenie schronu 1121 lub innych.

Niestety, z przykrością informuję, że potwierdziły się moje obawy. Zasypano oba schrony przedwojennej baterii ‘Greckiej’. Z tego też powodu nie mogliśmy ocenić czy i jakich zniszczeń dokonano w ich wnętrzu. Szczęściem w nieszczęściu działobitnie tej baterii, podobnie jak podstawy dział baterii nr 34 są na chwilę obecną nietknięte.
Bateria ‘Grecka’ jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych woj. pomorskiego od 15 czerwca 1999 r. (pozycja 1693) i w związku z tym objęta ochroną prawną. Wystąpimy do WZK z pytaniem czy Rejonowy Zarząd Infrastruktury informował urząd konserwatorski o planowanych pracach rozbiórkowych i uzyskał stosowne zgody. Jeżeli nie wystąpimy z oficjalnym zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa z art. 108 pkt 1 i wykroczenia z art. 110 kpt 1 Ustawy z dn. 3 lipca 2003 r. o ochronie i opiece nad zabytkami.

Poniżej zdjęcia z dzisiejszego rekonesansu. Dla lepszej orientacji wykorzystałem plan baterii ze strony Arkadego – mam nadzieję, że nie będzie miał mi tego za złe ;)

Pzdr.
Alkali

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information