Jump to content
  • 0

Kubek ponoć srebrny, wybite próby, z jakiego okresu.


konrad0606

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

Chodzi o różnicę cenową ? Jest tak jak już pisałem. Kolega betoniarz napisał prawdopodobnie", oraz jakkolwiek mogę się mylić". Ja piszę o dosyć dużej grupie kubeczków srebrnych których prawidłowe wydatowanie nie jest łatwe, co przesądza o cenie. Czyli tak jak wspomniałem: od 50 złotych w górę. Ten co się zna i tak chce dać najmniej, ten kto wiedzy nie ma może tylko strzelać z ceną, bo wiedza ma to do siebie że kosztuje.
Link to comment
Share on other sites

Kubeczki srebrne były bardzo popularną pamiątką na terenie dawnych Prus. Miałem kiedyś w kolekcji bardzo podobny wykonany w czasie II wojny a dedykowany niejakiej Ursel ( Urszuli jak mniemam). Producentem był zakład jubilerski z miasta Bromberg ( Bydgoszcz). Tego typu kubeczki były raczej ozdobnym bibelotem lub pamiątką. Nie służyły do codziennego użytkowania. Jaka jest zatem wartość takiego fanta ? Od 50 złotych w górę, cenniejsze są te z dedykacją.
Link to comment
Share on other sites

Witam jest to próba srebra 13 łutowa czyli przekładając na nasze srebro próby 812,5. A co do znaku probierczego jest to prawdopodobnie bicie gdańskiego probierza C.L. Berendta w latach jego późniejszej kadencji czyli lata 1793; 1797.
Na podstawie M. Gradowski naki na srebrze" Jakkolwiek mogę się mylić;)
Link to comment
Share on other sites

OK. Zatem zacznę od tego że wyroby z terenu miasta Gdańska, w tym C.K Berendta winny cechować się min. HERBEM MIASTA, prócz próby 13 i znaku starszego cechu. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jednak czy ten kubek do nich należy to pozostawiam do osądzenia koledze por.pil020. Jestem otwarty na rzeczową dyskusję.
Link to comment
Share on other sites

Oooo ! Na tym polega cały wic przy próbie identyfikacji przedmiotu !!! Każdy trop jest dobry. Nieraz mało ważny szczegół pozwoli przybliżyć się do prawdy.
Jak już pisałem znaki na dnie kubka sugerują teren państwa pruskiego. Z doświadczenia wiem, że dokładne ustalenie miejsca produkcji tego kubeczka nie będzie łatwe, ale wcale to nie znaczy że jest to niemożliwe.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information