Jump to content

Klamry polskie w latach 1914-1939


Recommended Posts

Polskie klamry z emblematem narodowym w postaci orła to temat dość rzadki.Zapraszam do dyskusji i prezentowania polskich klamer wojskowych i zdjęć z epoki z klamrami z emblematem.

Chronologicznie temat tego wątku przede wszystkim zachaczał będzie o dwa okresy, w czasie których klamry do pasów wojskowych były na tyle popularne, że pozostał po nich spory ślad zapisany w postaci fotografii.Będą to okresy tuż przed powstaniem II RP wraz z jej początkiem i okres jej schyłku czyli końcówka lat 30 - tych.Mam nadzieje, że ktoś z nas(niestety nie ja) pochwali się żywym egzemplarzem oryginalnym...
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Kolejny typ klamry, który na zdjęciach z tamtego okresu występuje najczęściej.Jest to klamra pudełkowa o krztałcie prostokąta z nakładanym polskim orłem czapkowym różnych wzorów, najczęściej spotykane na klamrach są orły z lat 1916-1917.Temat klamer dogłębnie opisał Pan Tomasz Zawistowski w artykule Klamry do polskich pasów wojskowych 1914-1945" opublikowanym w MiB nr 2 dlatego ja nie będe się tu za bardzo rozpisywał, każdy kogo ciekawi temat powinien przeczytać ww artykuł.Na ewentualne pytania odpowiem z chęcią.

Zdjęcie z mojego zbioru.Bardzo ładnie widoczna klamra z nałożonym orłem.

Link to comment
Share on other sites

sztok84 napisał Jest to klamra tego samego wzoru co właśnie na allegro " powinieneś napisać że jest to ta sam klamra co na allegro :):) uwiarygadniasz ???? :):):)

tą fotkę też widziałem na allegro :)
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum25/aaa_klamra.jpg

no ale dobra dobra kontynuuj , dodam tylko że klamry legionowe ze względu na technologie wykonania są często i gęsto kopiowane :):)
Link to comment
Share on other sites

Nie znam historii klamry z allegro więc nie wiem czy może ona być tą samą klamrą co na tym zdjęciu.Fotka była na allegro i szczęśliwie stałem się jej właścicielem choć jeszcze do mnie nie dotarła:)

Tak, klamry legionowe, czy takie jak ta z allegro czy odlewane pułkowe czy z nakładanym orłem są często podrabiane, można łatwo się naciąć.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj przykład nieregulaminowego noszenia klamry pudełkowej przez prawdopodobnie sapera WP z lat 30-tych(???).okres wykonania zdjęcia należy zweryfikować, sam nie jestem pewien.

Klamra pudełkowa wykonana z mosiądzu z nałożonym lub wytłoczonym wizerunkiem byka.Ciekawostka

Link to comment
Share on other sites

No a teraz by odetchnąć odejdziemy od WP.Przedstawiam znane mi z obserwacji serwisów aukcyjnych egzemplarze klamer Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Brak u mnie konkretnych danych na temat wytwórców, brak też zdjęć archiwalnych dokumentujących ich noszenie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information