Skocz do zawartości

Historia kamuflażu wz 93


WP1945

Rekomendowane odpowiedzi

Może kol. NEPTUNAK i pierdoły napisałem, ale używałem mundurów od tzw strażackich po ówczesne. Że jest to związane z moją profesją to powiem Tobie, że sprawdzałem osobiście w czasie zajęć taktycznych walory" maskujące munduru tzw. Żaba -dokładnie miał on nazwę kamuflażu PUMA - w noktowizji. Sęk w tym, że świecił on cały, ale w czasie obserwacji w noktowizorach aktywnych np. typu PNW 57. Farba zastosowana do tego munduru nie miała walorów pochłaniania promieniowania podczerwonego a wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o nazwę tkaniny SNIPER owszem jest to nazwa nadana przez naszych mundurowców ale jest to w rzeczywistości RIP-stop. Mina tzw piórnik to też nazwa potoczna a jest to PMD-6 (Przeciwpiechotna Mina Drewniana) i może teoretycznie tak było, że kieszenie były przystosowane do nich choć w czasie swojej służby nie spotkałem się nawet w teorii ze sposobami wydawania i naliczania tych min dla zwykłego żołnierza. Faktem jest, że mundury wz 93 tzw US (US to też nazwa potoczna nie widnieje w żadnych dokumentach - rozdzielnikach mundurowych) były w pierwszej kolejności przewidziane dla wojsk desantowo-szturmowych stąd na spodniach kieszeń, ale nie na bagnet a na nóż szturmowy wz 55. Bagnet od AK się tam po prostu nie mieści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż moge powiedzieć, sam posiadam moro us w szafie nowe, widze że cany idą w góre ale i tak nie sprzedam bo kolekcjonuje takie żeczy. Co do mundurów które świeciły w noktowizji to tak jak jeden kolega wspomniał że był to wz 89 Puma popularnie nazywana żabą, co do wz 89 to słyszałem że farba którą byl pokryty materiał promieniowała i to dosyć mocno. Posiadam wz 93 panterke bawełnianą, nie wiem z którego ale na bluzie nie ma flag tylko jest jeden żep. A o nowych mundurach moge powiedzieć tak : miałem okazje nosić rip-stop w polskiej wersji letni mundur z 2007 na zlocie militarnym i wypadł dobrze (oddycha). Dostałem nową wersje z 2010r i widać że jest inny odcień kamuflażu i lepszy w dotyku materiał (nie taki szorstki co poprzednik. Czy kolega wie od którego roku produkcji te mundury są impregnowane trudnopalnie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego 11021979 bardzo chciał bym Ci pokazać, ze tak do końca nie jest. Niestety tu muszę na razie odpuścić bo większa część mojego archiwum przepadła w raz z uszkodzonym dyskiem ( jeśli ktoś ma jakieś żaluzje, to wątek o ratowaniu danych z dysku można znaleźć w dziale Towarzyskim.)
Odszukam papierków to wrzucę na forum.
Z tego co wiem Przemko to tak właśnie było, jak reszta KDL-ów przejmowaliśmy, czasami ulepszając czasami pozostawiając w niezmienionej formie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umundurowanie Wojsk Powietrzno-Desantowych



Zupełnie odrębną historią jest umundurowanie moro przeznaczone dla spadochroniarzy, ale również wykorzystywane przez jednostki specjalne chociażby takie jak 56 KS, 62 KS czy 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.

Równolegle z wprowadzeniem mundurów mora dla Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Wojsk Lotniczych, wprowadzono mundury mora dla Wojsk Powietrzno-Desantowych. Zostało ono nazwane US, co oznacza ubiór skoczka lub ubiór specjalny (nazewnictwo różne, zależne od tego kto gdzie służył). Mundur ten składał się z bluzy, spodni, kurtki zimowej i rękawic zimowych. US znacznie różnił się od zwykłych mundurów, a był produkowany z zielonej wersji mora, czyli plamki ciemnozielone nałożone na szaro-zielony podkład.



Bluza posiadała 4 kieszenie z przodu, 2 górne i 2 dolne, każda zapinana patką z płaskim, zakrytym guzikiem. Z tyłu bluzy wszyto 2 wpuszczone obszerne kieszenie, każda zapinana na mosiężny suwak. Od wewnętrznej strony bluzy kieszenie te zapięte były na płaskie guziki. Pagony na ramionach miały płaskie, zakryte guziki, w pasie dodano gumowy ściągacz i szlufki na pas. W pierwszym modelu bluzy, oznaczonym wzorem 5612 na lewym rękawie naszyto 1 kieszeń na górze i kolejną identycznie na prawym rękawie. W drugim modelu bluzy, wzór 4643, dodano jeszcze jedną kieszeń na lewym przedramieniu oraz zrezygnowano z zapięcia tylnych kieszeni na płaskie guziki od wewnętrznej strony.



Spodnie były rurkowate, zwężające się ku dołowi, z przodu ud naszyto dwie duże kieszenie, a dwie kolejne z tyłu, wszystkie zapinane były na patki z zakrytymi, płaskimi guzikami. Pomiędzy kieszeniami z prawej strony, naszyto podłużną kieszeń, na nóż szturmowy wz.55. Powyżej tej kieszeni przyszyto poziomo prostokątny kawałek materiału, z jednej strony zapinany na zakryty, płaski guzki, co umożliwiało przypięcie noża i zapobiegało jego wypadnięciu. Spodnie posiadały dwie wpuszczane kieszenie biodrowe, z czego nad lewą kieszenią naszyto małą kieszonkę na zegarek kieszonkowy (identycznie jak w spodniach dla Piechoty), jednakże dotyczyło to tylko pierwszego wzoru spodni, oznaczonego 5612, w późniejszym 4643, kieszonki tej już nie ma. Nogawki spodni zakończono pojedynczymi taśmami gumowymi, które przekładało się pod stopą, aby spodnie nie wyciągały się z butów.

Bluza, jak i spodnie zostały oznaczone wzorem 5612 dla pierwszego modelu oraz 4643 dla drugiego modelu. Do spodni wydawano także szelki gumowe, przypinane do nich za pomocą szeregu guzików. Składały się one z części materiałowej wykonanej z tkaniny w kamuflażu moro oraz z elastycznych pasów gumowych w kolorze oliwkowym.







Kurtka US. Układ jej kieszeni był identyczny z tym na bluzie US, czyli w pierwszym modelu kurtki były 4 kieszenie z przodu, 2 na rękawach, 2 zapinane na mosiężne zamki z tyłu, a w drugim modelu, oznaczonym wzorem 5613, dodano kieszeń na lewym przedramieniu. Podpinka do kurtki wykonana była z wojłoku, ale z domieszką wielbłądziego futra, aby lepiej ogrzewała żołnierzy. Integralną częścią podpinki był kołnierz ze sztucznego misia w kolorze brązowym, wykładany i zapinany na kołnierz kurtki, tak samo jak ten w zwykłej kurtce dla Piechoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie