Skocz do zawartości
  • 0

Ołowiany pocisk z wkładką.


niechludow

Pytanie

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Krzyżyk na pewno nie miał nic wspólnego z powstaniem styczniowym gdyz widnieje na nim wzór orła wprowadzony w połowie 1927 roku.Może być przedwojenny kto wie.Mam taki sam wykonany jednak albo ze srebra albo z alpaki.
Napisano
Spotykane dość często przy carskich wartowniach ale i w innych miejscach.Te które ja znajdowałem miały wkładkę stalową (rdzewiały) Są to pociski rosyjskie.
Napisano
Pocisk typu Minie, ok polowy 19 wieku. Wzor uzywany chyba we wszystkich krajach.

Korek" mial na celu rozszerzenie i uszczelnienie pocisku w lufie gwintowanej. Dzieki temu mozna bylo zaladowac pocisk od strony lufy, jednoczesnie miec lufe gwintowana.
Najpierw uzywano czesci uszczelaniajacej z metalu, ale problemem bylo iz wystrzeliwal korek", wyrywajac przod pocisku, w lufie zostawala tuleja - scianki pocisku.
Po zmianie konstrukcji uszczelnienie bylo z drewna.
Tyle przynajmniej na ten temat w ksiazce: The Story of the Guns, wydanej w 1864 roku, JE Tennent
Napisano
A zastanawiałeś się, co stanie się z woskiem po wystrzeleniu pocisku? Jaka temperatura powstaje w lufie?
Pozdrawiam

....................
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pocisk_typu_Mini%C3%A9

http://lmgtfy.com/?q=pocisk+minie

U nas można powiązać z Powstaniem Styczniowym
Napisano

Pociski wychodzą pod Janowem Lubelskim. Już nie pamiętam czy były tam działania styczniowe", trzeba poczytać:) Ciekawi mnie materiał z którego wykonano wkładki - nie jest to metal tylko rodzaj bardzo twardego, lekkiego i odpornego na wilgoć drewna. Poza tym pociski mają profil zbliżony do kwadratu a po czterech stronach lekko spłaszczone powierzchnie . Z jakiego typu broni mogły być wystrzelone?

Napisano

wśród ołowianych pocisków trafiłem taki krzyżyk z orłem w koronie. Wykonany prawdopodobnie z miedzi, na awersie pokryty czarną emalią. Zdjęcia rewersu obecnie nie posiadam, ale nie ma tam żadnych sygnatur. Krzyżyk ma około 3x2 cm, taki typowy na szyję. Czy może mieć związek z czasami powstania czy jest młodszy?

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie