Skocz do zawartości

[Prezentacja maturalna] Temat: Etos żołnierza w literaturze i filmie. Omów na wybranych przykładach.


fabjanzibo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy utwór Svena Hassela Legion potępionych" nadawał by się do tego tematu maturalnego? Przede wszystkim chciałem przedstawić etos żołnierza współczesnego tj. wiek XX aczkolwiek może też być coś z czasów teraźniejszych - wojna w iraku itd. Prosił bym o jeszcze jakiś utwór, który byłby adekwatny do tego tematu.
Nie chce być niegrzeczny ale bibliografie utworów muszę oddać do piątku (28 października, ewentualnie pierwszy tydzień listopada), także prosiłbym o szybką odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma już polskich bohaterów, tylko jakieś szkopy?

Np. Adolf Maria Bocheński
http://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Maria_Bocheński
czytaj - Adam Majewski, Zaczęło się w Tobruku,Lublin 1974.
I tysiące innych.
A Hassel, to sama fikcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał Gan‐Ganowicz, „Kondotierzy” - polski najemnik. Książka o Janie Zumabachu (omawiana na forum nie tak dawno).
Idź do biblioteki - tam jest pełno wspomnień naszych żołnierzy. Nawet za komuny rozczytywałem się w wspomnieniach żołnierzy 2 korpusu (Adolf Bocheński...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż.. uśmiechnąłem się pod nosem widząc Rambo" i Svena Hassela jako źródło wiedzy do napisania pracy maturalnej. Twój nauczyciel historii odniósł spektakularny sukces" pedagogiczny.

A teraz krótko moja subiektywna lista niezbędników filmowych i książkowych.

Literatura :
M. Wańkowicz - Monte Cassino"
S. Maczek - Od podwody do czołga"
Praca zbiorowa - Drogi Cichociemnych"
R. Mason - Powiedz, że się boisz" - to jeśli koniecznie chcesz mieć coś o wojnie w Wietnamie

Film :
Westerplatte" - reż. S. Różewicz
Orzeł" - reż. L. Buczkowski
Na Zachodzie bez zmian" - reż. D. Mann
Kompania braci" - serial

... i wiele, wiele innych ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie