Skocz do zawartości

Kampfgruppe Peiper- Lanzerath -La Gleize


falcon58

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !
Będąc świeżo po lekturze Plutonu Alexa Kershawa w lipcu br.zwiedziłem pole walki z 16.12.1944 r. w Lanzerath /Ardeny/.Póżniej pojechałem trasą Rollbahn D przez Honsfeld , Baugnez , Stavelot ,Trois Ponts aż do La Gleize gdzie Kampfgruppe Peiper została okrążona i rozbita.
Z wyprawy mam parę zdjęć i spostrzeżeń , które pozwolę sobie zamieścić - oczywiście jeżeli jest zainteresowanie tym wątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.
widok na płytę pamiątkową poświęconą plutonowi rozpoznawczo-zwiadowczemu 394.pułku 99 DP / dow. por.Lyle Bouck/.
- 22 żołnierzy przez ok 10 godzin stawiało opór 2 batalionom 3 Fllschrimjagerdivision - to był początek niemieckiej ofensywy w Ardenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te pola Niemcy wielokrotnie atakowali okopany amerykański pluton ponosząc ciężkie straty . Dopiero zapadający zmrok i obejście bronionej pozycji skrzydłami a także brak amunicji spowodowały poddanie się plutonu - przy stratach własnych 1 zabitego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd. Widok z wiaduktu na rozebraną /w latach 2006-2008/linię kolejową , biegnącą w kilkudziesięcio metrowym wykopie - linia w sposób naturalny rozgraniczała teren działania 12 VGD i Kampfgrupe Peiper.
Opis linii oraz jej historia : -http://www.vonderruhren.de/aachenbahn/seiten/str45.php.
Most na drodze Lanzerath - Losheimergraben przebiegający nad powyższą linią kolejową był w czasie działań wojennych w 1944r. wysadzony.
Szczegóły widoczne na mapce w poprzednim postcie.
Po pokonaniu oporu amerykańskiego przez 3FJD w Lanzerath grupa Peipera ruszyła drogą w kierunku Bucholz , Honsfeld.
W skład grupy wchodził m.innymi s. SS-Pz.Abt. 501 pod dowództwem SS-Obersturmbannführera Heinza von Westernhagena wyposażony w 45 Tygrysów królewskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie