Jump to content
Sign in to follow this  
sigis3

Jak zrobić wystarczająco poprawne zdjęcie monety

Recommended Posts

Widząc wciąż pojawiające się nieczytelne zdjęcia przedmiotów z prośbą o identyfikację przygotowałem prostą demonstrację, jak amator, bez specjalnej wiedzy z zakresu fotografii, może zrobić przyzwoite zdjęcie monety bez specjalnych inwestycji w sprzęt. Szczególnie dla potrzeb tego zacnego forum niezbędne jest wyraźne zdjęcie monety, bo bez tego trudno o jakąkolwiek dalszą dyskusję.

Może stali bywalcy forum i kolekcjonerzy monet uznają to za zbyt proste i niedostateczne, z profesjonalną fotografią też nie ma nic wspólnego, ale widząc często jakość zdjęć monet (guzików, itd.) wstawianych do identyfikacji, podstawowych informacji nigdy za dużo. Nie jest to oczywiście najlepszy i jedyny sposób, ale prosty i tani, nie wymagający specjalnych nakładów, pod warunkiem posiadania aparatu kompaktowego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pierwsze nie trzeba przeceniać roli sprzętu.

Wbrew pozorom łatwiej, a często nawet lepiej wykonuje się zdjęcie prostym kompaktem niż drogą lustrzanką. Pokażę na przykładzie dość starego i nieskomplikowanego aparatu Sony, którym akurat dysponuję. Trzeba tylko trochę prób i przestrzegania ogólnych zasad, nie pikseli i gadżetów.


.............................
Niedawno na kilku forach internetowych przewinęła się dyskusja, jak zrobić dobre zdjęcie monety. Pytający brnął w lustrzanki, specjalne obiektywy, filtry makro, komory bezcieniowe, itp. kosztowne rozwiązania . Koledzy fotograficy podśmiewali się, radzili kupić tani kompakt lub zarzucali fachową terminologią, a ceny sugerowanych dodatków grubo przekraczały cenę lustrzanki . Pozostanę jednak przy tym prostym aparaciku, bo do naszych celów będzie wystarczający.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po drugie, do każdego rodzaju zdjęcia, także monety, potrzebne jest światło.

Lepsze do naszych zastosowań jest stałe źródło, można oczywiście czekać na dobre światło czy używać lampy błyskowej, ale to niezbyt wygodne i trudniejsze. Ja używam lampki na biurko z 50W halogenem. Po prostu taką mam od dawna, nie inwestowałem specjalnie. Wystarczy też zwykła żarówka np. 75W, ale ostatnio o takie trudniej. Generalnie jasne, dość mocne, zbliżone do dziennego, światło jest najlepsze, ale można próbować też z tym, które aktualnie jest pod ręką, wtedy najlepiej w widny dzień. Jako tło najlepsza będzie biała kartka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aparat.

Ważne, żeby miał tryb półautomatyczny (zwany trochę na wyrost manualnym), tryb makro i balans bieli. To mają już chyba wszystkie „głupawki” od ładnych paru lat, teraz często także lepsze telefony.
Wybieramy więc tryb półautomatyczny, w moim aparacie ustawia się literkę P (w innych pewnie podobnie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Następnie wybieramy tryb makro.

W moim aparacie jest to przycisk na dole po prawej, na ekranie pojawia się symbol kwiatka (ogólnie przyjęty także przez innych producentów). Tu kryje się przewaga kompakta nad lustrzanką bez dodatkowego wyposażenia. Wybór tego trybu pozwala zbliżyć aparat do monety na kilka centymetrów, moneta wypełni cały ekran aparatu. Nie używamy zoom-u!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozostaje tylko unieruchomić aparat.

Lepszy jest oczywiście statyw, ale pokażę, że może to być np. gruba książka. Zbliżamy maksymalnie lampkę, ustawiamy aparat i cykamy fotkę. Należy delikatnie naciskać przycisk, aby nie poruszyć aparatu. Można wybrać samowyzwalacz, polecam to rozwiązanie, wtedy solidnie można trzymać aparat. Dla przykładu sfotografowałem nieduże sreberko, w średnim stanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrzucamy fotkę do komputera, kadrujemy (NAJPIERW!), zmniejszamy do wielkości akceptowanej przez forum (dokładnie opisane przez kolegę Hebdę
http://www.odkrywca.pl/jak-zmniejszyc-zdjecie-aby-wstawic-je-do-watku-na-forum-sposob-najprostszy-,684783.html#684783 )
i gotowe. Ja używam do szybkiej obróbki programu Nero PhotoSnap, ale to kwestia tego, co jest zainstalowane na komputerze i do czego się przyzwyczailiśmy. Oczywiście po zmniejszeniu zdjęcie trochę traci na jakości, ale taki urok jpg-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdjęcia nie są oczywiście idealne, ale celowo nie bawiłem się w długie ustawianie sprzętu, nie pozbywałem się cienia monety czy odbicia lampki. Zrobione dokładnie tak jak opisałem (z samowyzwalaczem), rewers nawet bez książki, z opartej ręki. Wykadrowane i zmniejszone, żadnej innej obróbki. Nie było moim celem zrobienie idealnego zdjęcia monety (można np. poprawić odcień, doświetlić drugą lampką), jedynie wystarczającego i w pełni czytelnego oraz pokazanie, że nie wyrafinowany sprzęt o tym decyduje ani jakaś tajemna wiedza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podsumowując:
lampka
biała kartka
prosty aparat- ustawiamy tryb półautomatyczny-balans bieli (światło żarowe)-tryb makro-ewentualnie samowyzwalacz

Można oczywiście sprawę dopracować, eksperymentując z czułością, trybami pomiaru, kontrastem, wyrazistością czy innymi parametrami, które można w danym aparacie regulować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jeszcze dla przykładu małe, słabe sreberko, prawie miedź, ciemne, wytarte i z grubą patyną. Zdjęcie także bez dodatkowej obróbki i długiego ustawiania. Mocno zabrudzone dobrze jest przed sfotografowaniem lekko przetrzeć oliwką. Można oczywiście lepiej, ale to też wystarczająco czytelne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy komuś to się przyda, ale naprawdę niewiele potrzeba, żeby uzyskać zadowalający efekt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ładnie ładnie ale nie wiem czemu - ja wole robić zdjęcia przy świetle dziennym. A oświetlenie lampką nie powinno być z każdej strony lub nad monetą ? Bo widziałem, że ktoś tak kiedyś pisał.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czekanie na dzienne światło to jednak spore ograniczenie, a jesień i zima dopiero idzie. Pokazałem celowo minimalne, jak mi się wydaje, potrzeby, dwie lampki czy prosta komora bezcieniowa jest oczywiście lepsza, ale można i bez tego. Taka była moja intencja. W końcu nie robimy zdjęcia profesjonalnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
świetnie...

uwagi praktyczne:
1. doraźne wykonanie zdjęć łatwiejsze przy świetle dziennym
- jasność - i temperatura barwowa - ułatwia ogniskowanie przy makro
2. cienie - oświetlenie boczne - przydatne przy uwydatnieniu rysunku zniszczonych monet - wykonanie serii zdjęć (z obrotem wokół osi monety) pozwala zobaczyć - to czego normalnie nie widać
- wniosek: - na stanowisku do wykonywania fotografii warto mieć źródło światła o regulowanym nachyleniu
3. zmianę charakteru światła można dokonać poprzez:
- odbicie od ekranu - kartka, ściana
- przepuszczenie przez filtr - kalka
- odbicie od lustra rozpraszającego - pognieciona folia alu - dla monet bez sensu - ale dla większych obiektów - przydatne
4. statyw - zawsze warto ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
A jak jest z podstawką pod monete ? Czytałem, że lepiej zdjęcie wychodzi na podstawce nić bezpośrednio na kartce papieru. Ja osobiście używam podstawki i jest według mnie lepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale tu chodziło tylko oto żeby ludzie robili czytelne zdjęcia do identyfikacji na forum, a nie o uzyskanie jak najlepszych efektów estetycznych, np. w postaci rozmytego tła po zastosowaniu podstawki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Proszę, nie brnijcie w takie oceny. Fotka czytelna! I to wystarcza. Jak na wstępie napisałem, bardziej zaawansowane telefony też mają takie możliwości, nie tylko kompakt. Ważne ŚWIATŁO! Tryb makro i ewentualnie balans bieli. Piszcie, czym robione fotki, może to pomóc mniej zorientowanym.

Jak zrobić idealne zdjęcie monety może kiedyś, w nowym wątku. Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja, prawie zawsze, kadruję zdjęcie przed dodanie na forum... Moje fotki to Sensation bez lampy. Z każdego który ma 3 mpix można zrobić podobne... Drugie nie wyostrzone do końca- jedynie jako poglądówka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information