Skocz do zawartości

fisher f5 obsługa,ustawienia


dino73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ten detektor jest mi bliżej znany niż...

Krótki opis obsługi:

Phase Lock - blokada fazy, automatyczny balans gruntu - po włączeniu na pokrętle Discrim trybu AM (to nie jest konieczne) i po przyciśnięciu tego przycisku stroisz wykrywacz na pompkę" (unosząc cewkę od ok. 4 cm do ok. 30 cm), trzeba pamiętać, by nie stroić nad jakimś obiektem metalowym
Tones - tony (4) identyfikacji. Tutaj w zależności od ilości rodzajów obiektów - śmieci, sreberek, itp. Można wybrać d1, d2, d3, d4, co odpowiada 1, 2 ,3, 4 tonom.
Pinpoint - niepodpisany środkowy, owalny przycisk. Służy do namierzania. Prz najgłośniejszym sygnale cel powinien znajdować się na środku cewki.
Notch - dyskryminacja wybiórcza. Przyciskając ten przycisk zauważysz jak na segmencie żelaza (Fe) pojawi się migająca kreska, po chwili przestanie migać (Fe będzie przekreślone), a żelazo zostanie dyskryminowane. Aby ponownie odblokować segment (aby nie był dyskryminowany) należy ponownie nacisnąć NOTCH i migający segment po chwil znika. Oczywiście nie tyczy się to tylko Fe, można dyskryminować (czego nie polecam) inne segmenty, przeskakując o tyle segmentów, o ile kliknięć NOTCH.
Freq(ency) - zmiana częstotliwości pracy, odchyłki o kilkaset Hz. do wyboru 01, 02, 03, służą do eliminacji zakłóceń. Najlepiej pracować na standardowym ustawieniu.

GND BAL - gałka balansu gruntowego (ręczne strojenie). W prawym okienku" na LCD (GND DATA) jest wyświetlany poziom dyskryminacji (cyferki). Aby dostroić ręcznie wykrywacz, należy ustawić taką samą cyfrę w okienku" po lewej stronie. Służy ono także do ręcznej korekty gruntu.
Gain - czułość. (O tym zaraz powiem)
Thresh - sygnał wiodący (również alternatywna czułość).
Discrim - pokrętło dyskryminacji.

Najlepszym ustawieniem na monetki to chyba:

Gain - 99 (max.)
Thresh - (-2) (tak, by wytłumić zakłócenia, chyba, że masz stabilną wersję, to mniej na -" sygnału wiodącego, w co wątpię)
Tones - d4
Discrim - 0 (ale nie AM)
Notch - tylko Fe

Wykrywacz ten jest bardzo czuły jak chyba zauważyłeś i praca na czułości powyżej 60 przy Thresh na plusie jest raczej niemożliwa (niestabilności). Niestabilności można łatwo wytłumić gałką Thresh zmniejszając wartość (tylko nie za dużo, bo spada reakcja na cieniutkie sreberka!). Dlatego ustawiając czułość przy 99 i tak wychwycimy sygnał od powiedzmy krajcara i Thresh na minusie nie za bardzo nam zaszkodzi.

Jeśli podczas pracy (po ok. 1,5h) wykrywka stanie się niestabilna (ciche popiardywania) to może to oznaczać wadę fabryczną - przegrzewający się filtr GB. Możesz mieć wersję stabilną i to nie nastąpi, gdy jednak nastąpi i będzie Cię to denerwować, warto wykrywacz ochłodzić lub na chwilę wyłączyć ;)

W razie wątpliwości wal śmiało.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje serdecznie kolego Enders za odpowiedź.
I tu moje pytania co chciał bym bardziej zrozumieć.
Czyli jak włączę wykrywacz to sam się ustawi automatycznie do gruntu?
Jeżeli chce sam ustawić balans gruntu ręcznie to naciskam Phase lock i pompuje obserwując wskazania na prawej stronie wyświetlacza korygując pokrętłem gruntu tak aby cyfry na lewej stronie wyświetlacza miały taką samą wartość jak na prawej?
Czy treshold ma taką samą funkcje jak np w tesoro i powinien być lekko słyszalny tzw sygnał wiodący.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak włączę wykrywacz to sam się ustawi automatycznie do gruntu?"

Nie.

Jeżeli chce sam ustawić balans gruntu ręcznie to naciskam Phase lock i pompuje obserwując wskazania na prawej stronie wyświetlacza korygując pokrętłem gruntu tak aby cyfry na lewej stronie wyświetlacza miały taką samą wartość jak na prawej?"

To jest tak. Najpierw machasz w trybie AM (ten tryb włączasz na pokrętle dyskryminacji na lewym brzegu) i szukasz jakiegokolwiek sygnału. Jeśli teren jest czysty na powierzchni jakichś 3 cewek tego wykrywacza (nie ma żadnego sygnału), to możesz zacząć wykonywać pompkę" na sucho, bez przyciskania niczego, powinien być słyszalny charakterystyczny jęk" (sygnał) wykrywacza przy podnoszeniu. To pozwoli uspokoić się wykrywaczowi i spokojnie odczytać fazę gruntu. Po odczytaniu fazy gruntu masz ją zobrazowaną w cyferkach w okienku po prawej stronie wyświetlacza, a także wyżej, w segmentach, ale one nas nie interesują. Teraz należy zablokować amplitudę sygnału fazy i zablokować sygnał obecności zmiany fazy (czyli ten jęk"). Wciskasz Phase Lock i ponownie pompujesz. Powinno być słychać cichnięcie tego sygnału po ok. 3-5 pompce. Lub wcześniej/później, zależy, jaki grunt. Teraz cyfry w okienku po lewej stronie powinny być takie same jak po prawej (dopuszczalne minimalne różnice rzędu kilku jednostek). Sygnał od pompowania powinien ucichnąć. Teraz wykrywacz jest dostrojony, można przełączyć się (pokrętłem DISCRIM) na tryb dyskryminacji.

Druga metoda jest inna, ręczna. Wykonujesz najpierw to samo co wyżej - szukasz czystego miejsca, pompka na sucho. Nie musisz się przełączać w tryb dyskryminacji. Obserwujesz, jaką wartość przyjęły cyferki po prawej stronie, powiedzmy, 65. Teraz Pokrętłem GND BAL ustawiasz taką samą wartość w okienku lewym (także 65). Sygnał obecności fazy (jęk") powinien ucichnąć. Teraz wykrywacz jest także dostrojony do gruntu.

Są jeszcze dwie pozytywne metody ręcznego strojenia. Pierwsza - podczas poszukiwań wykonaj od czasu do czasu po kilka pompek" i sprawdź, czy wynik od pierwszego strojenia w prawym okienku bardzo odbiega od aktualnego, po pompce. Teraz skoryguj wartość, ustawiając pokrętło GND BAL na taką samą wartość w lewym okienku jak w prawym. Częsta korekcja GB ogólnie poprawia zasięg i stabilność wykrywacza.

Druga to możliwość reakcji na ceramikę. Tutaj ustawiasz GND BAL wyżej o kilka/kilkanaście jednostek od wyniku uzyskanego podczas strojenia, obniżasz czułość i mocno zawyżasz Thresh (powyżej 4). Poszukiwania tą metodą są jedynie na krótką metę. Źle, jeśli na takich ustawieniach będziesz chodził w poszukiwaniu monet ;) (Jeśli przyjąć, iż czułość trzeba będzie mocnooo obniżyć, gdyż wykrywka będzie neistabilna).

Czy treshold ma taką samą funkcje jak np w tesoro i powinien być lekko słyszalny tzw sygnał wiodący.

Nie. Tutaj pracuje zupełnie inaczej. Po prostu jest on uzależniony od pokrętła GAIN (czułości) i to właśnie nim eliminujesz powstałe zakłócenia od powiedzmy zbyt zawyżonej czułości czy linii elektrycznych. Jest tylko jeden haczyk. Jeśli ustawisz Thresh na -" (duuuuużo na -", ponad -4) to wtedy może spaść reakcja na małe sreberka, jak stare krajcary o grubości 0,2 mm ;) Jednak ustawienie go w granicach -2, -3 (przy czułości max, 99 (!)) nie spowoduje spadku reakcji na te obiekty.

Wytłumaczyć bardziej dobitnie"? ;)

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj pierwszy raz przetestowałem Fishera na polu i zauważyłem że wykrywka po odłożeniu na ziemie sobie popierduje,jeżeli macha się cewką nad ziemią przy szukaniu t jest wszystko ok.Pamiętam że tak samo było w delcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się popuka w tył obudowy lub potrząśnie nadgarstkiem, to wydaje sygnały? ;) To objaw normalny, nie ma się co tym przejmować. Nawet niektóre F75-tki tak mają ;)

I jak, nt wykrywacza opinia negatywna czy pozytywna? ;

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc tak dzisiaj pochodziłem około 3 godz z wykrywaczem,to popierdywanie po odłożeniu wykrywki znika po około 30min pracy chodziłem po lesie jak i po zaoranym polu,wykrywacz naprawdę wyłapuje bardzo małe pierdółki.
Strojenie do gruntu oponowałem bardzo szybko, dzięki kolego Enders.
Pokazywanie zmieniającej się fazy gruntu jest super bo gdy wszedłem na lekko podmokły grunt od razu po wskazaniach wiedziałem aby go ponownie dostroić.
Kabel od cewki jest super bardzo mięciutki i idealnie owija stelaż normalnie się przylepia do niego.
Jedyne co mnie drażni to trzeszczące górne mocowanie sztycy mimo silnego skręcenia.
Chodziłem na gain 95 tresh -2
Sprzęt mi bardzo podpasywał i na pewno zostanę przy nim na długo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanko do kolegi Endersa.
tutaj kolega pisze aby ustawić tak wykrywacz:
Najlepszym ustawieniem na monetki to chyba:

Gain - 99 (max.)
Thresh - (-2) (tak, by wytłumić zakłócenia, chyba, że masz stabilną wersję, to mniej na "- sygnału wiodącego, w co wątpię)
Tones - d4
Discrim - 0 (ale nie AM)
Notch - tylko Fe"
a w innym poście aby tak ustawić:
Najlepiej biegać na Thresh. na plusie, a potem odpowiednio ustawić czułość. Zasięg przez te 30 jednostek czułości mniej niż w superstrojeniu (na DD udało mi się biegać na czułości prawie 63) nie spadnie praktycznie w ogóle (no może 2 cm max.), a dzięki thresh. na plusie możesz szybciej przemiatać sondą i masz pewność, że nie ominiesz nawet słabego sygnału ;)

Oczywiście nie należy przesadzać z sygnałem wiodącym, najlepiej ustawiać go proporcjonalnie od czułości tak, aby maszyna była stabilna. Bo nie zawsze mega zasięg to podstawa"
I teraz troszkę zgłupiałem,proszę kolegę o odpowiedz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Tak jest pewna różnica, która opisywałem kiedyś a która opisuję dziś.

Kiedyś ten wykrywacz był nieco inny (m.in. inna elektronika, funkcjonalność)i różnica w ustawieniach zależy tylko tego, czy odnosimy się do modelów pierwszych, z plastikowym wtykiem Audio, czy tych nowszych, z metalowym, zakręcanym.

Teraz jednak można pracować z Thresh na -, nie wpłynie to znacząco na monety o słabej konduktywności lub na cele o skrajnych własnościach detekcyjnych.

Chodziło po prostu o to, iż zależnie od modelu na różnych ustawieniach wykrywacz różnie się zachowywał - raz widział krajcara 1699 na Thresh -, raz (inny model) nie widział i trzeba było zwiększyć Thresh, co wiązało się z osłabieniem czułości.

Naprawdę proszę pracować na 99 i -2/-3, na pewno ma kolega model z serii nowej więc bez obaw.

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

między uszami pod cewką nie ma żadnej naklejki,jest jedynie takie małe kółeczko odciśnięte w plastiku.
Wróciłem też z pola gdzie zrobiłem testy,najpierw na ustawieniach gain 90,thresh -4 na takich chodziłem i następnie gain 75 thresh +4 i na tym ustawieniu wykrywacz zauważalnie ma większy zasięg około 20%,zmniejszając thresh to tak jakbyśmy zmniejszali ton głosu aż do zaniku.
Podam przykład jaki test przeprowadziłem z zakopaną monetką:
Macham nad dołkiem z zakopaną monetką na ustawieniu gain 90,thresh -4 sygnał ledwo słyszalny,szarpany ,następnie kręcę thresh w górę na + sygnał coraz wyraźniejszy i stabilny,aż doszedłem do thresh+4,teraz zmniejszyłem gain na 70 i sygnał jest nadal stabilny.Czyli zjeżdżając gain na - sporo się traci na zasięgu.Na tym nowym ustawieniu teraz chodziłem i naprawdę było zauważalne zwiększenie zasięgu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka wypadów już mam za sobą z moim f5,co mogę stwierdzić,to że skubaniec wyłapuje najdrobniejsze kolorowe pierdółki,cewka ze względu na swój kształt idealnie nadaje się na leśne wypady.
Znalazłem też sposób na popierdywanie po odłożeniu wykrywacza na ziemie,lub fałszywe sygnały jak za mocno podkręci się czułość a szczególnie tresh,włączam ustawienie drugie przyciskiem freq i jest malina można chodzić z gain 80 a tresh +4 i jest stabilny,zasięg nie spada itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Panowie uważajcie w trakcie deszczu. Klawiatura dotykowa mi padła po intensywnych opadach. Na szczęście wykrywa na gwarancji i serwis uporał się z tym błyskawicznie. Wymienili cały przedni panel. Jakie stosujecie osłonki elektroniki? Kupiłem dedykowana z alegro ale straszna tandeta, popruła się przy pierwszym użyciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie