Skocz do zawartości
  • 0

Lampa/Latarnia z sygnaturą F.F.A. Schultze Berlin.N


bsztach

Pytanie

Lampa ma wysuwaną przednią blachę oraz boczne blachy, za którymi są szybki. Górny element z wlotami powietrza wysuwany.
Kasetka na paliwo posiada odkręcany palnik z knotem. Do dolnej części wlewało się paliwo. Pod zbiornikiem paliwa jest element przypominający szczypce.
Będę wdzięczny za informację do czego lampa mogła służyć (kolej,wojsko?) oraz z jakich lat pochodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem moja lampa służyła na kolei przy przetaczaniu wagonów-- sygnalizacja między maszynistą a manewrowym rozłączającym wagony na górce rozrządowej.Pózniej do użytku weszły podobne lampy ale zasilane z akumlatorka.Do tej pory ostatni wagon składu pociągu ma sygnalizacje, czerwoną lampe ale zasilanie jest inne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa ma wysuwaną przednią blachę oraz boczne blachy, za którymi są szybki. Górny element z wlotami powietrza wysuwany.
Kasetka na paliwo posiada odkręcany palnik z knotem. Do dolnej części wlewało się paliwo. Pod zbiornikiem paliwa jest element przypominający szczypce.
Będę wdzięczny za informację do czego lampa mogła służyć (kolej,wojsko?) oraz z jakich lat pochodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa ma rączkę więc wydaje się, że była przeznaczona do przenoszenia. Ma też wygięte druty więc można ją było zatknąc.
Zastanawiają mnie po co były te blachy maskujące. W domu czy gospodarstwie nie ma potrzeby zasłaniania lampy z trzech stron. Według mnie te blachy maskujące służyły do dawania jakiś znaków. Nie znam się na morsie ale może odpowiednie sekwencje zakrywania i odkrywania światła były swojego rodzaju alfabetem?
Do czego służyło wysuwanie elementu z wlotami powietrza u góry lampy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie